שווקי חו"ל

ירידות באסיה: עצבנות ומימוש רווחים לקראת החלטת הפד

ניקיי ירד ב-0.7% והאנג סנג נחלש ב-0.3%; ראשי הפד יתכנסו ביומיים הקרובים לדיון בריבית ובמועד והיקף צמצום הזרמת הכספים החודשית לשוק - יפרסמו החלטתם מחר

סוכנויות הידיעות 11:3417.09.13

המסחר בבורסות אסיה ננעל היום (ג') בירידות, כשהמשקיעים ביבשת מצפים להחלטת הפד על צמצום תוכנית התמריצים ומדיניות הריבית. הפד מתכנס היום לדיון שיימשך יומיים והחלטתו תינתן מחר בערב.

 

ניקיי האנג סנג שנגחאי

 

אנליסטים מסבירים את הירידות היום באסיה כביטוי לעצבנות שמובילה למימוש רווחים על רקע הציפייה להחלטות הפד. מובילה את הירידות בטוקיו חברת הפארמה Daiichi Sankyo, לאחר החלטה דרמטית של מנהל התרופות והמזון בארה"ב ה-FDA, לאסור על יבוא תרופות המיוצרות במפעל החדש של החברה בהודו, בשל בעיית תקנים.

 

לאחר האפקט הראשוני של פרישת לארי סאמרס מהמירוץ לתפקיד יו"ר הפד הבא, ההערכה בשווקי העולם היא כי בשלב זה הנהלת הבנק הפדרלי בארה"ב תחליט על צמצום הזרמת הכספים לשוק ורכישות האג"ח - שהיקפן עומד על 85 מיליארד דולר לחודש. "ג'נט ילן, המועמדת המובילה לתפקיד הנגיד לאחר פרישת סאמרס נתפסת כ'יונה' מבין חברי הפד, קרי, ממשיכת דרכו של ברננקי בכל הקשור להמשך מדיניות זהירה בכל הנוגע לצמצום הרכישות באג"ח ממשלתי ובנכסים מגובי משכנתאות", אמר קובי פלר, מנהל ההשקעות הראשי של UBS Wealth Management.

 

לצד ההערכה כי השפעת הפרישה של סאמרס על מדיניות התמריצים תהיה מתונה, הציפייה בשווקים היא שמרגע שסאמרס יצא מהתמונה, מדיניות הריבית הנמוכה של הבנק תימשך עוד חודשים רבים, עד להתאוששות כלכלת הארה"ב.

 

בורסת הונג קונג בורסת הונג קונג צילום: בלומברג

 

במדינות המתפתחות באסיה חוששים כי צמצום משמעותי של תוכנית התמריצים יוביל להזרמת כספים לאג"ח בארה"ב על חשבון המטבעות והנכסים במדינות המתפתחות.

 

חששות אלה הובילו את כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, להביע התנגדות פומבית לצמצום משמעותי של התוכנית: "הפד לא יכול להרשות לעצמו להתעלם מהסכנות הפוטנציאליות מצד השווקים המתעוררים כתוצאה מצמצום תוכנית רכישת האג"ח. נשורת שלילית על השווקים המתעוררים עלולה לחזור כמו בומרנג לכלכלות אחרות", אמרה לגארד בראיון ל-CNBC. עם זאת, בפסגת ה-G-20 הוסיפה לגארד כי קובעי המדיניות במדינות המתפתחות ערים עם זאת לעובדה שכלכלת המדינות אינה תלויה אך ורק במדיניות הפד.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x