$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

יעקב לוקסנבורג: "לא ניתן לגרנובסקי לקנות את אי.די.בי ללא ודאות שהחברה תשרת את החוב"

מחזיקי האג"ח של בי.ג'י.איי פועלים לטרפוד רכישת השליטה באמבלייז ודרכה את רכישת השליטה באי.די.בי; בי.ג'י.איי: המחזיקים לא ייפגעו בשום צורה

גולן חזני 19:4311.08.13

אלכסנדר גרנובסקי נחוש להשלים את עסקת אמבלייז ולבצע דרכה את רכישת השליטה בקבוצת אי.די.בי. איש העסקים היהודי מאוקראינה דחה עד כה את הניסיונות לשכנעו לוותר על העסקה בטענה שהיא לא כלכלית. הפגישה של בעל השליטה באי.די.בי נוחי דנקנר עם גרנובסקי שנערכה ביום שישי באי סרדיניה הוגדרה כטובה והושגו בה כל הפרטים בנוגע לשליטה המשותפת בקבוצת אי.די.בי לאחר הרכישה. במקביל, מנהל דנקנר מו"מ מתקדם למתווה דומה גם מול איש העסקים הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין.

 

 

 

"שילמדו את הלקח"

אבל העסקה שרוקח גרנובסקי באמצעות עורך דינו ישראל שמעונוב ונציגו בארץ יוסי שניאורסון עלולה להיתקל בקשיים. גרנובסקי, שרכש לפני שנה את השליטה בחברת זד.בי.איי ב־128 מיליון שקל כדי להשתלט על קופת המזומנים של החברה־הבת בי.ג'י.איי, מנסה באמצעות מזומנים אלה לרכוש את השליטה בחברת אמבלייז מידי קרן פורטיסימו ונפתלי שני, ובאמצעות קופת המזומנים של אמבלייז לממן את רכישת השליטה המשותפת באי.די.בי יחד עם דנקנר. למעשה, גרנובסקי מנסה לבנות פירמידה מקבילה לזו שדרכה שולט דנקנר באי.די.בי, וכך - על ידי רכישת נתחים בחברות בעלות קופות מזומנים דשנות - הוא מצליח, באמצעות השקעה קטנה יחסית בחברה העליונה בפירמידה, למנף את השקעתו.

 

הקושי ראשון בעסקה התעורר אתמול בדמות מחזיקי האג"ח של בי.ג'י.איי. מדובר בקבוצה פעילה שבראשה עומד יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה בחברת לפידות שמחזיקה ב־10 מיליון שקל ע"נ של אג"ח בי.ג'י.איי מתוך כ־100 מיליון שקל ע"נ.

 

"אם גרנובסקי חושב לקנות את אמבלייז ואז להשתמש בקופה שלה לקנות את השליטה באי.די.בי - אנחנו לא ניתן לזה לקרות, אלא אם יראו לנו איך החברה משרתת את החוב", אמר אתמול לוקסנבורג ל"כלכליסט". "אם יהיה בעתיד דיפולט (חדלות פירעון - ג"ח) של האג"ח, אני מודיע שלא יהיה כדאי להיות דירקטור בחברה הזו. אני קורא לדירקטורים לשקול היטב את מעשיהם, ושידעו שהחובה שלהם היא לדעת לשלם את החוב ולא למנף את החברה. אני מקווה שהשיעורים ששוק ההון לימד את כל החברות הממונפות יילמד היטב גם במטה בי.ג'י.איי". היום צפויים לשלוח המחזיקים מכתב לחברה ולדירקטורים המזהיר אותם מפעולה לא אחראית.

 

יעקב לוקסנבורג בעל השליטה בלפידות יעקב לוקסנבורג בעל השליטה בלפידות צילום: אוראל כהן

 

 

ב־2011 יצאו מחזיקי האג"ח של בי.גי'.איי נגד עסקת מכירת השליטה בחברה מצביקה בארינבוים לג'קי בן־זקן ואברהם נניקשוילי שביקשו לרכוש אותה כדי להשתמש בה לרכישת מניות מנופים, ולמעשה טרפדו את העסקה. היועץ המשפטי של נציגות אג"ח בי.ג'י.איי הוא עו"ד גיא גיסין שמשמש גם כיועץ המשפטי של נציגות אי.די.בי פתוח, מה שעשוי להציב אותו בניגוד עניינים בנושא.

 

מבי.ג'י.איי נמסר בתגובה כי "העסקה איננה באה על חשבון מחזיקי האג"ח וכי אלה יקבלו את מלוא חובם".

