$
בורסת ת"א

אי.די.בי: נציגות מחזיקי האג"ח הצביעה נגד הסדר הפשרה עם מנור ולבנת

כך עולה מתוצאות האסיפות המקדימות של נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות שפורסמו אתמול; מדובר בהחזר דיבידנדים של 40 מיליון שקל ממשפחות מנור ולבנת לקופת אי.די.בי אחזקות

רחלי בינדמן, גולן חזני וזוהר שחר לוי 10:1819.08.13
נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: יריב כץ

 

תוצאות האסיפות המקדימות של נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות פורסמו אתמול, ולפיהן הנציגות הצביעה ברוב מכריע בעד מתווה לקיחת השליטה בחברה וחלוקת המניות לבעלי החוב. נציגות בעלי האג"ח – הכוללת את בית השקעות אקסלנס, את קרן הפנסיה הוותיקה גילעד ונציגי משקיעים פרטיים – נערכת כעת להעברת השליטה בחברה לבעלי החוב במטרה להבטיח להם החזר מקסימלי ממנו. בהתאם, החלו אתמול בנציגות באיתור דירקטורים חדשים לניהול החברה.

 

נקודה נוספת שעליה הצביעו המחזיקים אתמול היתה אם לקבל את הסדר הפשרה עם משפחות מנור ולבנת בעניין החזר דיבידנדים של 40 מיליון שקל לקופת אי.די.בי אחזקות. בעניין זה היה רוב בקרב המחזיקים להמשך ההליכים המשפטיים נגד משפחות לבנת ומנור ויתר בעלי השליטה.

 

"נקודת המוצא היא שהחברה שייכת לנו"

"בשלב ראשון אנחנו רוצים מניות בעין של אי.די.בי פתוח. נקודת המוצא היא שהחברה שלנו. אחר כך יכולים להגיש הצעות לרכוש מאיתנו את השליטה. עם זאת, אני מעריך שמחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, אחרי שיקבלו את המניות של אי.די.בי פתוח, יעדיפו לשתף פעולה עם נושי אי.די.בי פתוח מאשר לקבל את הכנסת השותף החדש (גרנובסקי – ר"ב). זו הפעולה הכי נכונה והיא הכי משרתת את המטרות של שתי הנציגויות. אני אהיה מופתע אם כניסת שותף היא אופציה ריאלית". כך אמר ל"כלכליסט" עוזי דנינו, מנכ"ל אקסלנס, היושבת בנציגות האג"ח של אי.די.בי אחזקות.

 

מו"מ מתקדם עם אלשטיין

לאחר קבלת השליטה, מחזיקי האג"ח יזדקקו למקורות כספיים נוספים על מנת להזרים כספים לאי.די.בי פתוח. לשם כך, כבר כעת בעלי האג"ח מצויים במו"מ מתקדם עם איש העסקים הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין, שלפני כחודשיים נסוג מהשותפות עם נוחי דנקנר. הצעתו של אלשטיין כוללת הזרמה של 770 מיליון שקל לאי.די.בי, סכום שנובע ממספר ביתו של הרבי מיליובאוויטש, מייסד חב"ד. מתוך זה יופקדו 75 מיליון דולר בנאמנות מיידית ו־25 מיליון דולר נוספים תוך 60 יום, מיום ההצבעה על ההסדר. לפי המתווה, כ־110 מיליון דולר נוספים אמורים להיות מוזרמים חצי שנה לאחר ההצבעה על ההסדר. בתמורה אמור אלשטיין לקבל 51% ממניות אי.די.בי פתוח.

 

השופט לדנקנר: הזרם כסף

בתשובה לבקשתו של בעל השליטה דנקנר לקבלת זמן נוסף לניהול מו"מ עם מחזיקי האג"ח על מתווה להסדר חוב שגיבש בשיתוף איש העסקים אלכסנדר גרנובסקי, אתמול קבע השופט איתן אורנשטיין כי אסיפות הנושים באי.די.בי יתקיימו כמתוכנן. במקביל הוא התיר לנוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי, להמשיך במאמציו לגיבוש המתווה, עד יום ראשון הבא, שבו יתקיים דיון נוסף בבית המשפט. ההיתר ניתן בכפוף להעברת 430 מיליון שקל ופיקדון של 70 מיליון שקל לקופת בית המשפט. ככל שיופקדו סכומים אלו, ישקול השופט מתן ארכה נוספת. עוד קבע אורנשטיין כי המומחה הכלכלי אייל גבאי יעדכן את חוות הדעת שפרסם ביחס למצבה של אי.די.בי, באופן שיביא בחשבון את השלכות המיזוג הצפוי בין כור ודסק"ש.

 

רבעון מוצלח לכלל ביטוח

על רקע קרבות השליטה סביב פירמידת אי.די.בי פרסמה אתמול כלל ביטוח, דו"ח מוצלח לרבעון השני של 2013. על פי הדו"ח, סיימה החברה את הרבעון השני עם רווח נקי של 140 מיליון שקל, שיפור של 26% לעומת הרבעון הראשון של השנה שבו רשמה רווח נקי של 104 מיליון שקל.

 

השיפור ברווח הגיע חרף העובדה שרווחי ההשקעות של כלל ביטוח ירדו ב־20% לעומת הרבעון הקודם והסתכמו ב־1.09 מיליארד שקל. אחת הסיבות לתוצאות היא הליכי התייעלות שבהם נקט המנכ"ל איזי כהן. כהן התייחס אתמול לקושי למכור את החברה, וציין: "אנחנו נמצאים בסיטואציה של לחץ זמן. המשקיעים אומרים שהם לא יודעים לקבל החלטות בלחץ זמן". כהן ציין כי המשקיעים מצפים שההנהלה הקיימת של כלל בראשותו תישאר גם לאחר העברת השליטה מאי.די.בי.

 

גרנובסקי עונה למחזיקי האג"ח

בגזרת הפירמידה שמנסה לבנות גרנובסקי, שלחה אתמול הנהלת בי.ג'י.איי שבשליטתו מכתב חריף לנציגות בעלי האג"ח, וקראה לה לחדול מניסיונות טרפוד מהלך ההשתלטות על אי.די.בי. "החברה מנוהלת על ידי הדירקטוריון ולא על ידי נושיה", כתב נציגה של בי.ג'י.איי עו"ד אמיר בר־טוב. "כל עוד החברה כשרת פירעון, הנושים לא זכאים להתערב בהחלטות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x