שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הבורסה חורגת מכללי המדדים: קבעה משקולת של 10% לפריגו

תעודות הסל היו צפויות להזרים ביום חמישי ביקושים של כ־620 מיליון שקל לחברת התרופות. באמצע מרץ תעודות הסל היו אמורות להזרים היצע זהה. הבורסה החליטה לבטל את הביקוש הצפוי ולקבע את משקל פריגו במדד ת"א־25 ומדד ת"א־100

אורי טל טנא 09:1430.12.13

אתמול לאחר סיום המסחר פרסמה הבורסה הודעה על עדכון פקטור מגבלת משקל במדדי ת"א־100 ות"א־25. הודעה זו מונעת את החשש מכשל שצפוי היה להיווצר כתוצאה מחור בכללי המדדים.  

המיזוג של מניית פריגועם אלאן העלה את מספר מניות פריגו הרשום ב־43%. הכלל הוא שהבורסה מבצעת התאמה של משקולת מניה במדד כאשר כמות המניות הרשומות של החברה עולה ביותר מ־10% יחסית לכמות המניות המקורית לפיה חושב המדד.

 

עדכון "מספר מניות במדד" במניית פריגו היה צפוי להעלות את משקולת המניה במדדים לכ־14%, דבר שהיה יוצר ביקוש חד פעמי של תעודות הסל למניה בהיקף של כ־620 מיליון שקל. כלל זה מהווה כשל כיוון שבאמצע מרץ המשקולת של מניית פריגו הייתה חוזרת להיות 10% – משום שהמשקולת המקסימלית של פריגו היא 10% (ואז היה נוצר היצע בהיקף דומה למניית פריגו). ביקוש והיצע בהיקף כה גדול לאותה מניה בפרק זמן קצר מהווים כשל בכללי המדדים.

 

הודעת הבורסה קובעת שהמשקולת של פריגו תקובע בסוף השבוע ל־10%, והביקוש הצפוי למניית פריגו במסחר הנעילה ביום חמישי יעמוד על 30 עד 45 מיליון שקל בלבד — תלוי במשקולת המניה במדדים בנעילת המסחר של יום רביעי.

מה דעתך על מניית פריגו:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בכך מוסר איום של היצע מצרפי ענק של כ־620 מיליון שקל שתעודות הסל היו צפויות להזרים למניות מדד ת"א־100 ומדד ת"א־25. כעת ההיצע המצרפי הצפוי יהיה נמוך בהרבה (היקף ההיצע המדויק יהיה תלוי במשקולת של טבע ופריגו במדדים ובמשקולת של מניות לאומי ופועלים במדד ת"א־25 בנעילת המסחר של יום רביעי). ההערכה היא שההיצע המצרפי בשני המדדים יחד יעמוד על כ־40 עד 60 מיליון שקל בלבד, היצע שלא צפוי ליצור שינוי מהותי במחיר המניות.

 

החשש מההיצע המצרפי שהיה נובע מעליית המשקל של מניית פריגו במדדים הוא אחד הגורמים לחולשה של שוק ההון המקומי בימי המסחר האחרונים. החלטת הבורסה מבטלת חשש זה, גורם שצפוי לתמוך באופן חיובי במניות מדד ת"א־100 היום. מנגד, החלטה זו צפויה לפגוע במניית פריגו בגלל האכזבה של סוחרים שמיהרו להשקיע במניה במטרה לנצל את הביקוש הגדול שהיה צפוי למניה וכעת הבורסה הודיעה על ביטולו.

 

יו"ר פריגו ג'וזף פאפא יו"ר פריגו ג'וזף פאפא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x