$
בורסת ת"א

לאומי דורש מימוש חוב מנאמנות עובדי אל על

בנק לאומי פנה לבית המשפט בבקשה לממש מניות אל על שקיבל כבטוחות להלוואה בהיקף של 19 מיליון שקל מנאמנות עובדי אל על

זוהר שחר לוי וניר צליק 08:5619.08.13

בנק לאומי פנה אתמול לבית המשפט המחוזי מרכז בבקשה דחופה למימוש שעבוד על ני"ע של חברת אחזקות בנאמנות של עובדי אל על, זאת בעקבות חוב של מעל 19 מיליון שקל. בנק לאומי מבקש למנות כונס נכסים לביצוע מימוש שבו הוא ימכור את המניות של בטוחה שבידיו. לאומי מבקש למכור את המניות בעסקה מחוץ לבורסה, מאחר ששווי המניות בבורסה כיום עומד על כ־16 מיליון שקל בלבד, ומכירת כמות מניות כה גדולה בבורסה עשויה להוריד את מחיר המניה.

 

מימין יו"ר וועד אל על אשר אדרי מימין יו"ר וועד אל על אשר אדרי צילום: אוראל כהן

 

מקור החוב של חברה האחזקות הוא בהלוואות שהעמיד הבנק לחברת האחזקות לצורך רכישתן של מניות באל על. כבטוחה לפירעון החוב שעבדה החברה לטובת הבנק, בשעבוד קבוע ראשון בדרגה, את המניות שרכשה ואת הזכויות והכספים בקשר אליהן, והפקידה את המניות לנאמנות של בנק לאומי. מהבקשה שהוגשה לבית המשפט עולה כי על פי הסכם ההלוואה, היה על החברה לפרוע קרן בסכום של כ־13 מיליון שקל עד ליולי אשתקד, ואת היתרה עד למאי 2013. הבנק הסכים לדחות את מועד הפירעון של ההלוואות עד מאי, אך "הניסיון להגיע להסדר לא צלח והחברה הודיעה שאין ביכולתה לפרוע את החוב", לשון הבקשה.

 

לטענת הבנק, לפי חוק המשכון, הוא רשאי לבצע מימוש עצמי של המניות המשועבדות בבורסה, אך הואיל ולמניות אל על סחירות נמוכה, "קיים חשש, לפחות בשלב זה, שמכירת המניות בבורסה לא תניב את המחיר המרבי עבורן ושהצעתן בשוק, כשהסחירות נמוכה, תוריד את מחירן בשוק". "במצב דברים זה", כותבים נציגי לאומי, "נראה שהדרך העדיפה להשגת המחיר המרבי במימוש המניות, היא במכירתן מחוץ לבורסה", אלא אם כן יהיה שינוי בנסיבות. עוד מצוין כי קיימת חשיבות לאישור מהיר של הבקשה, בין היתר משום ששווי המניות עלול לרדת במהירות בעוד שהחוב לבנק הולך וגדל. "בכך", נכתב, "הולך וקטן הסיכוי שתמורת המימוש תספיק לפירעון החוב".

 

לצד הדרישה לאכיפת השעבוד על המניות, מבקש הבנק להורות על מינויו של עו"ד סער בנגל ככונס נכסים קבוע הנכסים המשועבדים וכן להקנות לו את הסמכויות לתפוס את המניות ולמכור אותן מחוץ לבורסה. מנציגות עובדי אל על נמסר: "נלמד את התביעה ונשיב עליה בבית המשפט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x