$
בורסת ת"א

קרן הפנסיה הנורבגית מחדשת את החרם על אפריקה ישראל ודניה סיבוס

בהודעת משרד האוצר של נורבגיה נאמר כי ההחלטה לפסול כל השקעה בחברות נובעת מ"תרומתן להפרת זכויות אדם באמצעות בניית התנחלויות במזרח ירושלים". אפריקה: "תמהים ומצרים על ההחלטה"

מיקי גרינפלד 13:1830.01.14

משרד האוצר הנורבגי פירסם הבוקר הודעה על הוצאת אפריקה ישראל והחברה הבת שלה דניה סיבוס מתיק ההשקעות של קרנות הפנסיה הממשלתיות. 

הנורבגים מסבירים את ההחלטה בקבלת המלצה של ועדת האתיקה הבוחנת את תיק ההשקעות של הקרן הממשלתית. ועדת האתיקה מנמקת את המלצתה בפעילותן של אפריקה ישראל ודניה סיבוב שבשליטת לב לבייב במזרח ירושלים. "ההחלטה לפסול את אפריקה ישראל ודניה סיבוס נובעת מתרומתן להפרות משמעותיות של זכויות אדם במסגרת מלחמה או קונפליקט, באמצעות בניית התנחלויות במזרח ירושלים", נאמר בהמלצה.

 

מבדיקה שערך הבוקר בית ההשקעות מיטב דש עולה כי נכון להיום קרנות הפנסיה הנורבגיות כבר אינן מושקעות באפריקה ישראל ודניה סיבוס.

 

על פי הודעת האוצר הנורבגי שתי החברות נפסלו מסיבות דומות ב-2010. עם זאת, ל"כלכליסט" נודע כי בפועל, בין החברות לבין קרן הפנסיה נוהלו מגעים ארוכים ונראה היה כי לא תצא בעתיד החלטה נוספת בעניין.

 

קרן הפנסיה הנורבגלית פועלת על פי קווים מנחים אתיים הנקבעים בידי ממשלת נורבגיה. הקרן מנוהלת בידי הבנק הנורבגי המרכזי, ומטרתה להבטיח שימוש יעיל והוגן יותר בכספי הנפט הנורבגיים. בשנת 2009 החליטה הקרן למכור את אחזקותיה בחברה הישראלית "אלביט מערכות" כיוון שהיא מספקת ציוד מעקב לגדר ההפרדה.

  

ערן יעקבי, סמנכ"ל מחקר במיטב דש ברוקראז', אמר לכלכליסט כי על פי הבדיקה שביצעו, הקרנות הנורבגיות מושקעת בישראל בסכום שבין 600-620 מיליון דולר, 40% מהסכום בטבע. בסך הכול מושקעת הקרן ב-60 ניירות ישראלים, ובכלל זה בבנק לאומי, פועלים ודיסקונט.

 

יעקבי מציין כי להחלטה הנוכחית אין משמעות רבה בפועל. "החשש היחיד הוא לזליגה של צעד כזה לגופים אחרים, שעלולים להחליט כי עצם מיקומו של בנק למשל מעבר לקו הירוק הוא סיבה מצדקת לפסול כל השקעה בבנק", אמר יעקבי.

 

מאפריקה ישראל נמסר בתגובה: "אפריקה ישראל וחברות הבת פועלות בארץ ובעולם לקידום פעילותן העסקית בהתאם לחוק הנהוג בכל מדינה בה היא פועלת. לאור זאת, לא נותר לנו אלא להצר על החלטה זו המתייחסת לאפריקה ישראל ולחברות ישראליות גדולות נוספות ולהביע תמיהה, כיצד היא משרתת את טובתם של אזרחי נורבגיה שכספיהם מנוהלים על ידי קרן זו". 

 

מזרח ירושלים מזרח ירושלים צילום: עטא עוויסאת

 

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x