מט"ח וסחורות

מורגן סטנלי האמריקאי מכר את פעילות המסחר בנפט לרוסנפט הרוסית

העסקה בין הבנק האמריקאי לחברת הנפט הרוסית שבבעלות הממשלה צפויה להיסגר במחצית השנייה של 2014. בראש החברה הרוסית - מקורב לפוטין

סוכנויות הידיעות 10:3421.12.13
הבנק האמריקאי מורגן סטנלי מכר את מרבית פעילות המסחר הפיזית שלו בנפט לרוסנפט, חברת הנפט הרוסית שבבעלות הממשלה. בכך הפך מורגן סטנלי לחברה האחרונה מוול סטריט שהחליטה למכור את עסקי הסחורות שלה.

 

העסקה מייצגת כניסה נועזת לשוק האמריקאי על ידי מפיקת הנפט הגדולה ברוסיה, שבראשה עומד איגור סצ'ין, בן ברית קרוב של הנשיא ולדימיר פוטין. הממשלה הרוסית מחזיקה בקרוב ל-70% מרוסנפט.

 

העסקה כוללת למעלה מ-100 סוחרים ומתאמי משלוחים בספינות בלונדון, בניו יורק ובסינגפור, נפט בשווי של למעלה ממיליארד דולר, ואחזקה של 49% בחברת המיכליות היידמאר (Heidmar). עם זאת, שאר תנאי העסקה לא פורסמו, אך מהבנק נמסר כי לא צפויה להיות לה השפעה משמעותית על התוצאות הפיננסיות שלו. עוד נמסר מהבנק כי העסקה צפויה להיסגר במחצית השנייה של השנה הבאה.

 

נפט נפט צילום:בלומברג

 

החדשות על העסקה קיבלו תשומת לב בוושינגטון, שכן ארה"ב לרוב מגיבה בעוינות לרכישה של נכסי אנרגיה ותשתיות אמריקאיים על ידי חברות ממשלתיות מסין או מרוסיה. הסנטור אדוארד מארקי, שחבר בוועדת הסנאט ליחסים בינלאומיים, קרא לממשל "לבחון מקרוב" את העסקה כדי להבטיח שחברת נפט ממשלתית מרוסיה "לא תוכל להטות את השווקים שלנו ולפגוע בארה"ב ובאזרחיה".

 

בכל מקרה, העסקה עוד צריכה לזכות באישור הרגולציה בארה"ב ובאיחוד האירופי. העסקה מגיעה גם בתקופה מתוחה ביחסים בין ארה"ב ורוסיה, בעיקר בעקבות ההחלטה הרוסית להעניק מקלט לאדוארד סנודן.

 

במורגן סטנלי מנסים למכור או לפצל את חטיבת הסחורות כבר למעלה משנה, לנוכח התגברות הלחץ הרגולטורי, שנועד למנוע חזרה על משבר 2008. בנקים גדולים נוספים נוטשים גם כן מסיבה זו את עסקי הסחורות. לפני שבועיים הודיע דויטשה בנק כי הוא עוזב את המסחר בסחורות, בעוד שג'י.פי.מורגן מוכר את חטיבת המסחר בסחורות פיסיות. גולדמן זאקס, לעומת זאת שקל למכור חלק מחטיבת הסחורות, אך בסופו של דבר מסר כי הוא נותר מחויב למסחר בסחורות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x