$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

נוברטיס רוכשת את גמידה סל לפי שווי של עד 600 מיליון דולר

גמידה סל, בניהולה של יעל מרגולין, המפתחת מוצרים המבוססים על דם טבורי, דיווחה לבורסה בתל אביב כי קיבלה הצעה לרכישתה מחברת תרופות גלובלית

אסף גלעד 11:5918.03.14

נוברטיס השוויצרית צפויה לבצע רכישה ראשונה בישראל וכפי שנודע ל"כלכליסט" היא מנהלת מגעים מתקדמים לרכוש את חברת גמידה סל שבשליטת אלביט מדיקל וכלל ביוטכנולוגיה. לפי ההערכה, התשלום הראשוני עבור החברה יעמוד על 250 מיליון דולר ובתלות בעמידה באבני דרך העסקה עשויה לשקף שווי של 500-600 מיליון דולר לחברה. 

גמידה סל נמצאת במהלך החודשים האחרונים 'על המדף', כחלק מהנסיון של קרן יורק לממש נכסים לקראת הסדר חוב באלביט הדמיה, בעלת המניות בחברה.  

 

מלבד אלביט מדיקל שמחזיקה בכשליש ממניות החברה, ייהנו מהאקזיט גם כלל ביוטכנולוגיה (20%), טבע (8%) וקרן ההון סיכון IHCV של הדר רון.

 

אם תושלם הרכישה, תהיה זו הראשונה של נוברטיס בישראל. נוברטיס היא חברת תרופות שווייצית הנסחרת במקביל בבאזל ובניו יורק, לפי שווי חברה של 197 מיליארד דולר. כך, עשוה נוברטיס לפתוח מרכז פיתוח ראשון בישראל ולהצטרף לחברות תרופות בינלאומיות נוספות הפועלות בפיתוח בישראל כמו מרק הגרמנית וג'ונסון אנד ג'ונסון האמריקאית.

  

נוברטיס צפויה להשיק מספר תרופות במהלך השנתיים הקרובות, כמו למשל תרופה לטיפול בסרטן השד, תרופה לטיפול באי ספיקת לב, והתרופה לטיפול בטרשת נפוצה גילניה, המתחרה בקופקסון של טבע. ועם זאת, צופה נוברטיס תחרות קשה על התרופה שלה להורדת לחץ דם מצד חברת התרופות רנבקסי.

 

נוברטיס הודיעה בתחילת החודש כי היא מתחילה בהליך של קיצוצים והתייעלות וכי בכוונתה לפטר 4,000 עובדים, 6% מכח העבודה שלה. למרבה האירוניה, כוונתה של נוברטיס לרכוש חברה ישראלית באה בזמן בו היא מכריזה כי בכוונתה להפחית את מספר מרכזי הפעילות שלה. ככל הנראה, נובעת הכוונה מפקיעת התוקף של פטנטים מסוימים וכן מתקציבי הבריאות הממשלתיים בעולם הנאבקים תחת הקיצוץ המחריף.

 

את העסקה הובילה אלביט הדמיה, ובפרט מוטי זיסר ושמעון יצחקי, במעורבות של ג'רמי בלנק, נציג קרן יורק באלביט הדמיה שלאחר הסדר החוב, שגם נותן את הטון בהתנהלות גמידה סל מאז ההסדר.

 

יעל מרגולין, מנכ"לית גמידה סל יעל מרגולין, מנכ"לית גמידה סל צילום: מיקי נועם אלון

 

גמידה סל, בניהולה של יעל מרגולין, מפתחת מוצרים המבוססים על דם טבורי. הטכנולוגיה של גמידה מאפשרת התרבות של התאים ללא התמיינות, וכך גדל משמעותית מספר תאי הגזע בתצורתם המקורית, המאפשרת לחדש רקמות שנפגעו. בעתיד, מאמינים בחברה, יאפשר המוצר השתלת מוח עצם בחולים רבים שלא נמצא להם תורם מוח עצם במשפחה.

 

על אף ההבטחות לעתיד, ספגה גמידה סל בשורות שליליות בשנה שעברה, כשמינהל התרופות האמריקאי (FDA) דרש ממנה לבצע ניסויים נוספים בתרופה הבולטת שלה, ה־StemEx. בסוף 2013 התפרסמו הערכות שגמידה בוחנת הנפקה לפי שווי של 250 מיליון דולר כאשר החתם שאותו בחרה החברה, על פי אותן הערכות, היה אג'יס.

 

מאלביט מדיקל נמסר כי חברת גמידה סל בה מחזיקה החברה כ-30.8%, קיבלה הצעה לרכישתה על ידי חברת תרופות גלובלית. התמורה בגין רכישת גמידה-סל תכלול תשלום מיידי מהותי ותשלומים עתידיים נוספים, בהיקף כולל של מאות מיליוני דולרים, כתלות בעמידה באבני דרך הקשורות בפיתוח, רישום, היקפי מכירות של התרופות אותן מפתחת גמידה סל.

 

בחברה מציינים היום כי, נכון למועד זה טרם נחתם הסכם מחייב ואין כל ודאות כי מגעים אלו יבשילו לכדי הסכם או השלמת העסקה. התקשרות בהסכם מחייב כפופה לתנאים מתלים שיקבעו, ובכלל זה, לקבלת אישורים מתאימים מהאורגנים המוסמכים של החברה, של יתר בעלי המניות בגמידה סל ושל הרוכשת.שמעון יצחקי מסר היום: "תמיד האמנו שליבת העסקים של אלביט איכותית בכל מה שקשור להשקעותיה ובפרט בחברות המדיקל שהן פורצות דרך בעולם הרפואה. מדובר באקזיט משמעותי לחברה ולקבוצה כולה, גמידה סל היא חברה בעלת פוטנציאל צמיחה רב והוכיחה זה מכבר את יכולותיה להביא לשינוי אמיתי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x