$
שווקי חו"ל

"העסקה מביאה אותנו לאופק הכנסות של מיליארד דולר"

יצרנית השבבים טאואר חתמה על מזכר הבנות שלפיו היא תחזיק ב־51% משלושה מפעלים של פנסוניק, שהתחייבה לבצע הזמנות מטאואר

ניר צליק 07:4622.12.13

טאואר, יצרנית השבבים ממגדל העמק, חתמה ביום שישי על מזכר הבנות להקמת מיזם משותף עם פנסוניק. טאואר תחזיק ב־51% מהמיזם המשותף, שיתבסס על שלושה מפעלים של פנסוניק ביפן, והיתר יוחזק על ידי החברה היפנית.  

בתמורה תעניק טאואר לפנסוניק מניות בשווי 8 מיליון דולר, והאחרונה תהפוך לבעלת עניין בטאואר. כושר הייצור הנוכחי של טאואר הוא 1.7 מיליון פרוסות, כשהמפעל החדש יגדיל את כושר הייצור ב־800 אלף פרוסות לשנה.

 

בתגובה להודעה זינקה מניית החברה בנאסד"ק ב־45% ביום שישי, ושווי החברה זינק ב־95 מיליון דולר ל־303 מיליון דולר. פנסוניק התחייבה לבצע הזמנות מהמיזם המשותף בחמש השנים הקרובות.

מה דעתך על מניית טאואר:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בטאואר צופים כי המהלך יוסיף לחברה מכירות בהיקף של 400 מיליון דולר בשנה, כשאת 2013 צפויה טאואר לסיים עם הכנסות של 503–513 מיליון דולר. פנסוניק תשקיע במפעל 40 מיליון דולר לפני סגירת העסקה הסופית, שצפויה להתרחש באפריל 2014.

 

ככל הנראה פנסוניק בחרה לשתף פעולה עם טאואר כיוון ששלושת המפעלים היו הפסדיים. פנסוניק ייצרה במפעלים שבבים לעצמה בלבד ולא יכלה לקלוט הזמנות של חברות אחרות, מה שהוביל לכך שהמפעל לא פעל בנצילות מלאה.

 

"פנסוניק רואה את השותפות כנישואים בין שווים", אמר ל"כלכליסט" מנכ"ל טאואר ראסל אלוונגר. "יש לנו לקוחות שכבר רוצים להיכנס לייצור במפעל הזה. היתרון הגדול הוא לא רק קצב ההכנסות, אלא גם שיהיה שיפור משמעותי בשורה התחתונה. העסקה הזו תהיה רווחית בשבילנו מהיום הראשון. ההתחייבות של פנסוניק לבצע מאיתנו הזמנות היא רק לחמש שנים, אבל אין לנו ספק שהם ימשיכו לקנות מהמפעל גם לאחר מכן".

 

יו"ר טאואר אמיר אלשטיין אמר ל"כלכליסט" כי "העסקה מביאה אותנו לאופק הכנסות של מיליארד דולר ולרווחיות". אלשטיין, היו"ר היוצא של החברה לישראלהמחזיקה ב־38% מטאואר, הוסיף כי "אנחנו מאוד שמחים על ההשקעה של החברה לישראל בטאואר ואנחנו תומכים בחברה".

 

אמיר אלשטיין אמיר אלשטיין צילום: סיון פרג'

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x