$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הבנקים מעניקים רוב למינוי יעקב רוזן למנכ"ל הבורסה

ל"כלכליסט" נודע כי למעט לאומי, הבנקים, שמהווים רוב בדירקטוריון הבורסה, תומכים ברוזן על פני יוסי ביינארט, שנחשב כמועמדו של שמואל האוזר. אם רוזן ייבחר, הדבר יהווה תבוסה של האוזר שעמד מאחורי המהלך להדחת המנכ"לית היוצאת

רחלי בינדמן 07:0431.10.13

היום הגורלי של יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר מגיע. דירקטוריון הבורסה אמור לקיים היום הצבעה חשאית לבחירת המנכ"ל חדש לבורסה, לאחר שהאוזר הביא להדחתם של המנכ"לית היוצאת אסתר לבנון ושל היו"ר לשעבר סם ברונפלד. האוזר האשים את השניים כי הם האחראים העיקריים למצבה העגום של הבורסה המקומית.

 

בורסת השמות של המועמדים הסופיים לניהול הבורסה שברה שיאים חדשים בשבועות האחרונים, ואל קו הסיום יגיעו, על פי הערכות של חברי הבורסה, שלושה: יעקב רוזן, לשעבר בכיר בבנק הפועלים; יוסי ביינארט, מנכ"ל בורסת הנגזרים Nadex בארה"ב; ודן ללוז, לשעבר יו"ר מגדל שוקי הון. ביינארט הגיע לוועדת האיתור בהמלצת נעמי זנדהאוז, נציגת בנק לאומי בדירקטוריון, אך מזוהה כמועדף על האוזר.

 

הדירקטוריון של הבנקים

 

ל"כלכליסט" נודע כי רוב הבנקים ששולטים בדירקטוריון הבורסה, למעט לאומי, תומכים במועמדותו של רוזן. מבחינת האוזר, בחירת המועמד המועדף על הבנקים תהווה כישלון חרוץ של המהלך שאותו הוביל להחלפת ראשי הבורסה, מהלך שגרר אחריו ביקורת חסרת תקדים. רוזן מייצג את האסכולה השמרנית הישנה, ומשמעות בחירתו מבחינת הפעילים בענף הנה שימור ההגמוניה הבנקאית בבורסה המקומית, שאותה מגדיר האוזר כ"משאב לאומי" וקורא לפתוח את שעריה בפני יותר שחקנים.

 

יו"ר רשות ניירות ערך שמואל האוזר יו"ר רשות ניירות ערך שמואל האוזר צילום: אוראל כהן

 

מי שעשויים להכריע את הכף הם הדירקטורים החיצוניים ונציגי בנק ישראל, אם יחליטו להצביע עבור ללוז או ביינארט במידה שאלה יגיעו לקו הסיום. אז, ככל הנראה, תתקיים הצבעה ראשונה שבמהלכה ייבחרו שני מועמדים מתוך השלושה, ואז הצבעה נוספת לבחירה מבין השניים. מניתוח מאזן הכוחות בדירקטוריון עולה כי אם תיערך רק הצבעה אחת, שבה ייבחר המועמד שיזכה ברוב הקולות, רוזן שנהנה מתמיכת רוב הבנקים, ייבחר לתפקיד. האוזר שמעדיף את ביינארט, מתנגד למינויו של רוזן ויסכים להתפשר, ככל הנראה, על דן ללוז. הבנק הבינלאומי נוטה להצביע ליעקב רוזן אך מתלבט בינו לבין דן ללוז. הפועלים, דיסקונט ואגוד נוטים אף הם להצביע בעד רוזן. מגדל שוקי הון נוטה להצביע בעד ללוז.

 

מה דעתך על מניית פועלים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

על הדירקטורים החיצוניים החברים בוועדת האיתור מופעלים לחצים אדירים. הדח"צים חוששים לתמוך באופן אוטומטי במועמדו של האוזר כדי שלא להיתפס כעושי דברו. מבין הדח"צים, יצחק חלמיש נוטה לתמוך ב"מועמד הבנקים", יעקב רוזן, אך לא ידוע כיצד יצביעו גתית גוברמן וברכה ליטבק.

 

 

על פי הערכות, רון מלכא, היו"ר הזמני של הבורסה, נוטה לתמוך בביינארט. מלכא צפוי להתמודד בהמשך על תפקיד היו"ר הקבוע. להאוזר, שיושב בוועדה הממנה דח"צים בבורסה, יש זכות וטו על מינוי היו"ר. מי שעוד צפוי להכריע את זהות המועמד במאבק המסתמן בין השלושה, יהיו הנציגים של בנק ישראל ומשרד האוצר בדירקטוריון שמחכים עם קבלת ההחלטה עד הרגע האחרון ממש.

 

חשש מהדלפת שמות

 

דירקטוריון הבורסה שהתכנס בשבוע שעבר לא קיבל מוועדת האיתור שמונתה מקרבו המלצה למועמדים סופיים שלגביהם תידרש ההצבעה שלו. ועדת האיתור המורכבת מהדירקטורים החיצוניים בבנק ומנציג בנק הפועלים ציינו בפני הדירקטוריון כי אינם מעוניינים לחשוף את המועמדים המועדפים כדי שאלו לא ידלפו לכלי התקשורת. הדיון בשבוע שעבר נסב רק על שאלת פומביות ההצבעה כשלבסוף נפל הפור על הצבעה חשאית - כדי לאפשר לדירקטורים להצביע ללא חשש מהאוזר.

 

עוד התברר כי גם לאחר ישיבת הדירקטוריון בחמישי שעבר המשיכה הוועדה להיפגש עם מועמדים שונים, כך שלא באמת הוכרעה זהותם של מועמדים סופיים. כעת נוצר מצב שבו הדירקטורים בבורסה המייצגים בנקים, חברי בורסה פרטיים ונציגים של משרד האוצר ובנק ישראל, אמורים לקבל החלטה לקראת ההצבעה היום מבלי לדעת מיהם המועמדים הסופיים שיגיעו להצבעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x