$
בורסת ת"א

נעילה מעורבת בבורסה: בבילון צללה ב-8.8% לשפל של 3 חודשים

המדדים ת"א 25 ות"א 100 ננעלו ללא שינוי מהותי ומדד הבנקים עלה ב-0.2%. מניית בבילון השלימה צניחה של 15% ביומיים בעקבות דרישת יאהו לעמידה בתנאי ההסכם. טבע עלתה ב-1.8% במחזור הגבוה בבורסה

מיקי גרינפלד 17:3321.10.13

המסחר בבורסת תל אביב ננעל היום (ב') במכמה מעורבת, כשברקע מינויה של ד"ר קרנית פלוג כנגידת בנק ישראל. המסחר התנהל במקביל לתחילת שבוע המסחר בבורסות העולם: ארה"ב נכנסת לשיא עונת הדוחות עם 30% ממניות S&P 500 שיפרסמו השבוע את תוצאותיהן לרבעון השלישי. מחזור המסחר הסתכם ב-1.1 מיליארד שקל.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15  

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60  

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביחד עם שר האוצר יאיר לפיד החליטו שקרנית פלוג תהיה הנגידה הבאה של בנק ישראל. נגיד בנק ישראל הקודם, סטנלי פישר, המליץ על פלוג מייד עם ההודעה על פרישתו, אלא שראש הממשלה פסל אז את מועמדותה וחיפש מועמדים מחוץ לבנק ישראל. פלוג נאותה להמשיך בתפקידה כממלאת מקום הנגיד עד למינויו של נגיד קבוע חדש. תהליך המינוי התארך ובינתיים המשיכה פלוג לנהל את מדיניות הריבית של בנק ישראל. בהקשר זה בלטה במיוחד עצמאותה של פלוג בהחלטה האחרונה של הוועדה המוניטרית בבנק ישראל מסוף חודש ספטמבר, שהורידה את הריבית, בניגוד למרבית התחזיות, מ-1.25% ל-1%. פלוג צידדה בהפחתת הריבית למרות ששני חברים בוועדה התנגדו לה, וסטנלי פישר כינה את החלטתה כ"אמיצה".

 

בשוק ההון הגיבו רבים באיחולי הצלחה לפלוג, כשההערכה הרווחת היתה כי ששער החליפין והיצוא יעמדו בראש סדר העדיפויות של בנק ישראל בראשותה, על חשבון מחירי הדיור. "אני מאמין שבעתיד ההתאוששות הכלכלית בארצות הברית תפתיע את כולם לטובה. כרגע מרווח התמרון של פלוג הוא מוגבל מאוד אבל בסופו של דבר החלטות הריבית שיתקבלו בחודשים הקרובים תלויים לחלוטין במה שיקרה בארה"ב", אמר צבי סטפק, יו"ר בית ההשקעות מיטב-דש.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI בית השקעות, העריך אתמול תידרש הידרדרות משמעותית בפעילות או הרעה ניכרת בשווקים הפיננסיים בכדי לגרור להפחתה נוספת בריבית. "לדעתנו, עיקר הצעדים שיינקטו משלב זה ע"י בנק ישראל יהיו מאקרו–יציבותיים, במידה והיקפי הפעילות הגבוהים בשוק הנדל"ן יימשכו, וזאת במקביל להמשך התערבות שוטפת בשוק המט"ח כל עוד שער החליפין נע סביב הרמות הנוכחיות והיצוא ממשיך להפגין חולשה. בהקשר זה מינויה של פלוג יתקבל בברכה בשוק המקומי בהתחשב בכך שהיא מהווה חלק מהנהגת הבנק בשנים האחרונות", אמר גוזלן.

 

פתרון סוגיית תקרת החוב בארה"ב ועליות במדדי המניות בארץ ובעולם מעודדים את המשקיעים להגדיל חשיפה לקרנות מניות בארץ ולקרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית, כגון 90/10. הקרנות המסורתיות רשמו מתחילת החודש גיוסים חזקים של כ-2.9 מיליארד שקל בקצב ממוצע של 220 מיליון שקל ליום. כך, על פי אומדנים והערכות שבוצעו ע"י כלכלני מיטב.

 

קרנות אג"ח כללי רשמו בשבוע החולף גיוסים של כ-0.65 מיליארד שקל, ובכך שמרו על קצב גיוסים זהה ביחס לשבוע הקודם. קרנות אג"ח קונצרני גייסו השבוע כ-100 מיליון שקל, עלייה של כ-60% בקצב הגיוסים לעומת השבוע הקודם.הקרנות המנייתיות גייסו השבוע סכום גדול של כ-280 מיליו שקל, השבוע החזק ביותר מתחילת השנה.

