$
שווקי חו"ל

שירת הברבור של ברננקי: הפחית רכישות האג"ח בעוד 10 מיליארד דולר

ההפחתה - בהתאם לציפיות האנליסטים. כעת יעמוד קצב הרכישות החודשי של הבנק המרכזי האמריקאי על 65 מיליארד דולר. הפד: "סימנים של התאוששות בשוק העבודה"; מדובר בהחלטה האחרונה של בן ברננקי בתפקיד יו"ר הפד שיפנה את מקומו לג'נט ילן בסיום החודש

שי סלינס 21:0129.01.14

הפדרל ריזרב האמריקאי, הודיע היום (ד') על ביצוע שלב נוסף בצמצום התוכנית לרכישות חודשיות של איגרות חוב, שקיבלה את השם הקלה כמותית. הפד החליט - כפי שצפו האנליסטים - להפחית את קצב רכישות האג"ח החודשיות ב-10 מיליארד דולר ל-65 מיליארד דולר, על רקע שיפור בכלכלה העולמית ושוק העבודה האמריקאי. 

 

ההחלטה מגיעה בתום ישיבה בת יומיים של הוועדה המוניטריות של הפד, בה הוחלט גם להותיר את הריבית ברמה מינימלית של 0%-0.25%. מדובר בהחלטה האחרונה של בן ברננקי - שמסיים החודש את תפקידו כיו"ר הפד.

 

למרות דו"ח התעסוקה החלש לדצמבר, בפד קובעים כי "שוק העבודה בארה"ב מראה סימנים של התייצבות והמשך מגמת ההתאוששות". לפיכך, הוסיף הבנק, "החלטנו להמשיך ברכישת האג"ח החודשית בקצב של 65 מיליארד דולר בחודש - 35 באג"ח ממשלתיות ו-30 מיליארד דולר באג"ח מגובי משכנתאות", נמסר בהודעת הפד. עוד עולה מהודעת הבנק המרכי כי "הוצאות הצרכנים והשקעות העסקים גדלו בקצב מהיר יותר בחודשים האחרונים".

 

בחודש שעבר החליט הבנק המרכזי של ארה"ב להפחית את קצב רכישות האג"ח החודשי מ-85 ל-75 מיליארד דולר, זאת, לאחר כשנה לאחר השקת החלק השלישי של תוכנית ההקלה הכמותית (QE3).

 

 

בן ברננקי בן ברננקי צילום: mct

 

ההחלטה של הפד מגיעה לאחר שבשבוע האחרון מצאו עצמן הכלכלות המתעוררות במעין "תקופת ביניים" כלכלית: בשבוע שעבר התפרסמו נתונים שהעידו על התכווצות מגזר הייצור בסין, שוק הייצוא הגדול ביותר של המדינות הללו; אתמול החלה התכנסות הפדרל ריזרב האמריקאי, שצפוי היה להודיע על צמצום נוסף של תוכנית ההקלה הכמותית - צעד שמוריד מהאטרקטיביות של השווקים המתעוררים בעיני המשקיעים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x