$
שווקי חו"ל

המשבר באוקראינה גרר את אירופה לירידות חדות; הבורסה ברוסיה התרסקה ב-12%

דאקס בגרמניה איבד 3.4%, צרפת ירדה ב-2.7% ואנגליה ב-1.5%; מדד הפחד ברוסיה זינק ב-149%

שי סלינס 18:4703.03.14

המשבר בין רוסיה ואוקראינה הגיע לשווקים הפיננסים. הבנק המרכזי ברוסיה הקפיץ הלילה את הריבית ב-1.5% לרמה של 7%, במהלך דרמטי שנועד למנוע משבר אינפלציוני בעקבות המצב הגיאופוליטי העדין.

 

הורדת הריבית הגיעה לאחר שהרובל הרוסי צלל לשפל כל הזמנים - 37 רובל לדולר, בעוד שהיורו זינק לרמה של 50.99 רובל ליורו. בתוך כך צללה הבורסה המרכזית במוסקבה ב-12% וגררה אחריה ירידות חדות בכל בורסות אירופה. 

 

לפי גורם אוקראיני, מפקד הצי הרוסי בים השחור הציב אולטימטום לקייב: "אם לא תיכנעו עד 5 בבוקר, תחל מתקפה אמיתית נגד כוחותיכם בקרים". בסוף השבוע האחרון כבר טען גורם בקרים כי אותו קצין כינס את הגנרלים שלו והכריז באוזניהם: "אנחנו פותחים במלחמה נגד אוקראינה".

 

פוטסי קאק דאקס

 

"ההחלטה של הבנק הרוסי נובעת מחשש כי המתיחות עם אוקראינה תגרור את המשק הרובי למשבר אינפלציוני שיגרור חוסר יציבות לכלכלה הרוסית", נכתב בהצהרה של הבנק המרכזי ברוסיה.

 

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג התייחס למצב בחצי האי קרים ואמר כי מדובר במשבר הגדול ביותר באירופה במאה הנוכחית. "אנחנו מודאגים מאוד מהאפשרות שרוסיה תתערב באזורים נוספים באוקראינה, אבל זה לא אומר שהמצב בחצי האי קרים נסבל", אמר הייג בראיון ל-BBC.

 

אורי גרינפלד הכלכלן הראשי בפסגות התייחס לירידות ברוסיה. "מטרת העלאת הריבית היא למשוך כספים רוסים חזרה למדינה ולתמוך ביציבות הפיננסית ולמנוע פיחות חד ברובל. בכל הנוגע לשע"ח המהלך לא הוכיח את עצמו כאשר נכון לרגעים אלו הרובל נחלש ב-1.5% מול היורו וב-1.7% מול הדולר. התשואה ל-10 שנים על האג"ח של ממשלת רוסיה עלתה ב-52 נ"ב מתחילת החודש". 

 

אלעד סלומון , אנליסט בכיר ביוטרייד אמר כי "פרט לפעילות הצבאית של רוסיה, פוטין החליט מתחילת חודש מרץ לעצור את אספקת הגז לאוקראינה – עצירת האספקה עשויה לגרור את אוקראינה לפשיטת רגל. התוקפנות הרוסית עשויה להוות טריגר לירידות שערים בשווקים עם דגש על המדדים באירופה. בזירת הסחורות, מחיר הנפט מתקרב לרמה טכנית קריטית של 112 דולר לחבית ברנט - פריצתה של רמה זו עשוי לשלוח את הנפט לעליות מחירים שיוסיפו לחץ על השווקים".  

 

כרטיס צהוב לרוסיה

הלילה הניפו שבע המדינות המתועשות, G7, כרטיס צהוב לרוסיה, החברה השמינית במועדון. שבע המדינות - קנדה, יפן, גרמניה, צרפת, בריטניה, איטליה וארצות הברית - הודיעו כי הן משעות את ההכנות לכינוס ה-G8 שרוסיה אמורה לארח בחודש יוני בעיר סוצ'י. זהו רמז ראשון של המדינות המתועשות בנוגע לחרם כלכלי ומדיני אפשרי על רוסיה, אם היא תמשיך בפעילות נגד אוקראינה.

 

 

צבא רוסיה צבא רוסיה צילום: רויטרס

 

בהצהרה שפרסמו הלילה שבע המדינות הן גינו את "ההפרה הברורה מצד רוסיה של הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של אוקראינה, בניגוד להתחייבות של רוסיה לאמנת האו"ם והסכם צ-1977 עם אוקראינה". המדינות המתועשות קוראות לרוסיה להתמודד עם כל דאגה ביטחונית או של זכויות אדם שיש לה עם אוקראינה במו"מ ישיר ופיקוח בינלאומי או בתיווך תחת חסות האו"ם או הארגון לביטחון ושיתוף פעולה של אירופה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x