 

ד"ר קרנית פלוג ד"ר קרנית פלוג צילום: אוראל כהן, בלומברג

 

שוק האג"ח

מידרוג הודיעה על אישור מחדש של דירוג A1 באופק יציב ליכולת הפירעון הכוללת של חברת שיכון ובינוי. "אישור מחדש של הדירוג ואופק הדירוג נתמכים בהיקף פעילותה המשמעותי של החברה, הממצב אותה כחברה מובילה בתחום הייזום למגורים בישראל. פעילות זו כוללת, נכון למועד הדוח, הקמה של כ- 1,600 יחידות דיור, וכן פרויקטים בשלבי תכנון וביצוע שונים אשר הקמתם צפויה להתחיל ב- 3 השנים הקרובות, בהיקף של למעלה מ- 2,500 יחידות דיור נוספות. נזילותה של החברה ותזרימי המזומנים שמניבה הפעילות, הינם בהיקפים גבוהים ביחס לצרכי שירות החוב לשנים הבאות", נאמר בסקירת מידרוג.  

 

מעלות העניקה דירוג +A לאג"ח שתנפיק סלקוםלמוסדיים, בהיקף של עד 70 מיליון שקל. הסכום שיגוייס ישמש את חברה לצרכיה השוטפים.

 

כלכלית ירושליםהשלימה את השלב המוסדי של הנפקת סדרת אג"ח חדשה בהיקף של 150 מיליון שקל. לאחר שהמוסדיים הזרימו בקשות בהיקף של 300 מיליון שקל בקירוב, בוחנת החברה הגדלת הגיוס ל-178 מיליון שקל.

 

בוני התיכון בניהולו של עמי פרץ גייסה 45 מיליון שקל בהנפקת סדרת אג"ח חדש. האג"ח, שדורג ברמה של Baa1 באופק שלילי על ידי מידרוג, נמכר למוסדיים בריבית של 8.25% ללא הצמדה, ויועמד לפירעון במהלך השנים 2016-2018 ב-5 תשלומים חצי שנתיים לא שווים. את ההנפקה הוביל קונסורציום חתמים בראשות פועלים אי.בי.אי, רוסאריו קפיטל ויאיר קפיטל.

 

שוק המניות 

ג'יי.פי מורגן החל לסקר היום את חברת התרופות הישראלית, פרוטליקס, יצרנית התרופה מבוססת תאי הגזר למחלת הגושה, ב"תשואת יתר" וסיפק למניה מחיר יעד של 7 דולרים - פרמיה של 60% על מחיר השוק. בג'יי.פי מורגן צופים הכנסות הגבוהות בכ-10% מהתחזיות בוול סטריט למכירות החברה בשנים 2014 - 2015. "אנחנו מאמינים כי התרופות של החברה שנמצאות בקנה יתורגמו להכנסות נוספות, זאת למרות שנכון לעכשיו הם חסרות ערך", כתבו בבנק.

 

כילמנסה לגייס בימים אלה בין 150 ל־200 מיליון דולר בהנפקה פרטית של אג"ח בארה"ב. ההנפקה נערכת כשברקע חוסר הוודאות שמרחף על קרטל האשלג העולמי. הבוקר מתחילה החברה רוד שואו בין גופים מוסדיים אמריקאיים. המהלך נעשה בחשאיות יחסית, וכיל סירבה להתייחס לגביו ולנדב פרטים. ל"כלכליסט" נודע כי את המהלך מובילים סיטיבנק ומיצובישי בנק היפני שהעניקו ב־2011 לכיל קו אשראי של 650 מיליון דולר עם חמישה בנקים אחרים.

 

גילת, המפתחת ציוד תקשורת מבוסס לוויין, תפטר עשרות עובדים בישראל ובעולם, כ-10% מכוח האדם של החברה, שמעסיקה כ-1,200 איש בישראל. הפיטורים מגיעים אחרי מכירת החברה הבת, ספייסנט, כשברקע ביצועים מאכזבים ברבעונים האחרונים.

 

טבעמתכוונת לנצל את הפוטנציאל התקשורתי של שחרור רווחים כלואים בשווי מיליארדי שקלים לשם הרגעת הביקורת הציבורית החריפה שספגה בשבועות האחרונים בשל כוונתה לפטר מאות עובדים בישראל. כך עולה ממסמך פנימי שהפיצה החברה לחברי הדירקטוריון שלה ושהגיע לידי "כלכליסט".

 

מיטב דש חדלה להיות בעלת עניין באבוג'ן: בית ההשקעות מכר 45,616 מניות וירד מתחת לאחזקה של 5% בחברה. לאחר המכירה מחזיק מיטב דש 4.9% באבוג'ן. 

 

מזור רובוטיקה פרסמה תחזית הכנסות מאכזבת לרבעון השלישי של 2013, לפיה יסתכמו הכנסותיה ברבעון ב-3 מיליון דולר בלבד. זאת בהשוואה להכנסות של 4.1 מיליון דולר ברבעון הקודם. במקביל מודיעה החברה על כוונתה למכור 2 מיליון מניות בהנפקה לציבור בוול סטריט.

מה דעתך על מניית אברא:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בבילוןצנחה אתמול בתל אביב, לאחר שדיווחה על קבלת הודעה מיאהו לפיה נפלו מספר ליקויים באופן שבו מיישמת בבילון את ההסכם בין החברות. יאהו הודיעה שהיא רואה בכך משום הפרת הסכם, שיש לתקנה עד היום לכל המאוחר. בבבילון ציינו כי הם עומדים בקשר עם אנשי יאהו וכי החלו בתהליך מיידי לתיקון הנדרש כבר במהלך סוף השבוע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x