$
בורסת ת"א

זינוק ברווח מבני תעשיה: טיפס ל-138 מיליון שקל

זאת לעומת 11 מיליון שקל בלבד בשנת 2012. התרומה המרכזית – עליית מניות שווי האחזקה במניות חברת האם, כלכלית ירושלים. מנגד, ה-NOI ירד ב-6% והסכתם ב-490 מיליון שקל בשל ירידה בתפוסות וחולשה בשערי המטבע

אסף גילעם 10:2819.03.14

מבני תעשייהמקבוצת אליעזר פישמן מציגה הבוקר (ד') זינוק חד בשורה התחתונה. הרווח הנקי של החברה זינק פי 12 והסתכם ב-138 מיליון שקל. מדובר בנתון מרשים לכאורה, גם בשל העובדה החברה רשמה הוצאת מס חד פעמית בהיקף של 39 מיליון שקל בגין העלאת מס החברות.

 

אך מבני תעשייה מסבירה כי הרווח הנקי בתקופת הדוח - שכלל גם רווח של כ-83 מיליון שקל, בעיקר מנדל"ן מניב - נהנה ממספר חיזוקים חד פעמיים. מבני תעשייה נהנתה מעליית ערך תיק ניירות ערך בסך של כ- 113 מיליון שקל, בעיקר מעליית ערך מניות החברה האם, כלכלית ירושלים. מבני תעשייה מחזיקה ב-11.5% ממניות חברת האם, שהציגה זינוק מטאורי של 91% במהלך 2013.

 

בנוסף, רשמה החברה רווח ממכירת 18% מהזכויות בפרויקט בתאילנד, שהסתכם בכ-46 מיליון שקל, רווח ממכירת קרקע בניו יורק בסכום של כ-16 מיליון שקל. אלו סייעו לקזז את הפסדי השיערוך של הנדל"ן להשקעה של מבני תעשייה שהסתכמו ב-68 מיליון שקל.

 

מבחינת הפעילות, מבני תעשיה מציגה חולשה קלה בהכנסות נטו מנכסים מניבים (NOI) שהסתכמו ב-2013 בכ- 490 מיליון שקל - ירידה של 6% בהשוואה לתקופה המקבילה. מבני תעשייה מסבירה כי עיקר הירידה נובעת מירידה בהכנסות מדמי שכירות בחו"ל בשל ירידה בשערי חליפין של המטבעות השונים, יחד עם ירידה בתפוסות במספר הנכסים וממכירת נכסים בעיקר בהרצליה, מודיעין וקנדה בהיקף של כ-21 מיליון שקל.

 

אליעזר פישמן אליעזר פישמן צילום: עמית שעל

 

מבני תעשייה מעריכה כי על בסיס חוזי שכירות קיימים בנכסים שבנייתם הסתיימה בתקופת הדו"ח (עפולה, קריית שמונה ומצפה ספיר) ונכסים הצפויים להסתיים בשנת 2014, ה-NOI צפוי לעלות ב-11 מיליון שקל בשנה הקרובה.

 

הרווח מפעולות רגילות בנטרול השינוי בשווי הוגן של נדל"ן להשקעה, הכרה בהכנסה ממכירת דירות הכנסות (הוצאות) אחרות נטו ותוצאות חברות מוחזקות, הסתכם בכ- 429 מיליון שקל – ירידה של 6% לעות התקופה המקבילה אשתקד.

 

שיעור התפוסה של מבני החברה בארץ ובחו"ל, עמד ביום המאזן על כ- 86.1%. שיעור התפוסה הושפע לרעה בעיקר עקב פינוי מספר מבנים בייעוד תעשייה ואחסנה בישראל אשר בחלקם הושכרו ואוכלסו לאחר תאריך המאזן וחלקם האחר נמצאים בשלבים שונים של מו"מ להשכרה. מספר חוזי השכירות של החברה עמד על כ- 4,418 חוזים.

 

החברה, יחד עם כלל חברות קבוצת פישמן, נמצאת במהלך אסטרטגי נרחב שהחל בתחילת 2012, שמטרתו הקטנת המינוף והגדלת הנזילות. מתחילת שנת 2012 ועד למועד פרסום הדוח השלימה החברה עסקאות למכירת נכסים בישראל ובחו"ל אשר התזרים הפנוי בגינן הסתכם בכ-819 מיליון שקל - מהלך שהביאה לירידה בחוב הפיננסי נטו בשנת 2013 בכ- 616 מיליון שקל. לאחר תאריך המאזן הציגה עסקאות חדשות שתרמו לה תזרים של 70 מיליון שקל נוספים.

מה דעתך על מניית מבנה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

מבני ציינה בדו"חותיה כי התוכניות לשנה הקרובה הן המשך פיתוח ובניית פרויקטים בעיקר בישראל, כגון בנייני משרדים ביוקנעם, בחיפה ובת"א, מפעל נגב קרמיקה בירוחם, מרכז מסחרי בראשון לציון ובסרביה. כמו גם, בניה בתחום הנדל"ן למגורים, פרויקט מרום השרון בצור יצחק שצפוי להכיל עד כ- 900 יח"ד.

 

משה מורג, שכיהן כמנכ"ל מבני תעשייה עד תום 2013, נהנה משכר בעלות של 3.23 מיליון שקל, כולל מענק של מיליון שקל. מורג הוחלף השנה על ידי מנכ"ל חברת האם דוד זבידה, אשר מכהן במקביל כמנכ"ל שלושת החברות בקבוצת כלכלית ירושלים: כלכלית ירושלים, מבני תעשייה ודרבן. אליעזר פישמן, המכהן כיו"ר מבני תעשייה נהנה משכר בעלות של 1.9 מיליון שקל.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x