$
בורסת ת"א

מזור רובוטיקה הבאה בתור? חברה מתחרה נרכשה ב-1.6 מיליארד דולר

סטרייקר רכשה בסוף השבוע האחרון את מקו (mako surgical) העוסקת בתחום הרובוטים לחדרי ניתוח, וכעת גוברות ההערכות כי מכירת מזור קרובה מתמיד

ניר צליק 17:3029.09.13

בסוף השבוע האחרון התרחשה רעידת אדמה בתעשיית הרובוטים הרפואיים. סטרייקר, הנסחרת לפי שווי של כ-26 מיליארד דולר, רכשה את החברה המתחרה של מזור רובוטיקה בתחום הרובוטים לחדרי ניתוח, מקו (mako surgical), בתמורה ל-1.65 מיליארד דולר. כעת גוברות ההערכות כי מכירת מזור קרובה מתמיד.

 

מקו מייצרת רובוטים המיועדים להחלפת מפרקי הברך והירך, כאשר כוונתה של סטרייקר היא להסב את הרובוטים של מקו כך שהם יעבדו עם המפרקים שהיא תייצר, וכך למעשה היא תוכל לגזור את הרווח ממכירת המפרקים ולא ממכירת הרובוטים עצמם.

 

מכשיר של מזור רובוטיקה מכשיר של מזור רובוטיקה

 

היקף המכירות של מקו הסתכם ב-53 מיליון דולר במחצית השנה הראשונה של 2013 לעומת 43.3 מיליון דולר במחצית המקבילה וההפסד הסתכם ב-29.3 מיליון דולר לעומת 20.3 מיליון דולר במחצית המקבילה. לשם השוואה, מכירותיה של מזור הסתכמו באותה תקופה ב-11.2 מיליון דולר בלבד לעומת 19.2 מיליון דולר במחצית המקבילה כשההפסד הסתכם ב-15 מיליון דולר לעומת 2.4 מיליון דולר במחצית המקבילה.

 

מעבר לפערים ברמת ההכנסות, בעוד מזור מכוונת את פעילותה בתחום ניתוחי עמוד השדרה, כאשר לאחרונה היא מנסה לחדור גם לתחום ניתוחי המוח, מקו פועלת כאמור בתחום החלפת המפרקים ברגליים, כאשר שוק זה גדול משמעותית מהשוק בו פועלת מזור.

 

לדברי ד"ר יואב קידר, המייעץ לבית ההשקעות כלל פיננסים בתחום הביומד, "המשמעות כלפי מזור רובוטיקה חיובית באופן כללי. קיימת אפשרות למכירה עתידית של החברה, והעסקה בסוף השבוע האחרון בהחלט נותנת רוח גבית לתחום ולמזור רובוטיקה. עם זאת, צריך לזכור ששתי החברות פועלים בתחומים אחרים ובשווקים אחרים - מקו עוסקת בהכוונת שתלים בגפיים ומזור מפתחת רובוטים לניתוחי גב".

 

"הטכנולוגיה היא למעשה זרוע רובוטית שמתלבשת על תמונת סי.טי, בדומה לטכנולוגיה של מזור רובוטיקה. סטרייקר, שהיא חברת שתלים קלאסית, יכולה לרכב על חברת רובוטיקה ולמעשה לגזור את הרווח מהשתלים עצמם ולא מהרובוט. אני מאמין שכדי שיהיה רוכש למזור רובוטיקה, הוא יצטרך לראות צמיחה עתידית של מזור וייתכן שנצטרך לראות אפילו הצלחה באינדיקציה נוספת, כמו הניסיון של מזור להיכנס לתחום ניתוחי המוח", הוסיף קידר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x