הקושי השני בדרך לעסקה נעוץ בלוח הזמנים. על פי התכנון המקורי, עסקת אמבלייז אמורה להחתם מחר. מיד עם הרכישה אמור גרנובסקי למנות דירקטורים ולהעביר את העסקה בדירקטוריון, אולם מאחר שהיא הופכת לעסקת בעלי עניין — והרי השליטה באמבלייז נרכשה לשם רכישת השליטה באי.די.בי — יתכן שיהיה עליה לעבור גם אישור אסיפת בעלי המניות של החברה. אמבלייז נסחרת בבורסה בלונדון ולא ברור אם אכן נדרשת אישור אסיפה. כל הפעולות אמורות להתבצע עד ליום חמישי כך שמדובר בלו"ז צפוף במיוחד.

 

לפי המתווה המוצע, קבוצת גרנובסקי (ביוזמתו של עו"ד ישראל שמעונוב, שמייצג את הן את גרנובסקי והן את נץ בונדס, תצטרף נץ בונדס לרכישת השליטה באמבלייז). תזרים 826 מיליון שקל לקופת אי.די.בי אחזקות, לפי שווי של 1.05 מיליארד שקל לאי.די.בי פתוח, בתנאי שהעסקה למכירת כלל ביטוח תצא אל הפועל. 500 מיליון שקל יועברו מיידית ו־326 מיליון עם אישור ביהמ"ש להסדר. לפי מתווה זה, 600 מיליון שקל יועברו לאי.די.בי פתוח ו־226 מיליון שקל לנושי אי.די.בי אחזקות, כשקבוצת גרנובסקי תקבל 49.9% ממניות אי.די.בי פתוח. עדיין אין ודאות שהממונה על הביטוח פרופ' עודד שריג יאשר לקבוצת גרנובסקי־אלישע את השליטה בכלל ביטוח, אולם אנשיו של דנקנר מעריכים כי אם השליטה בכלל ביטוח תימכר, לא יהיה צורך באישורו של הממונה.

 

אם מכירת השליטה תעלה על שרטון, ינסה דנקנר להשתמש באישור השליטה שלו כדי להתגבר על הקושי. לפי המתווה של קבוצת גרנובסקי, אם בתוך שמונה חודשים מיום אישור ההסדר לא יתקבלו אישורים רגולטוריים לעסקה, הכסף יוחזר לרוכשים. בנוסף, הקבוצה תקבל גם אופציה לרכישת 7.7% נוספים בחברה למשך ארבע שנים לפי שווי 1.6 מיליארד שקל לאי.די.בי פתוח. אך אם עסקת כלל ביטוח לא תיחתם, הסכום ישאר בעינו, אולם השווי של אי.די.בי פתוח לצורך העסקה יופחת בעד 110 מיליון שקל.

 

במקביל מנהל דנקנר מו"מ עם אלשטיין שמציע למחזיקי האג"ח 770 מיליון שקל. המחזיקים, וכך גם המומחים מטעם בית המשפט, יודעים שאלשטיין מחזיק כרגע ב־75 מיליון דולר במזומן, ולא את כל ה־770 מיליון שקל, אולם סבורים כי ישיג את היתרה. ל"כלכליסט" נודע כי אלשטיין שיפר אתמול מעט את המתווה. במהלך השבוע יוחלט איזה מבין שני המתווים יובא להצבעת מחזיקי האג"ח. בנוסף, מתברר כי משה שחר, שמייצג לדבריו את חברת הסחורות DHMS, נפגש הן עם דנקנר והן עם נציגויות מחזיקי האג"ח והציע ערבות בנקאית של 440 מיליון דולר לרכישת 51% ממניות אי.די.בי פתוח תמורת 945 מיליון שקל, אולם לדבריו נידחה על ידי כל הגורמים כולל המומחה מטעם בית המשפט איל גבאי והמשקיף חגי אולמן, בטענה כי הצעתו איננה רצינית.

 

דנקנר מבקש עוד זמן

אתמול ניסה דנקנר להשיג מבית המשפט דחייה נוספת של אסיפות האג"ח המקדמיות כדי להשלים את העסקה עם גרנובסקי ולקדם את עסקת כלל ביטוח, אך נדחה על הסף. הרוכשים הפוטנציאליים של כלל ביטוח, בראשות הקבוצה התאילנדית CP GROUP הפקידו בידי עו"ד דני גבע 20 מיליון דולר בנאמנות ביום שישי ואמורים להגיע מחרתיים לביקור בארץ כדי לבצע בחינה סופית את נושא ההשקעה בישראל. "כדאי לשמור על הסיכוי לעסקה מכל משמר. אם היא תיפול זו תהיה התאבדות מצד בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות", אמרו אנשי אי.די.בי לנציגות ולנאמנים. אבל הבקשה נתקלה בתגובה שלילית: "לוחות הזמנים חשובים, אבל הסינים והתאילנדים הרוכשים מודעים לקשיים. כל ארכה עלולה להביא בעקבותה ארכה נוספת, וצריך לשמור על מסגרת הזמן", אמר גורם מקורב לנציגות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x