$
שווקי חו"ל

פייזר רומזת: תסכים לשפר תנאי הצעת הרכש לאסטרה זנקה

ענקית התרופות האמריקאית מסרה היום כי "דיונים מועילים עשויים להוביל לעסקה שאסטרה זנקה תסכים להמליץ עליה". הצעת פייזר האחרונה עמדה על 106 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 14:0813.05.14

פייזררמזה היום (שלישי) כי תסכים לשנות את תנאי הצעת הרכש שהגישה לאסטרה זנקה הבריטית – הצעה שעמדה על 106 מיליארד דולר. זאת לקראת הופעתם של המנכ"לים של שתי החברות בפני ועדה בפרלמנט הבריטי. ההצעה שהוגשה לפני כשבוע וחצי נדחתה על ידי דירקטוריון אסטרה זנקה.

 

מחברת התרופות האמריקאית נמסר כי "דיונים מועילים עשויים להוביל לעסקה שאסטרה זנקה תסכים להמליץ עליה", ושהחברה הבריטית תוכל לעבוד איתה כדי "לעזור להשיג תנאים אופטימאליים". עם זאת, בפייזר הדגישו כי ישמרו על "משמעת בכל הנוגע למחיר".

 

בתחילת החודש דחתה אסטרה זנקה הצעת השתלטות משופרת שהגישה לה פייזר, בשווי של למעלה מ-50 ליש"ט למניה (84.47 דולר), בטענה שההצעה מעניקה לחברה שווי נמוך במידה ניכרת: "החברה לא היססה לדחות את ההצעה שלדעתה היא מתחת לשווי החברה באופן משמעותי", מסר דירקטוריון החברה הבריטית בהודעתו. אולם בפייזר טוענים כעת שיש סיבות מנומקות לביצוע העסקה, ובמידה שאסטרה זנקה תספק לה הבנה מקיפה יותר של העסקים שלה ותחזיות העתידיות, "יש בכך כדי להוביל לעסקה שאסטרה זנקה תמליץ עליה".

 

מה דעתך על מניית PFIZER:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

המנכ"לים של פייזר ושל אסטרה זנקה מתוכננים להופיע בהמשך היום בשימוע בפני ועדה של הפרלמנט הבריטי כדי לדון בעסקה הפוטנציאלית. השניים מתוכננים להעיד פעמיים בפני הוועדה.

 

השאלות של חברי הוועדה יתמקדו ככל הנראה בהתחייבות של פייזר לשמור על המשרות בבריטניה במידה שהעסקה תצא לפועל, ובחששות שהחברה האמריקאית מקדמת את העסקה במטרה להפחית את נטל המס שלה.

 

במקרים קודמים הפגינה הוועדה קו לוחמני בעת תשאול חברות. אף שאין לה שום סמכות לחסום את העסקה, חברי הוועדה נוטים להציג שאלות קשות במטרה להוציא התחייבויות מהמשתתפים. בסוף השבוע אמר שר האוצר הבריטי ג'ורג' אוסבורן כי בריטניה מוכנה ומזומנה ל"משא ומתן קשוח" שנועד להבטיח שפייזר תקיים את הבטחתה לגבי משרות ומדע, במסגרת תוכנית ההשתלטות של החברה האמריקאית על אסטרה-זנקה. "אני חושב שזה יהיה דבר חריג לא להתערב בעניין אסטרה-זנקה או פייזר", אמר אוסבורן בראיון לרדיו BBC היום. הוא הדגיש שבריטניה היא כלכלה פתוחה המרוויחה "באופן כביר" מהשקעותיהן של חברות זרות והוסיף כי אסטרה-זנקה בעצמה צמחה הודות לכך שהשתלטה על חברות זרות.

 

בניין הפרלמנט הבריטי בניין הפרלמנט הבריטי צילום: בלומברג

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x