$
שווקי חו"ל

שר האוצר הבריטי: אנחנו מוכנים למשא ומתן קשוח עם פייזר

ג'ורג' אוסבורן אמר בראיון לרדיו BBC כי בריטניה תעשה הכול כדי להבטיח שענקית התרופות האמריקאית שמעוניינת בחברה הבריטית אסטרה-זנקה, תקיים את הבטחותיה לגבי מחקר והקצאת משרות למדענים בריטים

שירות כלכליסט 15:2710.05.14

בריטניה מוכנה ומזומנה ל"משא ומתן קשוח" שנועד להבטיח שפייזר תקיים את הבטחתה לגבי משרות ומדע, במסגרת תוכנית ההשתלטות של החברה האמריקאית על אסטרה-זנקה. כך אמר שר האוצר ג'ורג' אוסבורן. על כך מדווחת סוכנות רויטרס.

 

"אני חושב שזה יהיה דבר חריג לא להתערב בעניין אסטרה-זנקה או פייזר", אמר אוסבורן בראיון לרדיו BBC היום. הוא הדגיש שבריטניה היא כלכלה פתוחה המרוויחה "באופן כביר" מהשקעותיהן של חברות זרות כגון טטה מוטורס וניסאן בתעשיית הרכב והוסיף כי אסטרה-זנקה בעצמה צמחה הודות לכך שהשתלטה על חברות זרות.

 

על אף שאסטרה-זנקה, יצרנית התרופות השנייה בגודלה במדינה, דחתה הצעת רכישה בשווי 106 מיליארד דולר מטעם פייזר שהייתה יכולה להיות הרכישה הגדולה ביותר של חברה בריטית בידי חברה זרה, הרי שהיצרנית האמריקאית מתכוונת להמשיך בניסיונות ההשתלטות.

 

מפעל של חברת התרופות הבריטית אסטרה-זנקה מפעל של חברת התרופות הבריטית אסטרה-זנקה צילום: בלומברג

 

אוסבורן אמר שישנן "ספקולציות רבות סביב האפשרות שפייזר תגיש הצעה חדשה".

 

"אנו כלכלה פתוחה ויש לכך יתרונות עבורנו, אבל האינטרס הכלכלי הלאומי שלנו במקרים של השתלטות ענק מצד חברה זרה היא מי יהיה זה אשר יספק את המחקר המדעי, את המשרות ואת הייצור", אמר אוסבורן.

 

פייזר התחייבה, אבל

 

לפייזר היסטוריה של קיצוצי כוח אדם לאחר השתלטויות על חברות קטנות יותר כגון Wyeth ,Warner Lambert ו-Pharmacia, מה שמעורר סערה פוליטית ויוצר חששות בקרב קהילת המדע בבריטניה לגבי ההשלכות של הסכם כזה על המדע בבריטניה.

 

פייזר כבר התחייבה להמשיך את פיתוח מרכז המחקר החדש של אסטרה-זנקה באוניברסיטת קיימבריידג' למשך 5 שנים, להשאיר את פעילותו של מפעל בצפון מערב אנגליה ולהקצות חמישית ממשרות המחקר שלה למדענים בריטים - כל זאת אם תיחתם העסקה. אולם הוסיפה, כי היא יכולה לשנות התחייבויות אלו אם ישתנו הנסיבות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x