$
שווקי חו"ל

"חלק מהאינדיקטורים בשוק המניות נמצאים ברמות מנקרות עיניים"

ריצ'רד פישר, נשיא הבנק הפדרלי של דאלאס: "הבנק המרכזי צריך לוודא שלא נוצרת בועה בשווקים". לדבריו, היקף החוב שלקח הציבור האמריקאי לצורך רכישת ניירות ערך נמצא קרוב לרמת השיא

ערן סוקול 19:0806.03.14

ריצ'רד פישר, נשיא הבנק הפדרלי של דאלאס, אמר כי הוא מודאג מהרמות "מנקרות העיניים" של חלק ממדדי שוק המניות, וכי הבנק המרכזי צריך לעקוב אחר הסימנים בזהירות כדי לוודא שלא נוצרת בועה בשווקים.

 

בנאום שנשא במקסיקו סיטי אמר פישר כי אינדיקטורים שונים, בהם היחס בין מחירי המניות לרווחיות הצפויה ולמכירות ושווי השוק כאחוז מהתמ"ג, נמצאים ברמות שלא נראו מאז בועת הדוט-קום של סוף שנות ה-90. הוא ציין כי היקף החוב שלקח הציבור האמריקאי לצורך רכישת ניירות ערך (margin debt) נמצא קרוב לרמת שיא (כפי שקרה לפני פרוץ משבר הסאב פריים, ע"ס)

 

"אנחנו חייבים לפקח על אינדיקטורים אלה בזהירות רבה כדי להבטיח שרוח הרפאים של 'אופוריה בלתי רציונלית' לא רודפת אותנו שוב", אמר פישר. לגבי שוק האג"ח אמר כי רמת המרווחים הצרים בין האג"ח הקונצרניות לממשלתיות "משקפת פרמיית סיכון נמוכה, בנוסף לכך שהתשואות הנומינליות כבר נמוכות באופן חריג".

  

ריצ'רד פישר ריצ'רד פישר צילום: בלומברג

 

פרופ' דן גלאי ,יו"ר סיגמא בית השקעות, אמר כי "למרות נתוני התעסוקה המאכזבים שפורסמו אתמול, אשר דחפו את איגרות החוב האמריקאיות לעליות, אנו צופים כי קיים סיכוי סביר שיו"ר הפדרל ריזרב ג'נט ילן תצמצם שוב בקרוב את קצב רכישות האג"ח. הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי מראה כי המחוזות אשר הראו על האטה היו אלו שנפגעו ממזג האוויר הקשה בארה"ב, ולכן אין להתייחס בחומרה לדוחות הפושרים".

 

ירידת התשואות בשוק הקונצרני מצביעה על ירידת פרמיית הסיכון של החברות, המעידה על שיפור במצב הכלכלה האמריקאית. מה שיהווה בסיס איתן לצמצום נוסף בקצב רכישות האג"ח. לכן, אמר גלאי, "התבטאויותיו של נשיא הפד בדאלאס, החבר בוועדה המוניטרית, כי  המרווחים בין איגרות החוב הממשלתיות לקונצרניות אינם משקפים את הסיכון כיאות, עשויות לאותת שהפד יצמצם בקרוב את הרכישות".  
בטל שלח
    לכל התגובות
    x