$
השורה התחתונה

סודות מחדר המסחר: רכבת הפד מחפשת את התחנה הבאה

לאחר פספוס ההזדמנות לצמצם את תוכנית הרכישות בספטמבר, הפד ניצב בין שתי אפשרויות לא נעימות

ליאור פאוסט 08:2204.11.13

הבעיה עם הצבת מטרות ויעדים היא שברגע שהם הוצבו, הצלחה וכישלון אינם נתונים לפרשנות — הכל ברור. לתוכנית רכישות האג"ח של הפד בארה"ב מטרות ברורות — ושעת המבחן מתקרבת.

 

במטרה להוזיל את הכסף ולהמריץ את הכלכלה, רוכש הפד מדי חודש אג"ח ב־85 מיליארד דולר. המטרה הרשמית היא הבראת הכלכלה, הורדת שיעור האבטלה ל־6.5% וייצוב האינפלציה על 2.5%, אבל לא צוינו תאריך סיום או אסטרטגיית יציאה.

 

בינתיים, המאזן של הפד תפח בכ־400% לממדי ענק של 3.87 טריליון דולר, האבטלה עדיין עומדת על 7.2%, האינפלציה על 1.5% וההבראה הכלכלית נראית רחוקה.

 

יו"ר הפד בן ברננקי יו"ר הפד בן ברננקי צילום: בלומברג

 

מסקר שנערך לאחרונה בין יותר מ־200 סוחרי מט"ח ברחבי העולם עולה כי 10% מהם מאמינים כי צמצום תוכנית הרכישות יתרחש השנה. שאר ה־90% מתחלקים באופן שווה בין אלו שמאמינים כי התוכנית תצומצם בין סוף הרבעון הראשון לסוף הרבעון השני של 2014. נראה שהפד פספס את ההזדמנות שהיתה לו בספטמבר לצמצם את התוכנית — הרכבת לא עצרה בתחנה ואיש אינו יודע היכן התחנה הבאה.

 

אי־הוודאות לגבי המשך מדיניות הרכישות מעמידה אותנו בפני שתי אפשרויות לא נעימות:

 

1. לחשוף את הבלוף: הפד ייאלץ להפסיק את תוכנית הרכישות מבלי שזו השיגה את מטרותיה. ושוק המניות? בשבילו זו תהיה בשורה דומה לזו שקיבל צד"ל ערב היציאה מלבנון.

 

במצב כזה, שוק המניות צריך להיות המקום האחרון להיות בו — הבלוף של בועת המניות שתודלקה על ידי הפמפום המתמיד של הדולרים וסביבת הריביות הנמוכה והיציבה ייחשף גם הוא. כפי שהזהירה יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד, לצמצום תוכנית הרכישות בארה"ב תהיה השפעה הרסנית על שווקים בכל העולם. במצב כזה אני אקנה דולרים כנגד סל מגוון של מטבעות ובהם השקל, הדולר האוסטרלי, היורו והראנד הדרום אפריקאי.

 

2. למשוך את הבלוף: ייתכן שהניסיון להכין את השווקים לצמצום התוכנית הוא עוד בלוף. ההנחה בשווקים שהריבית צריכה להתחיל ולעלות באיזשהו שלב — החל מעוד שנתיים —היא משהו שצריך, בסופו של דבר, להיות מגובה בשינוי במציאות בהווה (שיפור במאקרו, אינפלציה). אם תוכנית הרכישות תימשך ללא סוף נראה באופק, נראה את עקום הריביות משתטח בטווח הקצר, אבל חמור מכך — ברגע שהחשש שהחוב האמריקאי ייצא משליטה יגבר, המערכת כולה עלולה לצאת משליטה.

 

אברהם לינקולן אמר פעם שאתה יכול לרמות חלק מהאנשים חלק מהזמן, אבל לא את כל האנשים כל הזמן. בהיבט הזה נראה ש־2014 תביא איתה איזושהי התפכחות של השווקים באשר ליכולתו של הפד להכיל ולרפא את המשבר.

 

השורה התחתונה:

במקרה שבו הפד יפסיק את תוכנית הרכישות מבלי שהשיגה את מטרותיה, מומלץ להשקיע בדולר נגד סל מטבעות מגוון

 

הכותב הוא סוחר מט"ח בחדר העסקאות של לאומי שוקי הון

 

 

יו"ר הפד בן ברננקי צילום: בלומברג
בטל שלח
    לכל התגובות
    x