$
מפרקים את הפירמידות
הפירמידות מתכווצות

קיפול הקבוצה יסייע לתשובה להתמקד בעסקי הנפט והגז

בעל השליטה בקבוצת דלק לא יידרש למאמצים רבים כדי להשטיח את הפירמידה. זרוע הפיננסים שלו לא תשוטח אלא תימכר

יניב רחימי 08:3523.02.14

קבוצת דלק שבשליטתו (64%) של יצחק תשובה היא אחת מחברות האחזקה הגדולות במשק הישראלי. למרות זאת, ועל אף המבנה הפירמידאלי המאפיין אותה, חוק הריכוזיות לא צפוי לחולל בה דרמות גדולות. טייקון האנרגיה לא יידרש למאמץ יוצא דופן כדי לעמוד בדרישות החוק החדש ולמעשה הוא מצליח לחמוק מרוב המגבלות ולצאת כמעט ללא פגע.  

תחום האנרגיה בקבוצת דלק מרוכז בחברת דלק אנרגיה, שהודות לתגליות הגז הטבעי ים תטיס ותמר הפכה מחברה שעוסקת רק בחיפושי נפט וגז, לכזאת שמפתחת תגליות ומוכרת גז טבעי בהיקפים משמעותיים. השינוי בסטטוס של דלק אנרגיה בא לידי ביטוי בשווי השוק של החברה המחזיקה בשותפויות דלק קידוחים ואבנר, שהגיע ל־11.7 מיליארד שקל, עובדה שהפכה אותה לזרוע החשובה והבולטת בקבוצה של תשובה.

 

היות שקבוצת דלק נחשבת לשכבה אחת ודלק אנרגיה לשכבה שנייה, לכאורה, דלק קידוחים ואבנר צריכות להיחשב לשכבה שלישית. אלא שחוק הריכוזיות קובע ששותפויות, שניהולן מתבצע על ידי השותף הכללי, אינן בגדר שכבה, ועל כן תשובה פטור מקיפולן.

 

זרוע שנייה של קבוצת דלק היא דלק פטרוליום השולטת בדלק ישראל ובדלק ארה"ב שעוסקת בזיקוק ובהפצת מוצרי דלק בארה"ב. דלק פטרוליום היא חברה פרטית המוחזקת בבעלותה המלאה (100%) של קבוצת דלק, אולם שתי סדרות האג"ח שהנפיקה והנסחרות בבורסה בתל אביב הופכות אותה לשכבה שנייה בפירמידה של תשובה. הדברים נכונים גם ביחס לדלק ישראל, החברה־הנכדה של קבוצת דלק שמוחזקת (100%) על ידי דלק פטרוליום.

 

שב ואל תעשה

לאחר כמה ניסיונות שכשלו, הצליחה דלק פטרוליום למחוק את דלק ישראל מהמסחר בדרך של הצעת רכש למניות שהוחזקו על ידי הציבור ולהפוך אותה לחברה פרטית, אולם ארבע סדרות אג"ח שהיא הנפיקה בהיקף של כ־1.1 מיליארד שקל ונסחרות בבורסה, עדיין משאירות את דלק ישראל כשכבה שלישית.

 

לרשות קבוצת דלק עומדות שש שנים כדי לקפל את דלק ישראל, אולם גם אם לא תעשה דבר, הבעיה תיפתר מעצמה. כל סדרות האג"ח שהנפיקו דלק פטרוליום ודלק ישראל מגיעות לפירעון מלא עוד לפני תום המועד שבו על קבוצת דלק לקפל את דלק ישראל בעוד שש שנים.

 

לנוכח העובדה שדלק ישראל מבססת את פעילותה על מימון באמצעות שוק האג"ח, סביר להניח שבקבוצת דלק לא יוותרו על אפיק המימון שמאפשר שוק ההון ויחדלו מהנפקת אג"ח רק בדלק פטרוליום, שצפויה לשלם את התשלום האחרון למחזיקי האג"ח שלה ביוני 2016, ולאחריו תחדל מלהיחשב כשכבה ודלק ישראל "תשודרג" משכבה שלישית

לשכבה שנייה.

 

זרוע הפיננסים על המדף

הזרוע השלישית של קבוצת דלק היא הזרוע הפיננסית המחייבת היערכות מצד הנהלת הקבוצה. קבוצת דלק שולטת בחברת הביטוח הפניקס (44.8%) וזאת שולטת בבית ההשקעות אקסלנס (89.8%).

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

שתי חברות אלה נסחרות בבורסה, וקבוצת דלק נדרשת לקפל את אקסלנס באחת מהדרכים הבאות: מכירה, הצעת רכש, מיזוג עם הפניקס או חלוקת מניותיה כדיבידנד בעין. אך גם אם הקיפול ייעשה במהלך שש השנים הקרובות, הקבוצה עדיין לא תעמוד בדרישות חוק הריכוזיות שמחייב אותה להיפטר מחברת הביטוח הפניקס בגלל החובה להפריד בין נכסים ריאליים לנכסים פיננסיים.

 

סביר להניח שבקבוצת דלק, שממילא מבקשת להתמקד בתחום חיפוש והפקת גז ונפט, תתמקד במכירת הפניקס. עוד בטרם נכנס חוק הריכוזיות לתוקף, במצגת שהציגה בכנס משקיעים במאי 2013 נאמר כי סקטור הפיננסים שלה נמצא "על המדף", ובכך, על הדרך, תעמוד גם בדרישה לקפל את השכבה השלישית.

 

מנכ"ל הפניקס אייל לפידות מנכ"ל הפניקס אייל לפידות צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x