$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

יגואר, שתי דירות בת"א ו־150 לקוחות פלטינום מודאגים

מדו"חות מרכנתיל על מצבו הכלכלי של עמי סגל, בעלי קבוצת פורום ואלפא פלטינום ומי שנתבע שאינו עומד בהתחייבויותיו למשקיעיו, עולה כי תסבוכת סגל היא גם אישית עם צווי עיקול ועיכוב יציאה מהארץ. פורום: "סגל עשה, עושה ויעשה כדי לעמוד בהתחייבויות"

תומר גנון וזוהר שחר לוי 07:1927.10.13

עמי סגל, הבעלים של קבוצת פורום ובית ההשקעות אלפא פלטינום, שנתבע על כך שאינו עומד לכאורה בהתחייבויותיו למשקיעים שרכשו בעשרות מיליוני שקלים קרנות נאמנות זרות בניהולו, חייב לבנק מרכנתיל דיסקונט כ־4 מיליון שקל. כך עולה ממסמכים שהגיעו לידי "כלכליסט". עבור חוב זה נפתח נגד סגל ונגד חברות שבשליטתו תיק הוצאה לפועל בחודש אוגוסט. רשם ההוצאה לפועל בתל אביב, אשר אוהד, הטיל עיקולים על נכסיו וזכויותיו של סגל והוציא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ.

 

"העיקולים מבוקשים לנוכח החשש כי החייבים, שלא קיימו הסדר תשלומים, יפעלו להברחת נכסיהם וזכויותיהם מבלי לפרוע את חובם", נכתב בבקשה שהגיש הבנק באוגוסט. עוד עולה מהבקשה כי חששו של הבנק התחזק לאור ידיעות בתקשורת על כוונותיו של סגל למכור את אחזקותיו בבית ההשקעות אלפא פלטינום לבנק אנדבק במדינת אנדורה, לפי שווי של 40 מיליון שקל. על פי הבקשה המכירה תותיר את מרכנתיל דיסקונט "בפני שוקת שבורה ומבלי יכולת להיפרע מחובה לאחר שנכס מהותי של סגל עבר מבעלותו".

 

טרם הגשת בקשות העיקולים ניסה הבנק לברר את מצבו הכלכלי של סגל. דו"חות החקירה הכלכליים שהזמין הבנק בינואר ובספטמבר השנה ממשרד חקירות פרטי ושהוגשו לרשם ההוצאה לפועל הגיעו לידי "כלכליסט". על פי הדו"חות, על שמו של סגל, שמתגורר בשכירות ברעננה, רשומות זכויות חלקיות בשתי דירות בתל אביב (12.5% בכל אחת מהדירות) - ברחוב האמוראים וברחוב בלום. על הדירה ברחוב האמוראים רשומה משכנתא של 700 אלף שקל לטובת מזרחי טפחות. על הנכס ברחוב בלום רשומה משכנתא בגובה 250 אלף דולר לטובת בנק דיסקונט. סגל נוסע על יגואר שנת 2004, אולם הרכב רשום על שם אמו. ומחזיק בחברות שונות בשוק ההון ובתחום אבטחת המידע - בקינגהם (100%) המחזיקה בפורום ייעוץ ופיתוח (37.5%), בעלת השליטה בבית ההשקעות אלפא פלטינום; וכן סגל מחזיק באמצעותה באינובד פתרונות בע"מ (32%) ובאניגמה מערכות מידע (0.05%). בפורום ייעוץ ופיתוח מחזיק סגל גם באופן אישי ב־60% מהמניות. פורום עצמה מחזיקה, מלבד בית ההשקעות, בקונטנטוייז (44%) ובשחם אלקטרוניקה (36%).

 

עמי סגל עמי סגל צילום: אוראל כהן

 

על שמו של סגל רשומים חמישה חשבונות שונים בארבעה בנקים - הפועלים, לאומי, מזרחי טפחות ומרכנתיל דיסקונט. הוא מחזיק בשלוש פוליסות ביטוח: הראל, אקסלנס ואלטשולר שחם. בחודש ספטמבר שהה סגל בארה"ב כדי לגייס משקיעים חדשים לקבוצת פורום.

 

פגיעות הלקוחות ב־12.5 מיליון שקל

 

בשבוע שעבר החלה רשות ני"ע לחקור חשד להונאת משקיעים בקרנות הנאמנות פורום חו"ל (קרנות שמאוגדות באיי ברמודה ונסחרות בבורסה באירלנד), שנרכשו בין היתר לתיקי לקוחות בית ההשקעות אלפא פלטינום שבבעלות סגל. הבסיס לחשדות הוא תביעה שהגיש שמואל מנדזיצקי, מבעלי מחסני חשמל לשעבר, נגד סגל. מנדזיצקי טוען כי סגל הונה אותו וגנב ממנו 29 מיליון שקל, שאותם השקיע בקרנות פורום חו"ל המנוהלות על ידיו. קרנות שנרכשו על ידי מנדזיצקי באמצעות חשבונו בבנק הפועלים.

