$
שווקי חו"ל

ד"ר דום מכה שנית: "2008 היתה רק ההקדמה של המשבר שיגיע השנה"

בימים בהם שיעור החוב בכלכלות המפותחות גבוה ב-30% ממה שהיה ב-2007, אומר מארק פאבר, חוזה המפולת בשווקים ב-1987: "אני לא חושב שהכלכלה מתאוששת בכלל". לפני חודש גם הזהיר מקריסה

ערן סוקול 21:0208.05.14
המשבר הפיננסי של 2008 עלול להיות רק ההקדמה של משבר כלכלי חמור הרבה יותר - כך אמר היום (ה') מארק פאבר בראיון לרשת CNBC.

פאבר ידוע בכינויו Dr. Doom ("ד"ר אבדון") לאחר שב־1987 ייעץ ללקוחותיו למכור את אחזקותיהם במניות שבוע אחד בלבד לפני שאלו קרסו ב־19 באוקטובר - היום הזכור לשמצה כ"יום שני השחור של וול סטריט".

 

פאבר ציין כי הוא מודאג מהאפשרות של התפתחות משבר פיננסי חדש במחצית השנייה של השנה.

 

בשעה ששיעור החוב הכולל בכלכלות המפותחות - כולל חברות, ממשלה וצרכנים - גבוה ב-30% ממה שהיה ב-2007, אמר פאבר "אני לא חושב שהכלכלה מתאוששת בכלל. קיימת האטה בכלכלה האמריקאית".

 

אוקראינה היא בעיה

 

בתרחיש זה, "מחירי המניות בשווקים המפותחים, מתומחרים ב'מחיר מלא' (כלומר אין בהם הזדמנות השקעה - ע.ס) ואג"ח ממשלתיות מתומחרות גבוה, בהינתן התשואה הנמוכה שהן מציעות", טען פאבר.

 

"הנכס שמוערך כיום פחות מכל נכס אחר הוא מזומן", אולם, למרות שבטווח הארוך המשקיעים לא ירוויחו ואפילו עלולים לרשום הפסדים מהחזקה של מזומן, בגלל שהפדרל ריזרב מזרז את פיחות הדולר, "בחצי השנה הקרובה, המזומן עשוי להתגלות כנכס האטרקטיבי ביותר" אמר פאבר ואף ציין את המשבר באוקראינה כאחת הבעיות הגיאופוליטיות שעשויות להשפיע באופן שלילי על שוקי ההון.

 

מארק פאבר - "Dr.Doom" מארק פאבר - "Dr.Doom" צילום: בלומברג

 

לפני כחודש אמר פאבר כי מגזרי האינטרנט והביוטק צפויים לחוות את המכה הכואבת ביותר. "אני חושב שיש כמה קבוצות של מניות שהן פגיעות ביותר, מכיוון שמבחינת שערוכים אין להן שום קשר למציאות", הסביר. "אין להן שום הכנסות, הן מוערכות ביחס מחיר - למכירות, וזה לא מדד טוב לטווח הארוך".

 

פאבר חזה ירידה משמעותית בשוק ואמר "השנה זה יקרה. מדד 500 S&P יצנח ב-20%, אולי אפילו 30%. מה שאני אומר זה שעכשיו לא זמן טוב לקנות מניות".

 

זו לא הפעם הראשונה שפאבר חוזה קריסת מניות כמו ב-1987. הוא טען זאת לאחרונה באוגוסט 2013. עם זאת, מדד S&P 500 התחזק ב-10% מאז.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x