$
שווקי חו"ל

מדיוונד בדרך לנאסד"ק: הגישה תשקיף חסוי

החברה־הבת של כלל ביוטכנולוגיה צפויה לגייס כ־100 מיליון דולר לפי שווי של כ־500 מיליון דולר. גם חברת אנטרה הודיעה על כוונה דומה

ניר צליק 09:2203.02.14

ענף הביוטכנולוגיה הישראלי מוביל את הגאות בהנפקות הישראליות בנאסד"ק, ואחרי ההנפקות המוצלחות של קמהדע, אנזימוטק ואלקוברה — מדיוונד, החברה־הבת של כלל ביוטכנולוגיה (64%), הגישה תשקיף חסוי לקראת הנפקה בנאסד"ק. במקביל הודיעה די.אן.איי ביומד הקטנה, החברה־האם של אנטרה (74%), כי גם היא פועלת להנפקה בנאסד"ק.

 

מדיוונד עושה צעד נוסף לקראת הנפקה, כפי שנחשף ב"כלכליסט". על פי ההערכות, החברה תגייס כ־100 מיליון דולר לפי שווי של כ־500 מיליון דולר. החתמים בהנפקה, שעתידה להתבצע ברבעון השני של 2014, צפויים להיות ג'פריס וקרדיט סוויס.

 

מדיוונד מפתחת תרופות לטיפול בכוויות ובפצעים כרוניים. המשימה שעומדת בפניה כיום היא ניהול מו”מ עם חברות לריפוי פצעים על עסקת מסחור. טבע, שהחזיקה ב־14% ממדיוונד, היתה בעלת הזכויות הבלעדיות למסחור התרופה לטיפול בכוויות "נקסובריד", המבוססות על חלבונים המופקים מאננס, אך היא ויתרה עליהן בדצמבר 2012, לאחר שהגיעה למסקנה שריפוי פצעים אינו חלק מליבת עסקיה.

 

המהלך נעשה תחת הנהגתו של מנכ"ל טבע לשעבר ג'רמי לוין, שהחליט לוותר על שיתופי פעולה רבים בישראל. מדיוונד מימשה זכות לרכוש את אחזקתה של טבע בחברה תמורת תשלום תמלוגים ממכירותיה העתידיות עד לסכום של 43 מיליון דולר.

 

 

אם טבע לא היתה מוותרת על אחזקותיה, ככל הנראה ההנפקה לא היתה יוצאת אל הפועל. מדיוונד היתה מקבלת מזומנים לשם פיתוח התרופה, ומשום שזכויות המסחור היו בידי טבע, למשקיע חיצוני לא היתה סיבה להשקעה.

 

הנכס העיקרי של מדיוונד הוא אישור השיווק שקיבלה מרשות התרופות האירופית (EMA), שכן השוק שאליו פונה התרופה מוערך בחצי מיליארד דולר בשנה. אחת ממטרות הגיוס היא הכנת החברה לשיווק עצמאי של התרופה באירופה.

 

כיום יש כ־70 מרכזי טיפול בכוויות ביבשת, מה שיאפשר למדיוונד לפעול ללא צורך בשיתוף פעולה עם חברה נוספת. עם זאת, השוק הכולל של מדיוונד בעולם עומד על כ־9 מיליארד דולר, וכדי לחדור לארה"ב, תצטרך לבצע השקעות בהיקף גדול ולגבש הסכם מסחור עם חברה גדולה. אם תצליח בניסוי הקובע, התרופה תוגש לאישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA).

 

נקסובריד בעלת מעמד של תרופת יתום (מיועדת לשימוש 200 אלף חולים לכל היותר). לכן מדיוונד תזכה לבלעדיות ולהטבות מס בשיווקה בארה"ב למשך שבע שנים.

נקסובריד מעכלת רקמות פגועות מבלי לפגוע בתאים הבריאים, ובכך ייחודה. הניסויים שבוצעו עד כה הוכיחו כי היא מקטינה במידה ניכרת את הצורך בניתוחים ואת היקפם לאחר כווייה.

 

גם אנטרה בדרך לנאסד"ק

בנוסף אנטרה, חברה־בת של די.אן.איי ביומד (74%), גייסה 5 מיליון דולר לפי שווי של 22.5 מיליון דולר לפני הכסף. על פי ההודעה של החברה־האם, אנטרה נמצאת בדרכה לגיוס בנאסד"ק. החברה מקיימת בימים אלה מגעים עם חתמים, אך כרגע אין ודאות כי ההנפקה תצא אל הפועל. בעקבות הדיווח עלתה מניית די.אן.איי ביומד בכ־3.5% במסחר בבורסת תל אביב אתמול.

 

5 מיליון הדולרים גויסו ממשקיע פרטי. 2 מיליון דולר מתוכם הועברו לאנטרה עם חתימת ההסכם, 2 מיליון דולר יועברו עם הגשת תשקיף לרשות ניירות ערך האמריקאית ומיליון דולר נוספים — עם השלמת ההנפקה.

 

בנוסף הוקצו למשקיע אופציות להשקעה של 1.25 מיליון דולר לפי אותו שווי, וזאת למשך שנתיים מיום השלמת ההנפקה.

 

באנטרה החליטו להרחיב את הגיוס הפרטי לסך של עד 8.7 מיליון דולר בתנאים דומים. אנטרה השלימה בהצלחה ניסוי בשלב ראשון בהתוויית תרופה לאוסטאופורוזיס , ופועלת לקבל עבורה מעמד תרופת יתום מה־FDA.

 

בורסת הנאסד"ק בורסת הנאסד"ק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x