שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

ויכוח על שער היורו מעכב את עסקת תנובה

ל"כלכליסט" נודע כי קרן אייפקס וברייט פוד הסינית חלוקות בשאלה מה יהיה השער הקובע: זה של יום החתימה או זה של יום השלמת העסקה. מאיר שמיר עדיין לא החליט סופית אם להצטרף לעסקה בשלב זה

גולן חזני 08:0420.05.14

חתימת ההסכם בין קרן איפקס לחברה הסינית ברייט פוד שאמורה לרכוש את מניותיה בתנובה (56%) התעכבה בימים האחרונים בגלל מחלוקת שהתעוררה ברגע האחרון.

 

ההסכם אמור להיחתם בתחילת השבוע מול סמנכ"ל הכספים של ברייט פוד שהגיע ביום שישי לארץ בראש משלחת גדולה של בכירי ברייט פוד, עורכי דין ובנקאי השקעות מסיטי בנק. חתימת העסקה מתעכבת כששני הצדדים מנסים באינטנסיביות להתגבר על המכשולים.

 

מאיר שמיר וזהבית כהן. חותרים לחתימה השבוע מאיר שמיר וזהבית כהן. חותרים לחתימה השבוע צילום: איציק בירן

 

המחלוקת העיקרית בין הצדדים נוגעת לשערי מטבע. אלה עשויים להשתנות מיום חתימת העסקה עד ליום השלמת העסקה. המחלוקת היא על הסיכונים וגידורם במועד שבין החתימה להארכה, למקרה של תנודתיות במטבעות הזרים. הסיטואציה הזו מוכרת לקרן אייפקס דווקא מהצד השני של המתרס.

 

לפני כשבע שנים כאשר עמדה היא בצד הרוכש של תנובה היא סיכמה עם הקיבוצים על עסקה לפי שער דולר גבוה של כ-4.2 שקלים, אולם בחודשים שחלפו עד השלמת העסקה צנח שער הדולר לרמה של כ-3.8 שקל והקיבוצים איבדו כ-300 מיליון שקל.

 

למרות הקשיים הלא צפויים, ההערכות הן שהמו"מ יסתיים בימים הקרובים ומכיוון ששני הצדדים עדיין מעוניינים עקרונית בעסקה היא תיחתם לבסוף. סכום העסקה צפוי לעמוד על כמיליארד יורו שבניכוי חלקה של אייפקס בחוב לבנק לאומי ייהפכו לכ־820 מיליון יורו. אחוז מסוים מהתמורה יוקצה למתן מענקים לעובדי תנובה בגין העסקה.

 

מאיר שמיר, בעל השליטה במבטח שמיר שמחזיקה 20.7% מתנובה, טרם החליט אם לממש את אופציית ההצטרפות שלו ולמכור את מניותיו או להישאר שותף בחברה.

 

במהלך המשא ומתן דובר על כך ששמיר יישאר שותף בחברה ויהיה דומיננטי בניהול הפעילות הישראלית. אולם בפגישותיו עם ברייט פוד דרש שמיר אופציית PUT למכירת מניותיו בתנובה לפי שווי העסקה עם אייפקס, כלומר - התחייבות של הסינים לרכוש את מניותיו אם יבקש למכור אותן בשלוש השנים הקרובות, במחיר העסקה שיחתמו עם אייפקס. שווי המניות שבידי שמיר גבוה מ־400 מיליון דולר. נכון לנקודת הזמן הזו הוא עדיין לא החליט אם למכור את המניות כעת או לשמור על אופציה למכירתן בעתיד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x