שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

מכה לבבילון: גוגל לא תחדש ההסכם - המניה קורסת בבורסה

ברבעון השני הניב ההסכם עם גוגל 43% מהכנסותיה של בבילון; החלטת גוגל - לאחר תלונות ממשתתפי הדפדפן על פגיעה בחווית המשתמשת לאחר התקנת סרגל הכלים של בבילון. צניחה גם בשאר החברות בהן שותף בעל השליטה לניר

מיקי גרינפלד 11:1530.10.13

מכה קשה לבבילון, המדווחת הבוקר כי גוגל לא תחדש עמה את ההסכם. ברבעון השני הניב ההסכם עם גוגל 43% מהכנסותיה של בבילון. מנית בבילון קורסת בתגובה בעשרות אחוזים בתל אביב. צניחה נרשמת גם בחברות האחרות בהן שותף בעל השליטה בבילון נועם לניר - סומוטו, אפליי ו פריון.

החברה הישראלית קיבלה אתמול הודעה מגוגל כי אינה מתכוונת לחדש את ההסכם הקיים אשר צפוי להסתיים ב-30 בנובמבר הקרוב. הסיבה להחלטת גוגל - תלונות ממספר רב של משתמשי הדפדפן שלה, גוגל כרום, אשר טענו כי התקנת סרגל הכלים של בבילון פוגעת בחווית השימוש שלהם בדפדפן.

מה דעתך על מניית בבילון:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

יחד עם זאת הודיעה גוגל כי יכול והיא תשקול מחדש את החלטתה בהמשך 2014.  

 

בני דקל, אנליסט מסחר בבנק אגוד, מציין כי הפגיעה ברווחיות של בבילון בעקבות סיום ההסכם היא קשה אף יותר מהפגיעה בהכנסות, שכן ההסכם עם גוגל אחראי על בין 70%-80% מהכנסותה של בבילון. "החלטת גוגל מגדילה משמעותית את הסיכון שגם יאהו תלך בעקבותיה ותסיים את ההסכם עם בבילון".  

 

כאמור, מדובר בפגיעה קשה בבבילון, שמתמודדת במקביל עם תלונות של  יאהו להפרת הסכם מצידה של החברה הישראלית.

 

יאהו טענו כי בידה שני ממצאים שהעידו על התנהגות בעייתית מצד בבילון ושותפיה כלפי שותפים מסחריים אחרים ומשתמשים, הראשונה בהם מכונה Click Fraud - התקנה של רובוט וירטואלי שמייצר קליקים על גבי מודעות מה שמגדיל את ההכנסות לשותפותיה של בבילון במאות אלפי דולרים.

 


ההתנהגות הבעייתית השניה מכונה Ad Injection, והיא השתלת פרסומות לא מורשית באתרים. מדובר ככל הנראה בהתנהגויות בעייתיות של שותפים מסחריים של בבילון שנעשתה ככל הנראה מתחת לאפה ובלא ידיעתה, אך היא זו שנושאת באחריות להופעתן ולכן זו נקראה לספק הסברים בפני יאהו. לאחר פגישה משותפת ומתן הסברים יאהו ממשיכה לעקוב אחר פעולות בבילון למניעת הפרות. ממצאים אלה הכעיסו את מאריסה מאייר, מנכ"לית יאהו, שזימנה חלק מהנהלת החברה לפגישה. יאהו, שבבילון מפיצה את חלונית החיפוש שלה על גבי התוכנות שהיא מפיצה, עשויה להפגע מהתהליך הקושר אותה לפגיעה במפרסמים ובאתרי תוכן, נישמת אפה שלה.   

 

 

ההתפתחויות הנוספות מסכנות את המיזוג של בבילון עם איירון סורס, עליו דיווחה באוגוסט. בבילון מבקשת להיכנס בשערי וול סטריט באמצעות המיזוג בינה לבין חברת טכנולוגיות הורדות התוכנה איירון סורס. זאת מתוך כוונה להוציא להנפקה בניו יורק את החברה הממוזגת. המגעים בין שתי החברות טרם הבשילו להסכם מחייב. בסוף החודש שעבר גנזה בבילון את חלום ההנפקה בוול סטריט בהליך עצמאי ומשכה האת תשקיף המדף שהוגש לרשות ניירות ערך האמריקאית.

 

בדיווח מאוחר של החברה פרסם מנכ"ל בבילון אלון כרמלי הודעת תגובה להחלטת גוגל: "הארועים שחווה בבילון בימים האחרונים, אינם קשורים רק בבבילון אלא נוגעים לכלל התעשייה. כמי שמובילים את התעשייה, אנחנו הראשונים לחוות את הארועים במידה שכזו. אנחנו עדיין נמצאים בהערכת מצב שבה נבחנות ההשלכות וכן חלופות הפעולה של החברה. לכן מוקדם מידי לתת הערכה כזו או אחרת על מלוא ההשלכה של הארועים ודרך הפעולה שבבילון תבחר לנקוט בה. לבבילון יש ידע נרחב, נסיון מוכח, יכולות הפצה ומוניטיזציה באינטרנט וטכנולוגיה מתקדמת בכל הנוגע להכרת עולמות האינטרנט והגולשים. אנו פועלים כדי להתאים עצמנו למציאות החדשה בהסתמך על יכולות אלו", נאמר בתגובה.  

 

נועם לניר נועם לניר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x