$
בורסת ת"א

אחרי פירוק קרטל האשלג: מעלות מכניסה את כיל לרשימת מעקב

מעלות בוחנת הורדת דירוג לאחר החלטת חברת הדשנים הגדולה בעולם אורלקלי להפיץ בעצמה את מוצריה; בעקבות כך צפויה פגיעה ברווחיות ענף האשלג - וכתוצאה עלול להיפגע הפרופיל הפיננסי של כיל

מיקי גרינפלד 14:5704.08.13

לאחר שהשלימה צלילה של יתר מ-20% בבורסה של תל אביב, חברת הדירוג האשראי מעלות הודיעה היום (א') כי היא מכניסה את דירוגה של כיל "+AA" לרשימת מעקב (CreditWatch) עם השלכות שליליות, לקראת אפשרות להורדת דירוג בתקופה של מספר חודשים.

 

מעלות הודיעה כי המהלך בוצע לאור האפשרות של שינוי מבני בענף האשלג העולמי אשר עלול להביא להרעה בפרופיל הפיננסי של כיל, שבשליטת החברה לישראל.

 

בתקופת המעקב מתכוונת מעלות לבחון האם החברה צפויה לחרוג, בטווח של שנתיים, מיחסי כיסוי החוב שהוגדרו כתואמים את הדירוג הנוכחי - יחס FFO (הכנסות מפעילות שוטפת) לחוב שלא יעלה על 45%.

 

בשבוע שעבר הודיעה חברת Uralkali OJSC (אורלקלי) - יצרנית הדשנים הגדולה בעולם - כי בכוונתה להפסיק למכור אשלג באמצעות חברת השיווק BPC הביילרוסית, ובמקום זאת, לבצע את המכירות באמצעות זרוע השיווק הישיר שלה.

 

במעלות סבורים שצעד זה ישנה מהותית את מבנה שוק האשלג העולמי. אורלקלי עצמה עדכנה לאחר הודעתה על ההחלטה כי היא צופה שמחירי האלשג בעולם יירדו אל מתחת למחיר של 300 דולר לטונה - מסביבת 400 דולר לטונה, המחיר היום.

 

סטפן בורגס מנכ"ל כיל סטפן בורגס מנכ"ל כיל צילום: סיון פרג'

 

במעלות מציינים כי אורלקלי מתכוונת להגדיל את מחזורי הפעילות גם על חשבון פגיעה במחירים. "החלטתה עלולה להערכתנו, לשנות את הדינמיקה בשוק ולהוביל לתחרות מחירים אגרסיבית, ולפיכך לרווחיות נמוכה יותר של החברות בענף", נאמר בהודעת מעלות. 

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
0% 0% 100%

 

במעלות מפרטים את הפעולות המתוכננות במהלך התקופה שבה תימצא מניית כיל ברשימת המעקב: "נכון להיום קיים חוסר וודאות לגבי ההתפתחויות בשוק האשלג ברבעונים הקרובים. אנו מזהים מגוון של תרחישים אפשריים, ובכוונתנו לנתח בתקופה הקרובה את השפעתם על התחזית התפעולית שלנו לכיל ועל דירוג האשראי שלה. בין היתר, נבחן מה תהיה ההשפעה של ירידה במחירי האשלג והשפעה פוטנציאלית של גורמים ממתנים, כגון מבנה העלויות העדיף של כיל ביחס לשחקנים אחרים וגידול פוטנציאלי בכמות הנמכרת", נאמר בהודעת מעלות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x