שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

בלעדי לכלכליסט

ורשה או תל אביב: התשלום שעלול להכניס את פלאזה להסדר

פלאזה סנטרס מידרדרת בעקבות החברה־האם אלביט הדמיה. מחזיקי האג"ח הישראלים חוששים שאם החברה תשלם השבוע למשקיעים בפולין, לא יישאר בקופה מספיק כסף בדצמבר כדי לשלם לסדרות האג"ח הנסחרות בת"א

יניב רחימי וגולן חזני 06:5410.11.13

המשקיעים המוסדיים שולחים איתות לפלאזה סנטרס של מוטי זיסר: אל תשלם למחזיקי האג"ח בפולין לפני שתשלם לנו. ימים ספורים לאחר שאושר הסדר החוב באלביט הדמיה, מרחפת סכנה להסדר חוב גם בחברה־הבת פלאזה סנטרס. ל"כלכליסט" נודע כי מחזיקי האג"ח בסדרות א' וב' של פלאזה סנטרס, המחזיקה בנכסים של אלביט הדמיה באירופה, פנו למנהלי החברה ודרשו שלא להעביר תשלום של 16 מיליון יורו למחזיקי אג"ח של סדרה אחרת של החברה שהונפקו למשקיעים בפולין.

 

פסגות, מגדל שוקי הון ומיטב דש, המשקיעים המוסדיים המחזיקים בסדרות הנסחרות בתל אביב, פנו במכתב למנהלי פלאזה סנטרס וקראו להם שלא להעביר את התשלום הקרוב המתוכנן למחזיקי סדרת האג"ח שהונפקה בפולין.

 

מוטי זיסר. עוד הסדר חוב בדרך? מוטי זיסר. עוד הסדר חוב בדרך? צילום: אוראל כהן

 

במכתבם טוענים המוסדיים שהסכום שבקופתה של פלאזה סנטרס, שעומד לפי הערכתם על 17 מיליון יורו בלבד, לא יספיק לפירעון התשלום שהם אמורים לקבל מהחברה באמצע דצמבר ושעומד אף הוא על 17 מיליון יורו. במכתב ששלחו נציגי המוסדיים הם הזהירו את מנהלי פלאזה סנטרס כי אם החברה תעביר למחזיקי הסדרה הפולנית את התשלום שנועד לפירעון החודש, הם יראו בצעד הזה העדפת נושים.

 

כעת בצמרת פלאזה סנטרס ייאלצו כנראה לבחור בין כניעה ללחץ של המשקיעים בסדרות א' וב' שנסחרות בארץ, לבין עמידה בהתחייבות למשקיעים המוסדיים בסדרה הנסחרת בבורסה בוורשה.

 

אין מדובר בקונפליקט הראשון בין מחזיקי האג"ח של פלאזה סנטרס לבין החברה. בינואר האחרון טענו מחזיקי האג"ח של פלאזה סנטרס שהחברה אמורה לפרוע ב־2013 חובות של 145 מיליון יורו (כ־720 מיליון שקל) כלפיהם כשבקופתה 66 מיליון יורו בלבד.

 

את איגרות החוב הפולניות גייסה פלאזה סנטרס ב־16 בנובמבר 2010 ממשקיעים מוסדיים בפולין. החוב שגויס במסגרת ההנפקה אינו מובטח, והסתכם ב־60 מיליון זלוטי השווים לכ־15.2 מיליון יורו. לפי תנאי האג"ח הפולניות, הקרן צריכה להיפרע בתשלום אחד כעבור שלוש שנים, כלומר בסוף השבוע הנוכחי.

 

בדו"ח הדירוג שפרסמה S&P מעלות בספטמבר השנה צוין שהיקף המזומנים וההשקעות הזמינות שיהיו בידי פלאזה סנטרס, לאחר קבלה של כ־25 מיליון יורו תמורת נכסים שמומשו בצ'כיה, אינם מספיקים כדי לעמוד בתשלומים הבאים החלים בסוף נובמבר (אג"ח פולניות) ובסוף דצמבר (אג"ח ישראליות) בסכום כולל של 31 מיליון יורו.

 

נוסף למחזיקי האג"ח של אלביט הדמיה ופלאזה סנטרס, מי שעוד צפוי להיפגע מתרחיש שבו פלאזה סנטרס תיכנס להליך של הסדר חוב הוא בנק הפועלים שהעניק לאלביט הדמיה הלוואה שיתרתה העדכנית היא כ־59 מיליון דולר המובטחת בשעבוד על כ־29% ממניות פלאזה סנטרס. אם פלאזה סנטרס תגיע לחדלות פירעון, תהפוך הבטוחה שקיבל בנק הפועלים לחסרת משמעות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x