$
בורסת ת"א

שורת הנפקות אג"ח ללא ביטחונות בדרך לשוק

חברת הנדל"ן המניב רבד, חברת אפריקה נכסים מקבוצת אפריקה ישראל, חברת האחזקות ארקו וחברת החשמל מתכוננות לקראת הנפקות בשבועות הקרובים. חברת מידרוג אמנם מעלה את הדירוגים לסדרות האג"ח של החברות, אך המשקיעים נאלצים להתגמש ולהתפשר על תנאי ההשקעה

יניב רחימי ואסף גילעם 09:4830.04.14

חברת הנדל"ן המניב רבד, שבשליטת יגאל אהובי, נמצאת בעיצומו של רוד שואו לקראת הנפקת סדרת אג"ח חדשה.האג"ח החדשות של רבד (סדרה ב') מדורגות בדירוג של Baa2 עם אופק יציב על ידי חברת הדירוג מידרוג ויונפקו ללא ביטחונות.

 

מבחינת מנכ"ל החברה, שרון זכות, מדובר בשדרוג, וזאת לנוכח העובדה שכדי להנפיק את סדרה א' של החברה, רבד נדרשה לשעבד לטובת מחזיקי האג"ח חלק מהזכויות שלה במגדל פלטינום ובבית אגיש רבד בתל אביב. נוסף לכך, רבד התחייבה לשמור על יחס שלא יפחת מ־80% בין החוב לשווי הנכסים המשועבדים.

 


 

כל ההגנות האלו, שמבטיחות את שירות החוב למחזיקי אג"ח א' של רבד, לא יהיו מנת חלקם של המשקיעים שישתתפו בהנפקה של הסדרה החדשה — אג"ח ב'. אמנם מאז שהונפקו אג"ח (סדרה א') באפריל 2013, העלתה חברת מידרוג את אופק הדירוג של רבד משלילי ליציב וזאת על רקע שיפור בנזילות הפיננסית, אולם לא די בכך כדי להסביר את התופעה שמעידה על נסיגה בתנאים מבחינת המשקיעים.

 

מה שעומד מאחורי ההרעה בתנאי האג"ח הוא "ויתור בכפייה" מצד המשקיעים, שנאלצים להתגמש ולצמצם את הדרישות שלהם לנוכח רמת התשואות הנמוכה בשוק ההון והביקוש הקשיח מבחינתם לאג"ח.

 

גם אפריקה נכסים מקבוצת אפריקה ישראל, שבשליטת לב לבייב, קופצת על גל ההנפקות ללא ביטחונות. החברה הודיעה כבר בתחילת אפריל על כוונתה להציע סדרת אג"ח (ז') חדשה לציבור בהיקף של עד 150 מיליון שקל שאינן מובטחות בשעבודים.

 

אתמול זכתה אפריקה נכסים לאיתות חיובי מצד חברת הדירוג מידרוג שהעלתה את דירוג האג"ח שלה לקראת ההנפקה. ההנפקה החדשה צפויה להחליף את סדרה ג' הישנה וחסרת הבטוחות (שהונפקה ב־2007) שצפויה להיפרע במהלך השנתיים הקרובות.

 

מידרוג העלתה את דירוג האשראי של החברה ברמה אחת מ־Baa1 ל־A3 כשהיא מצייינת את הצמיחה בהיקף פעילות החברה ועליית ה־NOI של החברה ב־10% בשנה האחרונה ל־350 מיליון שקל.

 

חברה נוספת שתנפיק בימים הקרובים היא ארקו. חברת האחזקות, שבשליטת אריה קוטלר (44%) ומוריס וילנר (43%), תנסה בימים הקרובים לגייס 100 מיליון שקל בהנפקת אג"ח. על פי תנאי האג"ח של ארקו, המפורטים בשטר הנאמנות, האג"ח יונפקו ללא דירוג וללא ביטחונות. מבין כל החברות שנמצאות בשלבים השונים בצנרת ההנפקות, זאת של ארקו היא היחידה שגם לא מדורגת וגם לא מובטחת בשיעבודים. תוצאות ההנפקה של ארקו יהיו מבחן לעוצמת הביקושים בשוק ההון.

 

ארקו, הנסחרת בבורסה לפי שווי של כ־390 מיליון שקל, עוסקת בארבעה תחומי פעילות: אחזקה של 67% בחברת GPM, אחזקה של 50% בחברת הנדל"ן ליגד, מימון לחברות ואחזקה של 60% בבניין משרדים בגרמניה.

 

חברת החשמל מתקרבת להנפקת אג"ח. אתמול דיווחה מידרוג על מתן דירוג של Aa3 באופק יציב להנפקת סדרה 2029 של חברת החשמל, בהיקף כולל של עד 2 מיליארד שקל. האג"ח הבלתי סחירה וללא ביטחונות שיונפקו במהלך חודש מאי השנה ישמשו עבור מיחזור הלוואה בנקאית בערבות המדינה שתיפרע במהלך יוני 2014. במידרוג מציינים שתמיכת המדינה בחברת החשמל והתלות בין המדינה לחברה הן יסודות משמעותיים לדירוג.

 

לב לבייב לב לבייב צילום: אריאל שרוסטר

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x