$
שווקי חו"ל

וול סטריט ננעלה בעליות; ספר הבז': "קצב הצמיחה בארה"ב עשוי לגדול בחודשים הקרובים"

דאו ג'ונס עלה ב-0.7%, נאסד"ק - ב-0.8%; לפי הפדרל ריזרב, הוצאות הצרכנים עשויות לגדול; מחיר הנפט עלה ב-1.7%; הבנק העולמי עדכן את תחזית הצמיחה הגלובלית ל-3.2%; אלוט זינקה ב-5.7%, מזור - ב-3.1%

ערן סוקול 23:1415.01.14
המסחר בבורסות המובילות בניו יורק ננעל היום (ד') בעליות. ברקע למסחר: ספר הבז' שפרסם הפדרל ריזרב, העלאת תחזית הצמיחה ל-2014 על ידי הבנק העולמי - ועליות השערים שנרשמו במרבית בורסות אסיה ובאירופה. 

 

דאו ג'ונס נאסד"ק

S&P 500

 

מחיר הנפט זינק ב-1.7%, ונקבע על 94.17 דולר לחבית - לאחר עלייה גבוהה מהצפוי בהיצע בשבוע שהסתיים ב-10 בינואר.

 

לפי ספר הבז', הכלכלה האמריקאית תמשיך לצמוח בקצב מתון, או אף יותר מכך, בחודשים הקרובים. המסמך, שכולל את התחזיות של המעסיקים הגדולים ב-12 מחוזות הפד, צופה כי קצב הייצור ימשיך לגדול בקצב קבוע, וכי הוצאות הצרכנים עשויות לגדול. הערכות חיוביות אלה עשויות לתמוך בהמשך צמצום מדיניות ההקלה הכמותית על ידי הפד, שהחל החודש.

 

הכלכלה העולמית צוברת לאיטה תנופה, בהובלת הכלכלות המפותחות שהצליחו להתאושש חמש שנים לאחר המשבר הפיננסי והמשך ביצועים טובים מצד סין - כך עולה מדו"ח התחזית העולמית, שמפרסם הבנק העולמי.

 

עם זאת, בדו"ח מזהירים כי ההתאוששות עדיין פגיעה ועשויה להיות מושפעת לשלילה מהנסיגה מתכנית התמריצים בארצות הברית. הבנק הפדראלי המרכזי בארצות הברית כבר החל הצמצום תכנית רכישת האג"ח החודשית שלו. החשש הוא שצמצום נוסף יוביל להעלאת שיעורי הריבית בעולם לתנודות חדות בשווקים הפיננסים.

 

הבנק העולמי עדכן את תחזית הצמיחה הגלובלית ל-2014 וצופה עתה כי תעמוד על 3.2%. זאת מול תחזיתו הקודמת, לצמיחה של 3%, ומול צמיחה של 2.4% ב-2013. בה בעת, התחזית למדינות המתפתחות ירדה מ-5.6% ל-5.3% צמיחה. הצמיחה הצפויה בבנק העולמי למדינות המפותחות עלתה מ-2% ל-2.2%.

 

בראיון שהעניק לסוכנות בלומברג טען מארק פאבר כי ארצות הברית נמצאת ב"בועת פיננסים עצומה", שעשויה להתפוצץ בכל רגע נתון. "אני חושב שאנחנו נמצאים בתוך בועת נכסים פיננסיים עצומה", אמר בראיון. "מעניין לראות שעל אף ההדפס של כסף, הריביות על האג"ח לא יורדות".

 

המסחר בבורסות המובילות באירופה ננעל היום בעליות, בנוסף לעליות שנרשמו אמש בניו יורק, נתון חזק שיצא הבוקר בשוויץ נתן זריקת מרץ לשווקים ביבשת, המכירות הקימעונאיות במדינה גדלו בשיעור של 4.2% בנובמבר, כאשר הצפי בשוק היה לגידול של 2.3% בלבד, זאת לעומת גידול של 1.6% בחודש הקודם. אולם, בצהריים פורסם נתון מעט מאכזב של מאזן הסחר ביבשת אשר הצביע על עודף של 16 מיליארד יורו בנובמבר, אמנם מדובר בנתון חזק יותר מזה שנרשם בחודש הקודם - 14.3 מיליארד יורו, אולם הצפי בשוק היה לעודף של 16.7 מיליארד יורו.

