$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רוכשי השליטה באי.די.בי צפויים לרכוש אג"ח מהמחזיקים

בתחילת השבוע הבא יוגשו לבית המשפט המחוזי בתל אביב הצעות המתמודדים לרכישת השליטה באי.די.בי. אלשטיין צפוי לשפר את הצעתו

גולן חזני 08:2731.10.13

ביום ראשון הקרוב יוגשו לבית המשפט 5–4 הצעות לרכישת השליטה באי.די.בי. ההצעות צפויות לכלול מתווים שונים להסדר חוב בקבוצה, שיציבו קושי מסום בהשוואה הכלכלית שלהן. ל"כלכליסט" נודע כי המתווים צפויים לכלול אפשרויות שונות של הזרמה ולא יהיו בהכרח במבנה שהציגו אלכסנדר גרנובסקי ואדוארדו אלשטיין, שני המתמודדים הראשונים. 

בעוד אלשטיין הגיש הצעה שעיקרה הזרמה של 700 מיליון שקל לאי.די.בי פתוח, ורכישה של מניות בהיקף 70 מיליון שקל ממחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, ואילו גרנובסקי דיבר על הזרמה של הון לאי.די.בי אחזקות וממנה לאי.די.בי פתוח, הרי שהמתמודדים החדשים לרכישת השליטה, ואולי גם דנקנר עצמו, עשויים להגיש הצעות לרכישת האג"ח מידי המחזיקים.

 

שלושת המתמודדים החדשים הם חברת ACIP שמורכבת ממשקיעים סיניים וניל בוש, מוטי בן־משה, בעל השליטה באקסטרא הולדינגס הגרמנית, וחברת אתלון שדיווחה בעבר על כוונתה להגיש מתווה שיכלול גיוס אג"ח והצעה כספית לרכישת האג"ח מידי המחזיקים.

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: רויטרס

בן־משה נפגש שלשום לראשונה עם הנציגות והנאמנים והציג בפניהם מצגת על עסקי האנרגיה והתקשורת שלו בגרמניה: "את ההצלחות שלי בגרמניה אני יכול לשחזר גם באי.די.בי. בתקשורת הציגו אותי כרוח רפאים, אבל הנה אני כאן אחרי שכבר חצי שנה בדקתי את החברה". אלשטיין עצמו מתכוון להגדיל את ההצעה שלו למחזיקים, לאור העובדה שההצעות החדשות צפויות להיות להזרמת הון של מעל 800 מיליון שקל.

 

אתמול התכנסה אסיפת בעלי המניות של אמבלייז, שבשליטת גרנובסקי, כדי לקבל החלטה על שינוי מיקום החברה בבורסת לונדון מרשימת הפרימיום לרשימת הסטנדרט, דבר שיאפשר לדירקטוריון להחליט על הגשה פורמלית של ההצעה לרכישת אי.די.בי. דירקטוריון כזה יתכנס רק 20 יום מרגע נעילת האסיפה, ולכן ההצעה של גרנובסקי ודנקנר צפויה להיות מותנית.

 

אתמול נקבע בבית המשפט כי משפחות מנור ולבנת ישלמו 15 מיליון שקל נוספים בחלקים שווים עבור פטור מתביעות עתידיות בגין חלוקת דיבידנדים אגרסיבית שבוצעה באי.די.בי שבה שימשו בעלי שליטה ודירקטורים. בהחלטת הפשרה המקורית שנחתמה ביולי מול עו"ד אופיר נאור ורנן גרשט דובר על החזר תשלומים בהיקף של כ־75 מיליון שקל, שמרכיב המזומן בו עמד על 40 מיליון שקל. יתרת הסכום היא במניות.

 

התביעה של גרשט ונאור באה בגין משיכת דיבידנים באי.די.בי לאורך השנים 2010–2008, שנים שבהן נמשכו דיבידנדים של 1.8 מיליארד שקל. עם זאת, הפיצוי הנו בגין 2010, השנה שלגביה יש פרשנות משפטית שלפיה חלוקת הדיבידנדים היתה כשהחברה כבר ריחפה סכנה של חדלות פירעון.

 

הפסיקה משמעותית עבור נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי, ומשמעותה כי באופן יחסי הסכום שהוא יצטרך לשלם עבור הפטור מתביעות הנו כ־130 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x