$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דירקטוריון נייס מחפש מחליף לזאבי ברגמן

יו"ר חברת התוכנה דיוויד קוסטמן פועל לאחרונה לאתר ביחד עם המנכ"ל זאבי ברגמן מועמד שייכנס לנעליו. בנייס מגדירים את המהלך כשיאה של מערכת יחסים רעועה, שמגיעה לסופה בהסכמה

גולן חזני 06:5202.10.13

זאבי ברגמן צפוי לעזוב בחודשים הקרובים את תפקיד מנכ"ל נייס. ל"כלכליסט" נודע כי גורמים בדירקטוריון נייס החלו כבר בניסיונות לאתר למנכ"ל מחליף עתידי, בהסכמה של ברגמן. המהלך צפוי להתבצע עד סוף השנה או בתחילת השנה הבאה.

 

לפני כמה שבועות החליט הדירקטוריון לאתר מועמד ראוי שיוכשר לתפקיד המנכ"ל בעתיד. בפועל עוסק בנושא היו"ר, דיויד קוסטמן, שחי בארה"ב. קוסטמן בנקאי השקעות לשעבר בליהמן ברדרס וחבר דירקטוריון נייס מזה מספר שנים, מונה ליו"ר החברה בפברואר האחרון. מועמדותו של גורם מוביל לתפקיד המנכ"ל שהיה קרוב למינוי נפלה לפני כחודש, ופגישות נערכו גם עם מועמדים נוספים.

מה דעתך על מניית נייס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לצד מועמדים חיצוניים עשויים להיות גם מועמדים פנימיים ביניהם, בין היתר, המשנה למנכ"ל דפנה גרובר שהובאה לחברה מאלווריון (שקרסה מאוחר יותר) - שבתפקידה כסמנכ"לית כספים היא גורם דומיננטי בחברה ומקורבת לדירקטורים מסויימים.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" מפי גורמים המקורבים לחברה, כי בין ברגמן לבין דירקטוריון נייס היו בשנה האחרונה – כנראה עוד קודם למינויו של קוסטמן – חיכוכים לא קטנים. בדירקטוריון היו שסברו כי ברגמן עסוק אך ורק במיזוג עם ורינט שברגמן ניסה לדחוף והיה המצדד העיקרי שלו, והזניח את ניהול החברה. בדירקטוריון סברו שיש לקדם את המיזוג, אולם בפועל חשבו שהדבר מסובך ויש לפרוס את המשאבים גם על כיוונים אסטרטגיים נוספים.

 

גורם המקורב לנייס סיפר על ריחוק בין הדירקטוריון לברגמן שהתנהל עצמאית ולא ממש התחשב בדעת הדירקטוריון. הדבר גרר כעס מצד דירקטורים נוספים שחלקם לא העריך את אופן הניהול של ברגמן. דווקא אחרי קבלת ההחלטה לאתר מנכ"ל שייכנס לנעליו של ברגמן, החלה בשבועות האחרונים תקופה של שיתוף פעולה מקצועי וירידה במתח, בין זאבי לדירקטוריון, אבל הדבר לא ישנה כנראה את ההחלטה למנות מנכ"ל חדש.

 

ל"כלכליסט" נודע כי ברגמן, שמונה לתפקיד לפני כארבע שנים, ביקש לפני כמה חודשים העלאה בתנאי השכר שלו ונענה בשלילה. השנה, לראשונה, נחשפה עלות שכרו החודשית של ברגמן שהסתכם בכ־140 אלף שקל לחודש, כאשר בנוסף לשכר זה זכאי ברגמן לבונוס שנתי של עד 12 משכורות חודשיות, בשווי 1.7 מיליון שקל. נתונים אלה מביאים את עלות שכרו השנתית של ברגמן לכ־3.4 מיליון שקל. בפועל, ברגמן יכול לקבל בונוס גבוה יותר אם ביצועיו יעלו על המטרות שהוצבו לו, ועלות שכרו המקסימלית יכולה להגיע עד ל־4.1 מיליון שקל.

 

 

ברגמן. הדירקטוריון סירב לבקשתו לשיפור תנאי השכר ברגמן. הדירקטוריון סירב לבקשתו לשיפור תנאי השכר צילום: אוראל כהן

 

ברגמן, אדם אמיד שהונו מוערך ביותר מ־30 מיליון דולר שצבר בקומברס, נחשב עם הגעתו לקומברס לאחד המנהלים המוכשרים שצמחו בחברה ובהיי טק הישראלי כולו. הוא התחיל את דרכו בחברת אפרת (לימים, קומברס), כמתכנת אסמבלר, ומהר מאוד מצא את ייעודו האמיתי – מכירות, והחל מטפס במעלה הסולם עד שהפך לסמנכ"ל מכירות לאירופה.

 

בהמשך קיבל גם את אחריות על החטיבה האחראית על פיתוח התא הקולי – מוצר הדגל של קומברס באותה עת – והיה אחראי למעשה על 80% מפעילותה של הקבוצה. כעבור שלוש שנים, ב־2001, מונה למנכ"ל קומברס במקומו של איציק דנציגר. הטלטלה שעבר שוק הטלקום ב־2001 הביאה לצניחה של עשרות אחוזים במכירותיה של קומברס והיא פיטרה אלפי עובדים. בהמשך חלה התאוששות מסויימת וב־2007 פרש ברגמן מניהול החברה לאחר פרשת הבקדייטינג בחברה־האם קומברס טכנולוג'י.

 

נייס מפתחת תוכנות למרכזי שירות לקוחות ולניטור מידע קולי וויזואלי, החברה צפתה כי את הרבעון הנוכחי, השלישי, היא תסיים עם הכנסות של 240-225 מיליון דולר ורווח נקי של 41-35 מיליון דולר. את השנה כולה צפתה נייס כי היא תסיים עם הכנסות של 970-940 מיליון דולר ורווח של 163-157 מיליון דולר. את הרבעון השני סיימה נייס עם הכנסות של 225.2 מיליון דולר, עלייה של 4% לעומת הרבעון המקביל, כאשר הרווח הנקי עלה ב־5% והסתכם ב־37.5 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x