 

 

מנדזיצקי טוען כי ביקש לממש את השקעותיו בקרנות ללא הצלחה. לטענתו זה כמה שבועות סגל מתחמק ממנו, אינו מסביר לו מה קרה לכספו ומדוע אינו יכול לממש את ההשקעה. לטענתו גם ניסיונות בנק הפועלים לברר מדוע לא ניתן לממש את ההשקעות עלו בתוהו.

 

כ־150 לקוחות אלפא פלטינום נוספים מלבד מנדזיצקי, כך אומרים בבית ההשקעות, חשופים ב־12.5 מיליון שקל לקרנות פורום חו"ל - אותן קרנות שמנדזיצקי טוען שאינו מצליח להנזיל. "הוצאנו הוראת מכירה לקרנות הזרות בתיקים ואנחנו מחכים לביצוע", נמסר מבית ההשקעות ביום שישי.

 

להקפיא ולעכב כדי לא לגרום נזק

 

בשבועות האחרונים, בהמלצת בא כוחו עו"ד אסף ברם ממשרד ברם, סלוקי ושות', הקליט מנדזיצקי את שיחותיו עם סגל. תמלילי השיחות הוגשו לעיונו של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב. על פי התמלילים מנדזיצקי ביקש לברר עם סגל מדוע לא בוצעה לכאורה הוראתו לממש חלק מהשקעותיו. "המצב לא טוב", אמר סגל והוסיף כי "יש לחץ של הבנקים, יש לחץ של נוספים".

 

מנדזיצקי ביקש להבין מה קורה עם הנכסים בקרנות הנאמנות הזרות ונענה כי "יש פרוצדורות, להקפיא, לעכב כדי לא לגרום נזק", וכי הוא בודק "מה הדבר הנכון כדי שמשקיעים ייפגעו הכי פחות". סגל הוסיף ואמר כי "אני לא ישן כבר זמן רב" ו"יש לי פגישות עם הבנקים בארץ בשבוע הבא, שבהן אנסה להרגיע גם אותם".

 

עו"ד אסף ברם עו"ד אסף ברם

 

כשמנדזיצקי דרש לדעת מי מחליט על קרנות הנאמנות הזרות, השיב סגל: "כל קרנות הנאמנות הזרות מאוגדות בברמודה ויש שם אנשים". סגל טען כי המשבר התחיל "לפני שבועות" וכי "חשבתי שאפשר לעצור את זה ועכשיו זה נראה לא טוב". סגל הוסיף בשיחה כי "בשבוע שעבר נראה היה שאפשר להסתדר עם הדברים. עכשיו זה נראה יותר קשה .עכשיו אנחנו צריכים לקבל מבנק הפועלים תשובה למה הם מוכנים, הבעיה זה מה יהיה בקרוב בעיתונים". בנק הפועלים מצדו טען והגיב כי "בנק הפועלים לא נתן ייעוץ להשקעה זו".

 

תמלילי השיחות בין השניים, כמו מסמכים נוספים, עמדו בין היתר בבסיס החלטתו של השופט כבוב למנות בשבוע שעבר את רו"ח חיים סקאל, כדי שיתפוס מסמכים ומחשבים הרלבנטיים לשאלה שעומדת בבסיס התביעה - מה קורה בקרנות פורום חו"ל? נציגיו של רו"ח סאקל הגיעו השבוע למשרדי אלפא פלטינום ברמת גן, למשרדי פורום ולביתו של סגל ברעננה, ותפסו מסמכים, העתיקו קבצים ולקחו מחשבים. גם רשות ניירות ערך החלה לחקור מה בדיוק קורה באותן הקרנות הזרות שבהן, מתברר, מושקעים כספי לקוחות של אלפא פלטינום.

 

"יעשה ככל הניתן כדי לעמוד בהתחייבויות"

 

מקבוצת פורום נמסר בתגובה: "כפי שעולה גם מהתמלילים מר סגל עשה, עושה ויעשה ככל שניתן כדי לעמוד בכל התחייבויות הקרנות והתחייבויותיו העסקיות לטובת המשקיעים. לקוחות בית ההשקעות אלפא פלטינום יכולים לפנות ישירות לבית ההשקעות ולקבל תשובה פרטנית".

 

מבית ההשקעות אלפא פלטינום נמסר: "הכסף המנוהל על ידי אלפא פלטינום ניהול השקעות בטוח ונמצא בחשבונות הלקוחות בבנקים, והלקוחות יכולים לגשת אליו בכל עת שיחפצו. אין שום דרך או גישה למנהלי התיקים למשוך כספים מחשבונות. כך זה אצלנו וכך בכל בית השקעות אחר. אלפא פלטינום תמיד ראתה ורואה את טובת הלקוחות לנגד עיניה. כך היה וכך יהיה. הקרנות המדוברות הן לא קרנות של אלפא פלטינום ואינן מנוהלות או מקבלות ייעוץ מאלפא פלטינום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x