$
המלצות ואזהרות

זווית אחרת

אחוז ההוצאה על ביטחון מהתמ"ג במדינות העולם: איפה ישראל?

מדינת ישראל מוציאה יותר מ-6% מהתמ"ג על ביטחון. איפה זה ממקם אותה יחסית לאיפריות צבאיות כמו ארה"ב ורוסיה ומה היה אפשר לעשות עם הכסף

יעל קשת 11:2923.03.14

השבוע בפרויקט של "כלכליסט" ו-IBI בית השקעות: בשנת 2012 ארה"ב הוציאה כ-682 מיליארד דולר על ביטחון, למעשה הוצאות הביטחון של ארה"ב היו גבוהות משל 10 המדינות בעלות תקציב הביטחון הגבוה ביותר, יחדיו. בניהן סין רוסיה בריטניה, יפן וגרמניה.

 

ארה"ב, המעצמה החזקה בעולם, משקיעה פי 56 על הוצאות ביטחון בהשוואה לישראל, אך איזה אחוז מהווה סכום זה מהתמ"ג? בחינה מהירה מראה כי בישראל ההוצאה על ביטחון (6.2% מהתמ"ג) גבוהה כמעט פי שתיים מאשר ההוצאה הממוצעת במדינות בעלות ההוצאה הגבוהה ביותר (3.2% מהתמ"ג).

 

 

אילו תקציב הביטחון בארץ היה דומה לממוצע זה, היינו יכולים להכפיל את תקציב משרד הבריאות, לחילופין לשלש כמעט את תקציב משרד התחבורה (בין השאר תקציב הרשות לביטחון בדרכים), או לשלש כמעט את תקציב בטחון הפנים, או להגדיל ביותר מ-50% את תקציב החינוך, להגדיל פי 5 את תקציב משרד הרווחה.

 

כל זאת ניתן לתרגם למילוי חוסרים בכל התחומים ליותר מיטות בבתי החולים ופחות "רפואת מסדרונות", מימון סל תרופות רחב יותר, שיפור והוספת תשתיות שיקלו על חיי כולנו, פחות תלמידים בכל כיתה, הגדלת קצבאות ניצולי השואה ועוד ועוד.

 

 

 

 

הכותבת היא מנהלת תיקים בבית ההשקעות IBI.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x