 

לשכת הסטטיסטיקה המרכזית בברלין דיווחה כי התמ"ג של גרמניה התרחב ב-0.4% לעומת 2012, אז צמח ב-0.7%. אולם תחזיות הכלכלנים ציפו לצמיחה של 0.5%. הגירעון התקציבי של המדינה עמד על שיעור של 0.1% מהתמ"ג, בעוד שהתחזיות ציפו לתקציב מאוזן.

 

פוטסי דאקס

CAC 40 מילנו

 

המסחר בבורסות אסיה ננעל הבוקר במגמה מעורבת עם נטייה לעליות , על רקע המגמה החיובית שנרמשה אמש בבורסות ניו יורק. הבורסה ביפן זינקה תוך תיקון חלק מהירידות שרשמה יום קודם לכן, בו צנח מדד ניקיי ב-3.1%. היצואניות הגדולות ביפן דחפו את בורסות טוקיו, על רקע חזרה של הין למגמת היחלשות מול הדולר. המטבע היפני חזר לחצות את סף ה-104 ין לדולר ונסחר היום בסביבות ה-104.4 ין לדולר. לעומת זאת, בסין פורסמו נתונים חלשים המעידים על קיטון בהיקף השימוש באשראי על ידי הצרכנים. בדצמבר נלקחו בסין הלוואות בהיקף של 483 מיליארד יואן לעומת 625 מיליארד בחודש שעבר ומתחת לצפי ל-589 מיליארד יואן סיני. 

 

ניקיי האנג סאנג

שנגחאי

 

מאקרו בארה"ב

היום לפני פתיחת המסחר פורסם מדד המחירים ליצרן (PPI) לחודש דצמבר, עם עלייה של בשיעור 0.4% במדד, מעט מתחת לצפי בשוק לעלייה של 0.5% במדד, זאת לעומת ירידה של 0.1% שנרשמה במדד בחודש הקודם.

 

יחד עם זאת, נתוני הליבה של של המדד (בנטרול מחיר מזון ואנרגיה) הצביע על עלייה של 0.3%, מעל הצפי בשוק שעמד על עלייה של 0.1% בדומה לנתון שפורסם בחודש הקודם.

 

במקביל פורסם מדד הייצור של של ניו יורק לדצמבר שהכה את התחזיות, עם קריאה של 12.5 נקודות, כאשר הצפי בשוק היה לקריאה של 3.2 נקודות במדד בלבד, זאת לעומת קריאה של נקודה אחת שנרשמה בחודש שעבר.

 

במדד זה, קריאה גבוהה מאפס מעידה על התרחבות הייצור וליהפך.

 

וול סטריט וול סטריט צילום: בלומברג

 

מניות במרכז

בסוף השבוע הקרוב תחל צ'יינה מובייל, ספקית הסלולר הגדולה בעולם, למכור ללקוחותיה בסין את דגמי האייפון האחרונים. החברה כבר הזמינה 1.4 מיליון מכשירי אייפון 5S לאספקה למזמינים המוקדמים. מספר ההזמנות המוקדמות עדיין אינו ידוע ועל פי המקור שסיפק את הנתונים, אפל(AAPL) עדיין לא העבירה לידי פוקסקון (שמייצרת עבורה את המכשירים) את הפרטים על היקף המשלוח הבא שמיועד עבור צ'יינה מובייל.

 

פריגו(PRGO) קיבלה את אישור ה-FDA לגרסה הגנרית של קרם וואנוס (Vanos), המכיל סטרואידים ומיועד לטיפול בדלקות עור. החברה קיבלה זכות לבלעדיות על שיווק גרסתה הגנרית למשך 180 יום, בשל היותה החברה הראשונה שהגישה בקשה לאישור התרופה על ידי רשות המזון והתרופות. מכירות התרופה המקורית מוערכות ב-107 מיליון דולר בשנה.

