$
שווקי חו"ל

ברננקי החליט: קצב רכישות האג"ח החודשי יירד ל-75 מיליארד דולר

זאת בהשוואה לקצב הנוכחי של 85 מיליארד דולר. צמצום הרכישות יחל בינואר הקרוב עם עזיבתו של ברננקי; הבנק המרכזי של ארה"ב השיק את התוכנית לרכישת האג"ח בספטמבר 2012

שי סלינס 21:0318.12.13

 

ג'נט ילן ובן ברננקי ג'נט ילן ובן ברננקי צילום: איי אף פי

 

קצת יותר משנה לאחר השקת החלק השלישי של התוכנית להקלה כמותית (QE3), הבנק המרכזי של ארה"ב הודיע היום (ד') כי החל מחודש ינואר הקרוב יירד קצב רכישות האג"ח החודשי ל-75 מיליארד דולר, לעומת קצב הרכישות הנוכחי שעומד על 85 מיליארד דולר. 

לפי ההודעה של הפד, ההחלטה נובעת בעיקר מהתאוששות שוק העבודה בארה"ב והעובדה כי הכלכלה נמצאת על המסלול הנכון לצמיחה. החלוקה החודשית של רכישות האג"ח תהיה 40 מיליארד דולר באג"ח ממשלתיות ו-35 מיליארד דולר ברכישות אג"ח מגובות משכנתאות.

 

בנוסף, חזר הפד על ההחלטה שלו לפני מספר חודשים כי הריבית המינימלית בארה"ב (עומדת כיום על בין 0 - 0.25%) תישאר ברמתה הנוכחית כל עוד שיעור האבטלה בארה"ב לא יירד אל מתחת ל-6.5%. לפי העדכון האחרון של משרד התעסוקה בארה"ב שיעור האבטלה בתחילת נובמבר עמד על 7%.

 

לפי התחזיות בוול סטריט, שיעור האבטלה בארה"ב צפוי לרדת אל 6.5% בסוף 2014, על כן סביר להניח שבעוד שנה מהיום הריבית בארה"ב תעלה מרמתה המינימלית.

 

איל סגל, מנכ"ל תכלית תעודות סל, התייחס להחלטת הפד ולהשפעתה על השווקים ואמר כי "יתכן ונראה תיקון קל בשווקים אבל אנחנו לא צופים שינוי מגמה, כיוון שרוב הנזק לשווקים כבר מתומחר, הריבית עדיין נמוכה ועל פי הפד תמשיך להיות כך לפחות עד שנת 2015, ולכן שווקי המניות ימשיכו במגמה החיובית".

 

סגל התייחס גם לשאלה האם הפד פעל נכון וציין כי "מבחינה כלכלית אנחנו חושבים שהצעד נכון וכי הנתונים הטובים שהגיעו בחודש האחרון מארה"ב, כמו התרחבות התוצר ב-3.6% ברבעון השלישי, והירידה החדה בשיעור האבטלה לרמה של 7%, מאפשרים לפד לצמצם את רכישות האג"ח עם פחות חששות לנזק הכלכלי האפשרי שינבע מכך".

 

נתוני מאקרו מעודדים

עוד לפני החלטת הפד, פורסם בארה"ב כי התחלות הבנייה רשמו בנובמבר את הזינוק החד ביותר מזה כמעט שנתיים על רקע בנייה מוגברת של הקבלנים. מספר התחלות הבנייה קפץ לקצב שנתי של 1.09 מיליון בתים. הזינוק היה חד יותר מתחזיות הכלכלנים לקצב התחלות בנייה של 890 אלף בתים.

 

עוד פורסם כי אישורי הבנייה ירדו בנובמבר לקצב שנתי של 1.01 מיליון בתים - מעל לתחזית הכלכלנים לקצב שנתי של 1.04 מיליון בתים. מדובר בקצב אישורי הבנייה הגבוה ביותר מאז יוני 2008.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x