$
שווקי חו"ל

אירופה תקועה: התוצר הרבעוני עלה ב-0.2% בלבד, האינפלציה באפריל 0.7%

צפי האנליסטים עמד על תוצר של 0.4% ברבעון הראשון. מדינות האיחוד נשענות על גרמניה, שצמחה ב-0.8%, מול יציבות בצרפת וירידה בפעילות באיטליה ובהולנד. כלכלנים מעריכים - הבנק האירופי קרוב להורדה נוספת של הריבית

שירות כלכליסט 13:2015.05.14

נתוני צמיחה מאכזבים באירופה: התוצר של כלכלת גוש היורו רשם עלייה של 0.2% בלבד ברבעון הראשון – פחות מצפי הכלכלנים לעלייה רבעונית של 0.4% (ההשוואה היא לרבעון האחרון של 2013).

 

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באיחוד האירופי (Eurostat), שיעור הצמיחה של כלכלת היבשת עומד במונחים שנתיים על 0.8%. לכך הצטרפה ההודעה הלא מעודדת הנוספת של הלשכה, לפיה שיעור האינפלציה במדינות היורו עמד בחודש אפריל על 0.7% בחישוב שנתי.

 

נתוני הצמיחה של המדינות עצמן מלמדים עד כמה כלכלת היבשת נשענת על עוצמתה של גרמניה, הכלכלה הרביעית בגודלה בעולם במונחי תוצר. גרמניה רשמה גידול של 0.8% בתוצר ברבעון הראשון, ושל 3% במונחים שנתיים – הנתון הטוב ביותר במדינה מזה שלוש שנים. בצרפת, הכלכלה השנייה בגודלה באירופה, הסתיים הרבעון ללא כל צמיחה. איטליה, הכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו, רשמה ירידה של 0.1%, ובהולנד נרשם נתון גרוע במיוחד - ירידה רבעונית של 1.4% בתוצר.

 

את גרמניה דחפו בעיקר ההוצאות הממשלתיות והגידול בצריכה, לצד פרויקטים של תשתיות. צרפת נפגעה מחולשה בסעיפי הצריכה וההשקעות.

 

אירופה אירופה צילום: בלומברג

 

אף שמדובר בנתוני הרבעון הראשון, ניתן לומר כבר עתה כי הקצב השנתי רחוק מהיעד המקווה של 2% תוצר, אשר על פי כלכלנים רבים נחשב לרמה המתחייבת על הורדה משמעותית ובת קיימא של שיעור האבטלה.

 

נתוני הצמיחה המאכזבים מצטרפים לשיעורי האינפלציה הנמוכים שחווה אירופה מזה זמן, וכלכלנים רבים מעריכים כי הבנק המרכזי האירופי (ECB) בראשון מריו דראגי יחליט בחודש הקרוב על הורדת ריבית ו/או נקיטת צעדים מרחיבים אחרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x