שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

אחרי ההסכם עם איראן: הנפט ירד ב-0.8% ל-94.1 דולר לחבית

המשקיעים רגועים יותר ביחס להמשך אספקת הנפט מהמזה"ת; הזהב איבד 0.2% וננעל ב-1,241.2 דולר לאונקיה

סוכנויות הידיעות 21:5625.11.13

החוזים העתידיים על הנפט הגולמי ירדו היום (ב') עם פתיחת שבוע המסחר בעולם, לאחר שהושג הסכם בין איראן לשש המעצמות שהפחית את המתיחות הגיאופוליטית במזרח התיכון והגביר את הציפיות לעלייה בייצור העולמי ולהמשך האספקה מהאזור. הזהב איבד 0.2% וננעל על 1,241.2 דולר לאונקיה - המתכת היקרה משמשת מפלט למשקיעים בעת משבר, וההסכם עם איראן מפיג את חששותיהם.

בבורסת הסחורות בניו יורק החוזים למסירה בינואר של נפט מסוג קרוד ירדו ב-0.8% וננעלו על רמה של 94.1 דולר לחבית, זאת לאחר שכבר איבדו 1.5% במהלך היום. במסחר בלונדון, נפט מסוג ברנט עלה בסיום המסחר ב-0.2% ל-111.3 דולר לחבית לאחר שכבר איבד במהלך המסחר 1.6%.

 

הירידות מגיעות לאחר עלייה ביום שישי בחוזים העתידיים על הברנט לשיא של שישה שבועות, על רקע החששות להפרעות מתמשכות בייצוא הנפט הלובי והערכות שהשיחות עם איראן יתקלו במבוי סתום. אולם בסופו של דבר ארצות הברית וחמש המעצמות האחרות השיגו ביום ראשון הסכם היסטורי עם איראן, במסגרתו יקלו על הסנקציות הכלכליות בתמורה לצעדים מצד טהראן להגביל את התכנית הגרעינית שלה ולהבטיח כי הממשלה האיסלמית לא תפתח נשק גרעיני.

 

 

על פי ההערכות, ההקלות בסנקציות יזרימו למדינה בין 6-7 מיליארד דולר במטבעות זרים בששת החודשים הקרובים. עתודות הנפט של איראן נחשבות בין הגדולות בעולם, אולם היא חוותה ירידה בייצוא בשל הסנקציות שהטילו ארה"ב ואירופה. ב-2012 ייצאה איראן 1.5 מיליון חביות ביום, זאת לעומת 2.5 מיליון חביות ביום ב-2011. "בעוד שההסכם מניח את היסודות להסכם מרחיק לכת ב-2014, הוא אינו משפיע יותר מדי על הייצוא האיראני היום", כתבו האנליסטים של מורגן סטנלי.

 

במקביל, חברותה של איראן באופ"ק עשויה לעזור לקזז השפעות על שוק האנרגיה העולמי, שכן כל עלייה בתפוקה האיראנית תוביל לירידה באספקה מסעודיה או חברות אחרות בקבוצה. "אם המעצמות המערביות מרוצות מהמצב, זה יכול לפתוח את הדלת בהמשך להחזרת איראן לשווקים בתפוקה נורמלית", מעריך סטיוארט איב, יועץ בכיר בחברת OM פייננשל. "אין פירוש הדבר שנחווה תזרים חדש של נפט לתוך השוק, זאת בגלל שאיראן חברה באופ"ק, וכל עלייה בתפוקה מאיראן צריכה להיות בהתאם למכסות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x