שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

אלשטיין מול גרנובסקי ודנקנר: מי ישלוט באי.די.בי?

הדיון שנקבע ל-9:00 נדחה בחצי שעה, לאחר עיכוב בנחיתת מטוסו של אדוארדו אלשטיין; השופט אורנשטיין יכריע האם לתת ארכה לדנקנר ולאפשר לו להעמיד להצבעה את מתווה גרנובסקי או לקבל את מתווה אלשטיין שבו תומכים מחזיקי האג"ח

גולן חזני 07:0225.08.13

לאורך השנה האחרונה היו לפחות מספר מצבים שדומה היה שהדרמה סביב אי.די.בי מגיעה לשיאה, והנה הנה נוחי דנקנר מאבד את השליטה. כך היה ביום שבו החליט בנק לאומי לסגת ממיתווה ההסדר, עם חתימת מיתווה הנציגויות, פסק הדין של השופט אורנשטיין שקבע כי יש למכור את כלל ביטוח, הנסיגה של הרוכשים התאילנדים ו הצבעת המחזיקים בעד נטילת השליטה מדנקנר. הבוקר, בלשכתו של השופט אורנשטיין, עשויה הדרמה הזו להגיע לשיא נוסף ואולי אחרון - אם יחליט השופט ליטול את השליטה מידי דנקנר.

 

הדיון שנקבע ל-9:00 נדחה בחצי שעה בשל עיכוב בנחיתת מטוסו של אדוארדו אלשטיין בשדה התעופה.  

 

אמש הודיעה אי.די.בי כי כי תפקיד הבוקר 500 מיליון שקל - הסכום שנדרשה לגייס יחד עם אלכסנדר גרנובסקי כדי להוכיח את רצינות מתווה ההסדר שגיבש נוחי דנקנר עם המשקיע. עם זאת, בעוד השופט איתן אורנשטיין דרש להפקיד 70 מיליון שקל בקופת בית המשפט - שלא יוחזרו במקרה של ביטול העסקה - גרנובסקי ודנקנר יפקידו 50 מיליון שקל בקופת בית המשפט; 450 מיליון שקלים נוספים יופקדו בנאמנות בידי עו"ד ישראל שמעונוב, המייצג את גרנובסקי, לעומת 430 מיליון שקל שדרש אורנשטיין. הצדדים התחיבו להפקיד את 20 מיליון השקלים החסרים בקופת בית המשפט עד יום שני, כך שהסכום יושלם ל-70 מיליון שקל.

 

השופט איתן אורנשטיין השופט איתן אורנשטיין צילום: ענר גרין

 

אם השופט אורנשטיין יעניק את הארכה לדנקנר ולמחזיקים, לאחר שדנקנר הפקיד את הכסף הנדרש בקופת בית המשפט, ישתמשו המחזיקים בארכה כדי להצביע בעד אחד משני המתווים - מתווה גרנובסקי או מתווה אלשטיין. אם לא - סביר להניח שהשופט יאשר את מתווה אלשטיין. במקרה כזה ימונה כבעל תפקיד לדירקטוריון אי.די.בי אחזקות (ככל הנראה חגי אולמן), שיהפוך את הדירקטוריון הקיים לחסר משמעות. אולמן יפזר את דירקטוריון אי.די.בי פתוח וימנה במקומו דירקטוריון חדש. לצד זאת, מספר החזיתות של דנקנר גדל בשבוע שעבר משמעותית.

 

המפקחים והמחזיקים

 

בבוקר שבו חתם דנקנר על עסקה למכירת כלל ביטוח (שזכתה להרמות גבה וספקות לגבי מימושה בידי המומחה והמשקיף מטעם בית המשפט - אייל גבאי וחגי אולמן), הודיע המפקח על הביטוח פרופ' עודד שריג על מינוי נאמן לכלל ביטוח. מי שמונה לתפקיד הוא משה טרי שיחל מהיום לכהן כנאמן כלל ביטוח. המנוי עבר לאחר שאולמן הסיר את התנגדותו למינוי.

