$
בורסת ת"א

הניסוי במוצר הדור הבא של גמידה סל התחיל ברגל ימין

החברה ביצעה השתלה מוצלחת של ה־NiCord, שמאפשר להגדיל את מספר תאי הגזע המופקים ממנת דם טבורי. גיוס כל החולים לניסוי צפוי לארוך שנה

ניר צליק 09:0410.09.13

גמידה סל, שבשליטת אלביט מדיקל (31%), ביצעה השתלה מוצלחת של מוצר ה־NiCord של החברה בנסיין הראשון במסגרת השלב הראשון בניסוי קליני שלב 2 בחולים הסובלים מסרטן הדם.

 

מטרת הניסוי היא בדיקת בטיחות ויעילות של השתלת תאים ממנה אחת של דם טבורי, שעברו ריבוי בתרבית. הניסוי החל בבית החולים של אוניברסיטת דיוק בארה"ב, והוא יכלול עד 20 חולים בסרטן הדם בגילי 18 עד 65. להערכת גמידה סל, גיוס החולים לניסוי צפוי להסתיים בתוך כשנה.

 

גמידה סל, בניהולה של יעל מרגולין, מפתחת מוצרים המבוססים על דם טבורי, שבצורתו המקורית אינו מתאים לרוב השימושים הרפואיים בגלל כמות נמוכה של תאי גזע. הטכנולוגיה של גמידה מאפשרת להגדיל את מספר תאי הגזע בכל מנת דם טבורי.

 

גמידה סל ספגה בשורות שליליות לפני כחודש, כשמינהל התרופות האמריקאי (FDA) דרש ממנה לבצע ניסויים נוספים בתרופת המקור הבולטת שלה, ה־StemEx.

  

ד"ר יעל מרגולין ד"ר יעל מרגולין צילום: גיא אסיאג

החברה השלימה ניסוי אחד בשלב 3 במוצר זה, שהוא גרסה מתקדמת פחות של ה־NiCord, המשמש גם הוא להגדלת כמות תאי הגזע בדם הטבורי. ה־FDA דרש כי ההשוואה ליעילות המוצר תתבצע מול תוצאות של חולי סרטן שקיבלו דם טבורי משתי תרומות שונות.

 

גמידה סל כבר היתה בדרכה למסחור המוצר וניהלה מגעים עם כמה חברות תרופות בינלאומיות, אולם בעקבות הבקשה לניסויים נוספים מגעים אלו נדחו לעת עתה. להבדיל מ־StemEx, שמיוצר מחלק קטן של מנת דם טבורי, NiCord מיוצר ממנה שלמה.

 

עוד לפני כן הודיעה חברת טבע כי בכוונתה להפסיק את השתתפותה במיזם המשותף לפיתוח ה־StemEx, מתוך כוונתה להתמקד בשווקים ספציפיים ובהם מערכת העצבים המרכזית, בריאות האשה ומערכת הנשימה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x