$
שווקי חו"ל

המסחר בבורסות המובילות של אסיה ננעל במגמה מעורבת

ניקיי ביפן עלה ב-0.1% והבורסה בהונג קונג ירדה ב-0.2%. אכזבה מפעילות התעשייה בסין במאי

שירות כלכליסט 11:3605.06.14

המסחר בבורסות המובילות באסיה ננעל הבוקר (ה') במגמה מעורבת כאשר עיני המשקיעים נשואות לעבר הבנק המרכזי באירופה.

 

 צילום: בלומברג

 

ניקיי האנג סנג שנגחאי

 

פעילות התעשייה בסין האטה במאי - כך עולה מנתונים שפורסמו לפנות בוקר בכלכלה השנייה בגודלה בעולם. לפי הסקר של HSBC מדד ה-PMI עמד על 50..7 נקודות במאי, לעומת 51.4 נקודות באפריל. בתוך כך מושכות מניות הבנקים את הבורסה במרכזית בסין מטה.

 

רוסיה וסין סיכמו על הקמת חברת דירוג אשראי משותפת לאחר שהאשימו את חברות דירוג האשראי האמריקאיות שהן פועלות "ממניעים פוליטיים". שר האוצר הרוסי אנטון סילואנוב המבקר בסין אמר שלשום כי סוכנות הדירוג החדשה תוקם במודל של סוכנויות הדירוג הגדולות הקיימות דוגמת פיץ', מודי'ס וסטנדרד אנד פור'ס, אלא שהגוף הרוסי־סיני יהיה "א־פוליטי".

 

המהלך מגיע בתקופה שבה הקשרים הכלכליים בין שתי המעצמות במגמת התחזקות, במיוחד לאחר שבחודש שעבר הכריזו מנהיגי שתי המדינות על חתימת עסקה רחבת היקף לאספקת גז מרוסיה לסין ל־30 שנה בתמורה ל־400 מיליארד דולר.

 

זרוע ההשקעות הגדולה ביותר של ממשלת סין תעבור להונג קונג

סיטיק גרופ, התאגיד הממשלתי שנחשב למשפיע ביותר מבין התאגידים שבשליטת ממשלת סין, יעבור להיסחר בבורסה בהונג קונג. שלשום אישרו בבייג'ינג בעלי המניות העצמאיים של התאגיד מהלך שבמסגרתו תתמזג החברה־הבת סיטיק פסיפיק, הרשומה בהונג קונג, עם סיטיק גרופ בעסקה בהיקף של 37 מיליארד דולר. המעבר להונג קונג יחייב את סיטיק גרופ להתנהלות שקופה ומפוקחת יותר, ובסין מאמינים שהצעד מבשר מהפך שיקיף בסופו של דבר את כל התאגידים הממשלתיים בסין — בהתאם להכרזות שיצאו מבייג'ינג עם חילופי הנהגת המפלגה הקומוניסטית בשנה האחרונה.

 

סיטיק גרופ היא זרוע ההשקעות הגדולה ביותר של הממשלה הסינית, והיא מעורבת בעסקים רבים ומגוונים, מבנקאות וביטוח בשוק הסיני ועד מכרות ברזל באוסטרליה. סיטיק פסיפיק פועלת בהונג קונג מאז שנות התשעים, ויש לה אחזקות משמעותיות בנדל"ן, בתחנות כוח ובחברת התעופה קתאי פסיפיק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x