ביום רביעי האחרון החליט שריג למנות את משה טרי כנאמן כלל ביטוח, אולם השופט איתן אורנשטיין הוציא צו מניעה למינוי הנאמן. שריג אמר כי "מינוי טרי הוחלט לפני שהשופט אורנשטיין הוציא את צו המניעה, ולכן המינוי תקף. נסביר לשופט את המצב בדיון בבית המשפט ביום ראשון". החלטת שריג למנות נאמן לחברה התקבלה בעקבות החלטת נושי אי.די.בי לקחת את השליטה בחברה לידיהם. בתחילת השנה סיכם שריג עם הנהלת החברה כי אם השליטה בחברת הביטוח כלל תילקח מקבוצת אי.די.בי, יהיה רשאי המפקח על ביטוח למנות נאמן מטעמו לכלל ביטוח.

 

התנגדות אולמן למינוי נבעה מהחשש כי הצעד ירתיע את המשקיעים הפוטנציאליים באי.די.בי: אדוארדו אלשטיין ואלכסנדר גרנובסקי, יגרום להם לסגת מהשקעתם, או יגרום לירידה מהותית בשווי החברה בבורסה. טרי, שמונה לנאמן לחברה, שימש בעברו כיו"ר רשות ניירות ערך ולפני כן מילא מספר תפקידים בכירים בשוק ההון וביניהם מנכ"ל בית ההשקעות החברה המרכזית לני"ע, שלימים הפכה להיות מגדל שוקי הון.

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: אוראל כהן

 

חזית פתאומית ולא פחות דרמטית היא חזית פוליסת הביטוח. כפי שנחשף שלשום באתר "כלכליסט", כל הצמרת הניהולית של אי.די.בי, כולל הדירקטורים של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פתוח, התכוונה להתפטר אתמול בערב, בלילה שלפני הדיון בבית המשפט. צעד חריג זה נועד להגן על הצמרת מתביעות וביטול פוליסת הביטוח שלה שעלולות להתרחש עם פסיקה של אורנשטיין ליטול את השליטה מדנקנר.

 

גרנובסקי

 

כאמור, אי.די.בי הודיעה כי תפקיד הבוקר 500 מיליון שקל - הסכום שנדרשה לגייס יחד עם אלכסנדר גרנובסקי, ו-20 מיליון שקל נוספים ביום שני; חלוקת הסכום בין הפיקדון שיועבר לבית המשפט, וזה שיופקד בנאמנות אצל עו"ד שמעונוב, אינה תואמת את החלוקה שקבע אורנשטיין - וההכרעה בעניין תישאר בידי השופט.

 

אלכסנדר גרנובסקי אלכסנדר גרנובסקי צילום: ישראל ברדוגו

 

סיכון אחד עיקרי לעסקה זו היא התנגדות מחזיקי האג"ח של בי.ג'י.איי שבשליטת גרנובסקי שרכשה את חברת ההיי־טק הישראלית אמבלייז ושבאמצעות קופת המזומנים שלה הוא מעוניין להשתלט על אי.די.בי. מחזיקי האג"ח של בי.ג'י.איי דרשו להעמיד את החוב לפירעון מיידי ואיימו לפוצץ את עסקת אמבלייז. ביום חמישי הגיעה נציגות המחזיקים להסכמות עם החברה שלפיהן ייקח גרנובסקי את מימון מימוש האופציה של רכישת מניות אמבלייז מעבר ל־20.6% הראשונים, ובכך יירד הסיכון ממחזיקי האג"ח של בי.ג'י.איי.

 

אלשטיין

 

עד הימים האחרונים אלשטיין עדיין שיגר מסרים לדנקנר כי יהיה מוכן לצרף אותו כשותף לעסקה בתנאים שאותם דרש בפיצוץ האחרון, ביניהם 80% אלשטיין ו־20% דנקנר בתמונת השליטה.

