בורסת ת"א

בזן קיבלה אשראי נוסף מהבנקים ונמנעה מהערת עסק חי בדוחות

הבנקים ידחו את הפירעונות בשנתיים בתמורה לאופציות בזן. הכנסות החברה עלו ב-8% ברבעון השלישי ל-2.6 מיליארד דולר. הוצאת מס חד פעמית העלתה את היקף ההפסד ל-70 מיליון דולר

ניר צליק 17:2628.11.13

בזן, חברת הזיקוק הנשלטת על ידי החברה לישראל ופטרוכימיים, הגיעה להסכמות עם הבנקים המממנים והצליחה לחמוק מהערת "עסק חי" בדוחות הרבעון השלישי. עם זאת, רואי החשבון של החברה, פירמת KPMG, הפנו את תשומת הלב בדוחות כי לחברה יש גרעון בהון החוזר, תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת וכי לחברה יש תלות בקווי אשראי לא מובטחים לטווח קצר. 

העיכוב בפרסום דו"חות בזן מוביל לעיכוב בפרסום דו"חות החברה לישראל ובדו"חות בנק לאומי, כאשר שני האחרונים יפורסמו במוצאי יום שבת.

 

עיכוב דוחות בזן נבע מהניסיון של החברה להגיע להסכמים עם הבנקים שהקצו לחברה קווי אשראי לפני פרסום הדו"חות לרבעון השלישי, בכדי להימנע מהערת "עסק חי" בדוחותיה.

 

היקף החוב של בזן למחזיקי האג"ח עומד על 413 מיליון דולר ולבנקים על 810 מיליון דולר, כאשר בין הבנקים המממנים נמצאים בנק הפועלים, בנק לאומי, דיסקונט, הבינלאומי ומזרחי טפחות.

 

הבנקים הסכימו כאמור להמשיך להעמיד אשראי לבזן, כאשר על פי ההסכמות יידחו הפרעונות השוטפים לבנקים בשנתיים, תוך ציפייה לשיפור בפעילותה העסקית בתקופה זו. בתמורה יפוצו הבנקים באופציות פאנטום של החברה, קרי באופציות שניתנות להמרה למזומן ביום המימוש על פי שווי המניה במועד המימוש.

 

בעקבות הסכמת הבנקים לדחיית החובות מתפנה בזן לביצוע הנפקת הזכויות עליה הודיעה, בהיקף של 150 מיליון דולר. החברה לישראל צפויה להשתתף בהנפקת הזכויות  עד סכום של 100 מיליון דולר. פטרוכימיים, בעלת הבית השנייה של בז"ן הנמצאת בעצמה במגעים להסדר חוב מתכוונת גם כן להשתתף בהנפקת הזכויות.

 

מה דעתך על מניית בזן:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
60% 0% 40%

את הרבעון השלישי סיימה החברה עם הכנסות של 2.6 מיליארד דולר, בהשוואה להכנסות של 2.4 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד - גידול של 8%.הרווח התפעולי המנוטרל הסתכם ב-33 מיליון דולר, שיפור של 9 מיליון דולר בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

 

ה-EBITDA  המנוטרל ברבעון הסתכם בכ- 71 מיליון דולר, שיפור של 18 מיליון דולר בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

 

בשורה התחתונה רושמת בזן ברבעון השלישי הפסד של כ-70 מיליון דולר, לעומת הפסד של 21 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2012. החברה מסבירה את ההפסד הגדל בהוצאת מס חד פעמית, שמקורה בשינוי ביתרות מיסים נדחים בהיקף של כ-57 מיליון דולר. שינוי זה נובע ברובו משינוי שיעורי המס בעקבות תיקון שאושר ברבעון השלישי בחוק לעידוד השקעות הון.

  

בתי זיקוק בתי זיקוק צילום: גיל נחושתן

 

הרבעון השלישי התאפיין בסביבת מרווחים נמוכה ביותר בתעשיית הזיקוק, המהווה את תחום הפעילות העיקרי של החברה, כאשר מרווח הייחוס עמד על 1.1 דולר לחבית ברבעון, לעומת מרווח ייחוס של 5.1 דולר ברבעון המקביל. על אף מרווחי ייחוס נמוכים אלה, מרווח הזיקוק המנוטרל של הקבוצה עמד על 5.5 דולר לחבית לרבעון השלישי.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x