$
בורסת ת"א

דנקנר עוזב עם תביעות בהיקף של כ-2 מיליארד שקל

ההליכים המשפטיים נמצאים בשלבים שונים, כאשר בשתיים מהתביעות כבר קצרו התובעים הישגים

תומר גנון 08:1718.12.13
נגד נוחי דנקנר, נושאי משרה ודירקטורים בקבוצת אי.די.בי תלויות ועומדות כמה תביעות נגזרות שהגישו בעלי מניות על התנהלותם במשך השנים. התביעות נוגעות לאישור עסקאות, חלקן עסקאות בעלי עניין, וכן חלוקה אסורה של דיבידנדים לכאורה.

 

ההליכים המשפטיים נמצאים בשלבים שונים, כאשר בשתיים מהתביעות כבר קצרו התובעים הישגים. כך למשל בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, שהגישו - באמצעות עוה"ד אופיר נאור ורונן גרשט - תביעה נגזרת שהרקע לה הוא חלוקת דיבידנדים בהיקף של 1.8 מיליארד שקל בשנים 2008–2010, הגיעו לפשרה עם המשפחות לבנת ומנור ולפיה הם יחזירו לחברה 55 מיליון שקל. החלקים בתביעה הנגזרת המופנים נגד נוחי דנקנר ובעלי תפקידים נוספים - נמשכים.

 

נוחי דנקנר בבית המשפט נוחי דנקנר בבית המשפט צילום: עמית שעל

 

תביעה נגזרת נוספת בהיקף של 64 מיליון שקל העוסקת בחלוקת דיבידנדים, הפעם מטעם בעלי מניות באי.די.בי פתוח שהוגשה באמצעות עו"ד יוקי שמש, אושרה לאחרונה על ידי השופטת רות רונן. היא קבעה שלא התקיים מבחן הרווח עת חולקו דיבידנדים בחברה בשנים 2010–2011. הרכב של שלושה שופטי המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב ידון בקרוב בערעור שהוגש נגד פסק הדין.

 

דיבידנדים נוספים שחלקה אי.די.בי פתוח באותן שנים נמצאים במרכזה של תביעה נוספת. תביעה זו הוגשה על ידי בעלי מניות בחברה ובאמצעות עוה"ד שחר בן מאיר ואיציק אבירם. בעלי המניות תובעים 442 מיליון שקל על אי־עמידה לכאורה בכושר פירעון של החברה כאשר חילקה דיבידנדים בהיקף זה.

 

כאמור, נגד נוחי דנקנר ובעלי תפקידים נוספים הוגשו גם תביעות על עסקאות שונות שאושרו. כך למשל, עו"ד רונן עדיני תובע בשם בעלי מניות בדסק"ש 370 מיליון שקל מנושאי המשרה בה, על אישור עסקת מעריב. בתביעה הוא טוען שלא היתה כל הצדקה כלכלית לעסקה.

 

תביעה נגזרת נוספת הגיש בספטמבר 2012 ישראל בן יורם, בעל מניות באי.די.בי פתוח, על עסקת בעלי עניין שבה מיזג נוחי דנקנר לתוך החברה את גנדן תיירות. באמצעות עו"ד סיני אליאס טוען בן יורם כי רכישת גנדן תיירות, שהחזיקה בישראייר, היתה נגועה בניגודי עניינים. בן יורם טען שעסקת בעלי העניין שחררה את דנקנר ושותפו אבי פישר מערבות אישית של 43 מיליון דולר להבטחת חובות גנדן, וגרמה לחברה נזק של 211 מיליון שקל. לדנקנר ביטוח נגד תביעות, אך היקף הכיסוי נמוך יותר וכולל החרגות אשר יתכן ואינן כוללות את כל התביעות העומדות מולו כעת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x