שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מפרקים את הפירמידות
הפירמידות מתכווצות

החברות יוכלו לכפות פירעון מוקדם של האג"ח

כדרך למניעת סחטנות מצד המיעוט קובע חוק הריכוזיות: חברה שתבקש לקפל שכבה בפירמידה תוכל לכפות את הפירעון באישור בית המשפט

יניב רחימי 08:3923.02.14

בין סעיפי החוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות מסתתר סעיף שמאפשר לחברות פרטיות מדווחות שרוצות להימחק מהמסחר בדרכן לקפל שכבה בפירמידה, לכפות פירעון מוקדם על מחזיקי האג"ח.  

הפירעון המוקדם נדרש לאישור בית המשפט שיינתן רק לאחר שזה שוכנע כי "ההסדר הוגן וצודק ביחס לכל סוג איגרות חוב", כך לפי לשון החוק. בכלל זה נקבע שהתמורה שיקבלו מחזיקי האג"ח צריכה לשקף את שוויין ההוגן, שעל פי חוק הריכוזיות, הוא הגבוה מבין:

 

א: שווי השוק של יתרת האג"ח שבידי הציבור על פי מחיר הנעילה הממוצע שלהן ב־30 ימי המסחר שקדמו למועד קבלת החלטת הדירקטוריון בדבר הפירעון המוקדם.

ב: הערך המתואם של האג"ח, שייקבע לפי הערך הנקוב בתוספת הפרשי הצמדה וריביות שנצברו עד ליום התשלום בפועל בהתאם לתנאי האג"ח.הגדרה זאת מבטיחה שמחזיקי האג"ח יקבלו לפחות את הערך המתואם (פארי) שלהן. עם זאת, הסדר הרכישה והפירעון של האג"ח מאפשר לכפות את פירעונן המוקדם גם כאשר תנאי האג"ח המקוריים לא מאפשרים זאת.

 

עו"ד ניב סיון, שותף במחלקת מיזוגים ורכישות במשרד עורכי הדין גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות', מסביר מה הרקע לסעיף בחוק הריכוזיות המאפשר את הפירעון המוקדם: "ועדת הכספים אשר הטילה על בעלי הקבוצות העסקיות חובה לקפל את הפירמידות, התלבטה כיצד מונעים סחטנות של המיעוט אשר יבין שבעל השליטה חייב למכור חברה מסוימת או להפוך אותה לפרטית וישתמש בכוח שלו כדי לסחוט תנאים עדיפים מבעל השליטה. הבעיה היתה אף קשה יותר לגבי אג"ח, שכן אם התנאים שלהן לא כללו זכות לפירעון מוקדם, יהיה קשה מאוד להסכים על הפירעון שלהן מול המחזיקים. לכן קבע המחוקק את הסדר הרכישה והפירעון אשר, בין היתר, מאפשר פירעון אג"ח שבידי הציבור באישור בית המשפט ומבלי שצריך לקבל את הסכמת המחזיקים".

 

עו"ד ניב סיון עו"ד ניב סיון צילום: אסנת רום

 

אם מחזיקי האג"ח יראו עצמם נפגעים מהשימוש בסעיף שמאפשר לכפות עליהם פירעון מוקדם, עומדת לרשותם הזכות לפנות לבית המשפט אשר רשאי לקבוע שווי גבוה יותר לאג"ח אם הוא השתכנע, אם על יסוד הערכת שווי ואם מנימוקים מיוחדים של הצדדים למהלך, שהתקיימו נסיבות מיוחדות שבשלן השווי שבו מבקשת החברה לבצע הצעת רכש אינו משקף את שווי האג"ח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x