 

יצרנית הרכב ג'נראל מוטורס (GM) הודיעה כי תחלק דיבידנד רבעוני של 30 סנט למניה במרץ, לראשונה מאז מאי 2008. היקף החלוקה יעמוד על 1.67 מיליארד דולר. המהלך מגיע לאחר שמשרד האוצר מכר את מניותיו האחרונות בחודש שעבר, מה שהקל את התנהלות החברה, אשר סבלה מהתערבות האוצר במשך מספר שנים. 

 

ישראליות במרכז

אלביט מערכות (ESLT) הודיעה היום כי קבלה ממשרד הביטחון חוזה להשבחת מטוסי התובלה C-130H (הרקולס) של חיל האוויר הישראלי, בהיקף של כ-15 מיליון דולר. תקופת הביצוע עמדת על שנתיים. במטוסים יותקנו מערכות תא טייס דיגיטליות חדשות, מערכות תצוגה עילית ומכ"מים חדשים.

 

מזור רובוטיקה(MZOR) הודיעה אתמול על חתימת הסכם עם אחד מארגוני הרכש (GPO) לבתי חולים ולמרכזי רפואה דחופה ומרפאות, מהגדולים בעולם בתחומו. במסגרת ההסכם, מערכת הריינסאנס (Renaissance) ופורטפוליו המוצרים המתכלים של החברה יעמדו לרשות מאות בתי חולים ומרכזי ניתוח עצמאיים, הנמצאים בבעלות אחת מחברות השירותים הרפואיים הגדולות בארה"ב.

 

אלוט תקשורת (ALLT) מפתחת תוכנות לניהול תעבורת רשת, קפצה אתמול ב-9.5%, בעקבות פסיקת בית המשפט לערעורים בוושינגטון לפיה לרשות התקשורת האמריקאית אין סמכות לחייב "ניטראליות רשת". הפסיקה פסלה הכרעה של בית משפט נמוך יותר, לפיה חברות חייבות להציג מהירות גלישה אחידה לכל משימה שיבחר המשתמש - הורדות, העלאות, סטרימינג וכו'. הפסיקה החדשה תאפשר לחברות אינטרנט בארה"ב לבחור איזה סוג של תעבורה הן מעדיפות. למשל, להעדיף סטרימינג וידאו על פני העלאת קבצים, לפי האינטרס הכלכלי שלהן. "המשמעות מבחינת אלוט היא שעכשיו היא תוכל לעשות עסקים עם חברות המנהלות רשתות, כגון וריזון ו-AT&T, מה שלא יכלה לעשות תחת פסיקת הניטראליות", אמר לבלומברג האנליסט Sanjit Singh מבית ההשקעות Wedbush Securities.

 

קליקסופטוור (CKSW) ספקית פתרונות ניהול כוח אדם נייד ואופטימיזציה של מערכי שירות, הודיעה היום כי WIND Telecomunicazioni S.p.A, מחברות הסלולר הגדולות באיטליה, בחרה בפתרונות החברה, להחליף את מערכת ניהול כ"א הקיימת שלה. פתרון ניהול כ"א החדש יאפשר ל-WIND ליהנות ממערך תזמון וסידור עבודה יעיל יותר, כמו גם לחזק את מעמדה כחברה המובילה באיכות השירות ללקוחותיה. חברת Ericsson נבחרה כאינטגרטור להטמעת הפתרונות של קליקסופטוור במערכות המידע של WIND.

 

פוינטר טלוקיישן(PNTR) ספקית טכנולוגיה ושירותים לניהול משאבים ניידים (Mobile Resource Management) הודיעה על השלמת רכישת יתרת 45.5% מניותיה של חברת שגריר מערכות בע"מ, בכלל זה החלק שהוחזק על ידי הנהלת שגריר. כעת מחזיקה פוינטר ב-100% ממניות שגריר, והשלימה איחוד מלא של הון המניות של שגריר. במסגרת רכישת השליטה בשגריר, שילמה פוינטר 27 מיליון שקל (כ-7.72 מיליון דולר), תוך שימוש בקווי אשראי בנקאיים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x