 

אלשטיין אמור להגיע לארץ ולהיות נוכח לבית המשפט. בינו לבין דנקנר קיים חוסר אמון מוחלט, ויהיה מעניין לעקוב אחר השניים היום באולם בית המשפט, אם כי יתכן מאד שלחיצת ידיים מנומסת כן תהיה שם. אולי אפילו חיבוק.

 

אם אורנשטיין יישאר עקבי בהחלטותיו, הרי שההצעה של אלשטיין, שאותה יזמו נאמני האג"ח של אי.די.בי אחזקות, תעמוד להצבעה חוזרת, הפעם מול ההצעה של גרנובסקי. אלשטיין מציע 700 מיליון שקל הזרמה, ו־70 מיליון שקל נוספים ברכישה של מניות אי.די.בי פתוח לפי שווי של 822 מיליון שקל לאי.די.בי פתוח. אמנם הצעת גרנובסקי מעניקה יותר לנושי אי.די.בי פתוח, אבל הכסף הזה יהיה זמין רק בעוד חודש וחצי ובכפוף לאישור בעלי המניות של אמבלייז. בהצעת אלשטיין קיים סיכון אחר: בידיו מצויים כרגע 100 מיליון דולר בלבד, מחצית הסכום.

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

 

בסביבת דנקנר היו לא מעט אנשים שיעצו לו להישאר חבור לאלשטיין. דנקנר סירב וטען כי יש לו כימיה טובה יותר עם גרנובסקי. בכל מקרה, מצדו של אלשטיין העסקה עם המחזיקים מצוינת, ובימים האחרונים הוא אף קיבל פניות מגורמים שונים שהביעו התעניינות להצטרף.

 

עם זאת, הצעת אלשטיין אינה סגורה. המשקיף חגי אולמן טוען כי הערבות שהעניק אלשטיין של 75 מיליון דולר לחשבון נאמנות אינה קשיחה דייה משום שהופקדה בחשבון שבו לקבוצת אלשטיין יש זכות חתימה, וכי בעוד הערבות הופקדה בחשבון נאמנות בישראל, הוא דורש להפקידה עד לדיון היום בחשבון נאמנות אחר, חיצוני או בקופת בית המשפט, היכן שלאלשטיין אין זכות חתימה.

 

אם יקבל את הערבויות של דנקנר וגרנובסקי ויעמיד את הצעתם מול ההסדר עם אלשטיין להכרעת מחזיקי האג"ח באסיפת נושים חדשה, השאלה המרכזית תהיה כמה זמן ארכה יעניק השופט. אם אורנשטיין יעניק ארכה קצרה של ימים ספורים, ימשיכו ענייני החברה להתנהל כרגיל. במקרה של ארכה ארוכה יותר של חודש־חודשיים עד לאסיפת בעלי המניות של אמבלייז, עשוי השופט למנות בעל תפקיד עם סמכויות חלקיות בחברה.

 

אם לא יקבל השופט את הערבות וכתוצאה מכך הוא יקבל את מתווה החלוקה בעין שאותו ביקשו הנאמנים, תוך יישום הסדר אלשטיין, יתחיל מהלך שבו מתמנה חגי אולמן כבעל תפקיד. המשמעות של מינוי בעל תפקיד מטעם בית המשפט הנה חריפה. דירקטוריון אי.די.בי אחזקות יהפוך במקרה זה לחסר משמעות ואת מקומו יתפוס אולמן שיהיה זה שינהל את החברה בתקופת הביניים — ויוציא לפועל את מתווה "החלוקה בעין".

 

נאמני האג"ח העלו שמות נוספים להחלפת הדירקטוריון של אי.די.בי. פתוח, בהם עופר טרמצ'י, פנחס בוכריס, תמי גוטליב, רן קרול ודורון כהן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x