$
שווקי חו"ל

דיווח שוטף

בורסות אירופה ננעלו בירידות; מניית BG צללה ב-14%

פוטסי בלונדון איבד 1.7% ודאקס בגרמניה השיל 0.5%; BG גרופ באזהרת רווח לאחר שהכריזה על פורס מז'ור בפעילות האנרגייה במצרים

שי סלינס ומיקי גרינפלד 19:0027.01.14

ניקיי האנג סנג שנגחאי  פוטסי קאק דאקס

 

19:00 - לאחר יום מסחר תנודתי ננעלו המדדים באירופה בירידות. למרות פרסום נתון חזק מהצפי לגבי האקלים העסקי בגרמניה אשר העניק למשקיעים באירופה זריקת מרץ, נתון חלש מהצפוי שפורסם לאחר פתיחת המסחר בוול סטריט לגבי מכירות הבתים החדשים בארה"ב לחץ את המדדים באירופה מטה.  

 

17:40 - לקראת נעילה בבורסות - שוב מתגברות ירידות השערים על רקע נתוני מכירות הבתים המאכזבים בארה"ב.

 

16:12 - המנכ"ל החדש של ג'נרל מוטורס, מרי בארה (Mary Barra), כי החטיבה של אופל היא הכרחית לחברה. "לא במקרה החלטתי להיע לגרמניה. אופל היא ללא ספק חלק מהותי מהעסקים שלנו", אמר.

 

14:38 - מתמתנות הירידות בבורסות של אירופה. הבורסה בצרפת מחקה את הירידות ודאקס בגרמניה מאבדת 0.2%. BG גרופ צוללת ב-18%, וודאפון משילה 6% מערכה וברקליס יורד ב-4%. ברקע למסחר: אמון העסקים בגרמניה שעלה זה החודש השלישי ברציפות לשיא של שנתיים וחצי.  

 

12:32 - ירידות בכל הבורסות באירופה: פוטסי בלונדון מאבד 1.4% ודאקס בגרמניה משיל 0.4%. מניית BG ממשיכה בצלילה ויורדת ב-18%.

 

11:56 - חברת Liberty Global רוכשת את מפעילת הטלוויזיה בכבלים ההולנדית, זיגו (Ziggo NV) ב-6.9 מיליארד יורו בעסקה המבוססת על החלפת מניות. מניית ליברטי יורדת ב-2.6% וזיגו מאבדת 3.4%.

 

11:00 - ירידות חדות בנעילת המסחר באסיה. ניקיי ביפן צלל ב-2.5%, האנג סנג בהונג קונד ירד ב-2.1% וקוספי בדרום קוריאה ננעל בירידה של 1.6%. בבורסה באוסטרליה לא התקיים היום מסחר.

 

בורסת מדריד בורסת מדריד צילום: בלומברג

10:30 - הבורסות המובילות באירופה פתחו את שבוע המסחר בירידות בהמשך למגמה השלילית שאפיינה את הבורסות המובילות בשבוע שעבר. ברקליס יורדת ב-4%, וודאפון מאבדת 5.9%. מניית BG גרופ צוללת ב-14% לאחר שהכריזה על פורס מז'ור בפעילות האנרגייה במצרים וכתוצאה מכך הורידה את התחזית ל-2014.

 

9:30 - AT&T מסרה היום כי אינה מתכוונת להגיש הצעה לרכישת וודאפון.כך עולה מהצהרה שהגישה לרשויות הבריטיות. משמעות הדברים היא ש-AT&T, ספקית הסלולר השנייה בגודלה בארצות הברית, לא תוכל להגיש הצעת השתלטות בששת החודשים הבאים. בתגובה להודעה נפלו מניות וודאפון בבורסה של לונדון.

 

8:30 - הגירעון המסחרי ביפן כמעט הכפיל את עצמו בשנה האחרונה, על רקע התוכנית הכלכלית המאיצה של ראש הממשלה, הגידול ביבוא בענף האנרגיה וחולשת הין. בסיכום 2013 עמד הגירעון על 11.5 טריליון ין (113 מיליארד דולר), מול גירעון של 6.9 טריליון ין בשנת 2012. בחודש דצמבר האחרון עלה היבוא ב-25% בהשוואה לדצמבר 2012, היצוא גדל ב-15%, והגירעון הסתכם ב-1.2 טריליון ין.

 

ב-HSBC אומרים היום כי הגירעון המסחרי הגבוה לא צפוי להצטמצם בקרוב. "הגירעון ימשיך בסערה. היבוא רשם זינוק ב-12 החודשים האחרונים בגלל הצריכה הגוברת, בעידוד ההתאוששות הכלכלית; יבוא האנרגיה הגדל, על רקע צמצום השימוש באנרגיה גרעינית מאז אסון פוקושימה; הין החלש שגרם לעלות גבוהה יותר של היבוא. במבט קדימה, לא צפוי צמצום ושינוי מגמה בהיקף הגירעון", אומרים ב-HSBC.

   

7:53 - אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות, אמר אתמול בתגובה לאירועים כי "מבחינת אפיק השקעה, אין כבר יצור כזה שנקרא "שווקים מתעוררים". השונות בין מצבם של המשקים השונים והסיכונים שבהם שונים כל כך שקשה להתייחס לחלק זה של העולם כמקשה אחת. בוול סטריט נהוג לומר על תקופות כאלו שכאשר הגאות נעלמת מגלים מי שחה בלי בגד ים".

 

"אם בכל זאת נשתדל אז בהסתכלות ממעוף הציפור, ניתן לומר כי ההאטה בסין פוגעת באופן טבעי בעיקר במדינות שסין מהווה עבורן יעד ייצוא משמעותי ובעיקר לאלו שמייצאות לסין סחורות. ההאטה בסין שנובעת בחלקה מניסיון של הממשל לעצור את התנפחות בועת הנדל"ן במדינה פוגעת באופן ישיר בצמיחה ובחשבון השוטף של מדינות אלו ומכאן שגם תומכת בפיחות המטבעות המקומיים. בקבוצה זו נציין בעיקר את ברזיל, דרום אפריקה ואוסטרליה (שהיא לא שוק מתעורר כמובן)", אמר גרינפלד.

 

7:50 - בורסות אסיה חזרו לפעילות לאחר שנתונים מאכזבים מסין וחששות גוברים מזעזוע בשווקים המתפתחים תרמו לנפילות החדות בשישי במדדים המובילים בניו יורק. במוקד עמד מדד מנהלי הרכש בסין שעורך HSBC, שהראה על ירידה מפתיעה בינואר לרמה של 49.6 נקודות, שפל של חצי שנה (ובהשוואה ל-50.5 נקודות בדצמבר). נתון מתחת ל־50 נקודות מראה על התכווצות הסקטור.

 

בשישי האחרון והיום התחזק הין היפני מול הדולר בכמעט 1%, והיצואניות הגדולות ביפן מאבדות גובה. הבוקר נסחר הין בשער ל 102.5 ין לדולר. הבורסה של טוקיו תסגור יום שלישי רצוף של ירידות.

 

מחזורי המסחר ביבשת גבוהים במיוחד. בבורסה בהונג קונג נרשם מחזור גבוה ב-70% מהממוצע שנרשם ב-30 הימים האחרונים, בבורסה של סינגפור הפער עומד על כמעט 80%.

  

בורסת הונג קונג בורסת הונג קונג צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x