שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

אפריקה: מתחזקת ההערכה כי לבייב יזרים כסף בהנפקת הזכויות הקרובה

לפי ההסתכמות עם מחזיקי האג"ח החברה לא תוכל לבצע פירעון מוקדם של אג"ח במידה ובעל השליטה לא יזרים את חלקו בסך 150 מיליון שקל; מניית אפריקה זינקה ב-16% בבורסה

אסף גילעם 16:4603.11.13

אפריקה השקעות שבשליטת לב לבייב מתקדמת שלב בדרך לארגון נוסף של חובותיה. חברת ההחזקות ניסתה בחודשים האחרונים להוביל מהלך של שינוי שטרות הנאמנות של אגרות החוב שלה, סדרות כ"ו וכ"ז, כך שתוכל לגייס חוב נוסף ולהשיג גמישות פיננסית גבוהה יותר.  

החברה ניסתה לבקש מהמחזיקים הקלות בשטרי הנאמנות שיאפשרו לה לדוגמא לגייס אג"ח חדשות עם שעבודים עדיפים על האג"ח הקיימות, ואפשרות לבצע פירעון מוקדם. בעקבות המגעים עם המחזיקים, שינתה אפריקה את הצעתה, ויתרה על מרבית הדרישות, והביאה בשורה אחת מהותית לבעלי המניות.

 

משטרי הנאמנות המתוקנים שפורסמו היום עולה כי אפריקה בעצם ויתרה על מרבית דרישותיה ממחזיקי האג"ח. כתוצאה מהסדר החוב שביצעה החברה ב-2009 התחייבה אפריקה בפני המחזיקים כי תעניק להם "שעבוד שלילי" על נכסי, שמשמעותו היא שתמנע משעבוד נכסיה לנושה חדש, ללא קבלת אישור המחזיקים. בכל מקרה, גם אם אישור המחזיקים למתן שיעבוד לסדרת אג"ח חדשות, על החברה נאסר להעניק יחס בטוחות עדיף לנושים חדשים (נכון לתחילת חודש ספטמבר, עומד יחס הבטוחות של האג"ח הקיימות על כ־36.5%). באפריקה הבינו שהמחזיקים לא מוכנים לוותר על ההתחייבות הזה, והסירו את הבקשה משטרי הנאמנות המתוקנים.

 

מה שלא ויתרו עליו באפריקה, היתה היכולת לבצע פירעון מוקדם לחלק מהאג"ח. לאפריקה כיום שתי סדרות אג"ח – כו' שהונפקה בעקבות הסדר החוב במקומן של כלל סדרות האג"ח הקודמות, וסדרת כז' שהונפקה כחלק מהצעת חליפין לחלק מסדרת כו'. הבעיה העיקרית של אפריקה היא הריביות הגבוהות שהיא נאלצת לשלם על האג"חים (7.8% ל-כו ו-6.8% לכז'), ולכן רצונה לפרוע חלק מהסדרות לפני הזמן, ולחסוך את הריביות.

 

המחזיקים דרשו מאפריקה כי תגביל את בקשתה לפירעון מוקדם, הן לזמן והן להיקף כספי. התחייבויותיה למחזיקי האג"ח עומדת כיום על 3.35 מיליארד שקל. לפי ההצעה האחרונה תוכל אפריקה לבצע פירעון מוקדם של עד מיליארד וחצי שקל מקסימום, וזאת עד לסוף 2016. לבקשת המחזיקים החברה התחייבה כי אם תבצע פירעון מוקדם, חלקי או שלם בכל אחת מהסדרות, היא תבצע אותו גם, פרו ראטה בסדרה האחרת. הפרעון המוקדם יבוצע על פי הסכום הגבוה מבין שתי החלופות – שווי השוק של אגרות החוב, או לפי ערך הפארי שלהם במועד הפירעון המקודם. בשטר החדש המחזיקים מוותרים על החלופה השלישית שאמרה שהחברה תשלם את יתרת תזרים המזומנים הצפוי של אגרות החוב, מהוון לפי תשואת אג"ח ממשלתי בתוספת של 1%.

 

לב לבייב לב לבייב צילום: אריאל שרוסטר

לא תוכל לבצע את הפירעון המוקדם

התגלית המשמעותית שמתחבאת בהודעתה של אפריקה אתמול היא ההתניה של השינויים שאפריקה מבקשת להכניס. אפריקה לא תוכל לבצע את הפירעון המוקדם במידה ובעל השליטה, לבייב, לא יזרים את חלקו בהנפקת הזכויות. כחלק מהסדר החוב הוסכם באפריקה על ביצוע ארבע הנפקות של זכויות, בהן ללבייב יש זכות להשתתף לפי חלקו בחברה (47%). עד כה השתתף לבייב בכל ההנפקות, אך אין ביטחון כי ישתתף גם בהנפקה הבאה בה הוא אמור להזרים 150 מיליון שקל מתוך גיוס כולל של 320 מיליון שקל. העובדה שהחברה התנתה את השינויים בשטר בהשתתפות של לבייב בהנפקה שתבוצע עד 16 למאי 2014 מחזקת את הוודאות כי אכן יזרים את הכסף גם הפעם.

 

סך הכל נראה ששני הצדדים ירוויחו מהשינוי המוצע - בעלי האג"ח יכולים לקבל פרעון מוקדם במחיר פארי, שבמידה והיה מתבצע היום היה מעניק להם רווח מיידי של כ-17%. הפרעון גם מקטין את החשיפה והסיכון של המחזיקים עצמם, ומותיר את אפריקה, במידה ותמצאת את המקורות עם מצבת התחייבויות קטנה משמעותית.

 

יש להדגיש כי למרות שאפריקה ויתרה על הבקשה להענקת שיעבודים בהנפקות אג"ח חדשות, יש לה חופש לשעבד נכסים בהנפקות פרטיות או בהלוואות בנקאיות. נכון להיום, לאפריקה נכסים בשווי 2.4 מיליארד שקל שאינם משועבדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x