$
בורסת ת"א

"קרנות הון סיכון יחוללו מהפכה בעולם הארגונים החברתיים"

מייסד קרן אייפקס, רונלד כהן, אמר בכנס בת"א כי לקרנות משתלם להשקיע בארגונים חברתיים לא פחות מאשר בארגונים עסקיים, ושבעזרתן ניתן יהיה להגדיל את המעורבות של חרדים לשוק העבודה: "בתוך 5-10 שנים יוזרמו מיליארדי דולרים לתחום"

אופיר דור 15:0124.10.13

"אנחנו עומדים לפני מהפכה בכל הנוגע לטיפול בבעיות חברתיות. המהפכה הזאת תתרחש באמצעות שימוש בקרנות הון סיכון להשקעה בארגונים ללא מטרות רווח הפועלים למען מטרות חברתיות", אמר מייסד קרן ההשקעות הפרטית אייפקס, סר רונלד כהן. הוא דיבר בכנס פרייבט אקוויטי בתל אביב שערכה היום (ה') פירמת עורכי הדין הגדולה בעולם, DLA Piper , שמפעילה בארץ שלוחה בראשות עו"ד ג'רמי לוסטמן.

 

כהן, חלוץ בתחום של השקעות חברתיות, מכהן כיו"ר בנק חברתי בריטי – ביג סוסייטי קפיטל - שמממן ארגונים שמספקים תשואה חברתית לצד תשואה פיננסית. ההון של הבנק מגיע ברובו מחשבונות בנקים בריטיים שלא נעשתה בהם כל פעילות במשך יותר מ-15 שנה. 

 


 

כהן מספר כי לאחר שסיים 33 שנים בראשות קרן אייפקס התבקש לבדוק עבור הממשלה הבריטית את הנושא של עוני. "ראיתי שהיו בשטח המון עמותות שעסקו בשיפור חייהם של העניים, אבל לארגונים האלו לא היה מימון. אז קפץ לראשנו הרעיון להקים קרן הון סיכון שתשקיע בתחומי חינוך, סביבה ונדל"ן רק באזורים הנחשלים בבריטניה", אומר כהן.

 

אחת ההשקעות המצליחות של ביג סוסייטי קפיטל הייתה בארגונים שטיפלו באסירים משוחררים, כדי למנוע את חזרתם לכלא. "אנחנו האמנו שניתן למדוד את ההשפעה החברתית, אתה יכול להיות מחויב לתוצאה כמו להורדת שיעור האסירים החוזרים לכלא. עד להשקעה שלנו כל ארגון טיפל באספקט צר של טיפול באסיר, ובהמשך הם הבינו שצריך להיות יותר פוקוס שלהם על השגת התוצאה הסופית והצלחנו להשיג תוצאות טובות יותר מאשר יוזמות מקבילות. הבאנו את הדברים שעשינו בתחום העסקי לעולם של ארגונים חברתיים", מספר כהן.

 

סר רונלד כהן. "ארגון חברתי יכול להצליח להשיג כל הון בעולם בדיוק כמו ארגון עסקי" סר רונלד כהן. "ארגון חברתי יכול להצליח להשיג כל הון בעולם בדיוק כמו ארגון עסקי" צילום: ישראל הדרי

 

לדברי כהן, "בתוך 5-10 שנים אני מאמין שמיליארדי דולרים יזרמו לתעשייה של ארגונים חברתיים. ברגע שתצליח להוכיח שאתה משיג תוצאות ברורות, ארגון חברתי יצליח להשיג כל הון בעולם בדיוק כמו ארגון עסקי".

 

כהן מקים בנק השקעות חברתי גם בישראל שיעסוק בתחומים כמו הגדלת המעורבות של חרדים וערבים בשוק העבודה ובזיהוי מוקדם של סכרת. "בישראל יש גם ראש מצוין וגם לב חם", אמר כהן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x