$
בורסת ת"א

מיי יישא בחשיפה לגידור התעודה?

פסגות השיק אתמול תעודת סל על מדד יורוסטוקס 600. אך בניגוד לתכלית המתחרה, בפסגות לא יגלגלו על הלקוחות את עלויות הגידור

רחלי בינדמן 09:3402.10.13

התחרות בתעודות הסל על גיוסים בשוק האירופי מתחממת. אתמול הנפיקה חברת תעודות הסל של פסגות המנוהלת על ידי גיל שפירא, תעודת סל העוקבת אחר מדד יורוסטוקס 600 ומנטרלת את החשיפה המטבעית ליורו. זאת שבועיים בלבד לאחר השקת תעודת סל דומה על ידי המתחרה תכלית שבבעלות בית ההשקעות מיטב דש. על פי ההערכות, גם חברת תעודות הסל הגדולה בישראל, קסם, צפויה להשיק בקרוב תעודה דומה.

 

פסגות תעודות סל היתה הראשונה להנפיק תעודת סל על המדד האירופי לפני כמה חודשים. אלא שלהבדיל מהתעודה החדשה, הקודמת לא ביצעה הגנה מפני חשיפה לתנודות ביורו. התעודה שגייסה מאות מיליוני שקלים גרמה לתכלית להנפיק את התעודה השקלית. זאת על רקע נטיית המשקיעים בעת האחרונה לרכוש תעודות מנוטרלות מטבע ולקבל חשיפה רק לתנודות המדד הרלבנטי ולא לשינויים בשערי המט"ח.

 

כפי שנחשף בתחילת השבוע ב"כלכליסט", התעודה מנוטרלת המטבע של תכלית, בניגוד ליתר תעודות השקליות, כללה תנאי שלפיו עלויות הגידור של התעודה מפני החשיפה המטבעית (עלויות קואנטו) יושתו על הלקוח.

 

בכך החליטו בתכלית ליישם מיוזמתם תקנה מתוכננת של רשות ני"ע, שעל פיה חברות תעודות הסל יהיו חייבות לגלגל את חשיפת הגידור על הלקוח, וזאת על רקע דאגת רשות ני"ע ליציבות של חברות תעודות הסל. עם זאת, מדובר בתקנה שתיכנס לתוקף בעוד שנה ובפסגות החליטו לנצל את ההזדמנות כדי להתחרות בתכלית.

 

 

עלויות גידור עלולות להיווצר במצב שבו נוצרת קורלציה שלילית שיטתית (ברמה יומית) בין מחיר המדד שאחריו עוקבת התעודה לשער המטבע הרלבנטי. כך, למשל, בגלל שמתחילת השנה מדד S&P 500 עלה בחדות ואילו שער הדולר זינק בחדות - נוצרו לחברות תעודות הסל שהנפיקו תעודות שקליות עלויות קואנטו של כ־0.7% שאותן הן נאלצו לספוג. במצב שבו מדד יורוסטוקס 600 יעלה בחדות ואילו היורו יישחק בחדות עלויות להיווצר עלויות גידור.

 

בתכלית, אגב, עשו בדיקה וראו כי בחמש השנים האחרונות לו היתה מבוצעת הגנה מטבעית, לא היו נוצרות עלויות קואנטו אלא להפך, היו נוצרים רווחים של ככ- 0.1% לשנה (או 0.45% בחמש שנים במצטבר).

 

עם זאת, לקוח שרוכש תעודה שקלית המנטרלת את החשיפה המטבעית חושש כי המטבע יישחק ומקווה שהמדד יעלה. מי שקנה את התעודה המנוטרלת של תכלית כדי לנטרל את החשש משחיקת היורו, יקבל מהדלת האחורית חשיפה לשחיקה שיטתית, אם תיווצר, בשער המטבע, שאם תתרחש, תגיע אליו בדמות עלויות אפשריות בגידור שכעת מושתות עליו.

 

גיל שפירא גיל שפירא צילום: גיא חמוי

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x