$
שווקי חו"ל

מכה נוספת לשווקים: "ארצות הברית תגיע עד סוף החודש לתקרת החוב שלה"

כך הזהיר היום שר האוצר האמריקאי ג'ייקוב לו: "בתוך ימים ספורים, תסתיים ההקפאה הזמנית שהוטלה על מגבלת החוב ומשרד האוצר ייאלץ לנקוט בצעדים יוצאי דופן כדי שהממשלה תוכל לעמוד בהתחייבויות שלה"

שירות כלכליסט 18:5203.02.14
שר האוצר האמריקאי ג'ייקוב לו הזהיר היום (ב') כי ארצות הברית תגיע עד סוף החודש לתקרת החוב שלה, פירוש הדבר שלאחר מכן לא תוכל להמשיך וללוות כספים.

לפיכך לו קרא לקונגרס להעלות באופן מיידי את התקרה, וזאת על מנת למנוע מהנושא לפגוע בהתאוששות הכלכלית. לו ציין כי הממשל יגיע לחדלות פירעון על החובות שלו "בקרוב מאד", אם הקונגרס לא יפעל.

 

"הזמן קצר. הקונגרס חייב לפעול כדי להרחיב את יכולת גיוס החוב של המדינה, ועליו לפעול עכשיו", אמר בנאום שנשא בוושינגטון . "תהיה זו טעות לחכות עד הדקה ה-90 כדי לפעול", הוסיף.

 

כבר בחודש שעבר שלח לו מכתב למחוקקים ובו קרא להם לפעול במהירות לטיפול בנושא. "בתוך ימים ספורים, תסתיים ההקפאה הזמנית שהוטלה על מגבלת החוב ומשרד האוצר ייאלץ לנקוט בצעדים יוצאי דופן כדי שהממשלה תוכל לעמוד בהתחייבויות שלה".

 

ג'ייקוב לו, שר האוצר האמריקאי ג'ייקוב לו, שר האוצר האמריקאי צילום: אם סי טי

 

באוקטובר, הקונגרס והנשיא ברק אובמה הסכימו להקפיא עד ה-7 בפברואר את תקרת החוב, שעומדת על 16.7 טריליון דולר. אולם אם תקרת החוב לא תועלה עד תאריך היעד, האוצר ייאלץ לתמרן כספים בין החשבונות הממשלתיים כדי לוודא שלא עוקפים את התקרה.

 

אך לו מזהיר כי הכסף הנותר יאזל במהירות. "הפעם, בניגוד לתקופות קודמות שבהן נאלצנו לנקוט בצעדים יוצאי דופן כדי להמשיך ולממן את הממשל, הפעם הצעדים הללו יעניקו לנו רק מרווח זמן קצר". הסיבה לכך היא שבתקופה זו הממשלה מחלקת החזרי מס לתושבים.

 

"בלי אישור ללוות, בנקודה מסוימת בקרוב מאד, לא יהיה זה אפשרי לעמוד בכל ההתחייבויות של הממשל הפדראלי", סיכם.

 

באוקטובר האחרון, לאחר 16 ימי שביתה שבאו לסיומם ברגע האחרון, כשעה לפני שארצות הברית הייתה הופכת לחדלת פירעון. הסנאט ובית הנבחרים בוושינגטון אישרו ברוב מוחץ את ההחלטה שמגלגלת את משבר החוב לתחילת השנה הנוכחית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x