שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

האחים נאוי: תיק האשראי זינק ב-10% ל-709 מיליון שקל

דורי נאוי: "אנחנו שואפים להגיע לתיק אשראי של מיליארד שקלים. אנחנו כבר רואים את היעד שהצבנו לעצמנו כבר השגה"

יניב רחימי 12:3031.07.13

חברת האחים נאוי, בשליטתם ובניהולם של האחים שאול ודורי נאוי, מציגה ברבעון השני זינוק של 10% ביתרת תיק הלקוחות. זה עלה ב-64.1 מיליון שקל והסתכם בסוף הרבעון השני בשיא של 709.5 מיליון שקל. 

הזינוק בתיק האשראי בולט על רק מגמת ההתייצבות בהיקף תיק הלקוחות שנרשמה במחצית השנייה של שנת 2012 ואף ברבעון הראשון של השנה.

האחים נאוי מסבירים את העלייה בהיקף הפעילות של החברה בעליות מחירי הריבית בבנקים, מצוקת האשראי במשק, סגירת אפיקי אשראי על ידי הבנקים וקשיים בגיוס אשראי חוץ בנקאי בשוק ההון.

 

התשואה השנתית על תיק הלקוחות של האחים נאוי עמדה על שיעור של כ-13.8%, ירידה ביחס לרמה שהחברה הציגה אשתקד. הסיבה לכך נעוצה בשינוי תמהיל האשראי. מדי רבעון האחים נאוי מגדילים את שיעור האשראי שניתן בעסקאות ניכיון ממסרים עצמיים, שרובן נעשות מול תאגידים. שיעורן מתיק האשראי עלה בסוף הרבעון השני ל-43%, לעומת 26% אשתקד. עסקאות אלו מאופיינות לטענת החברה בסיכון נמוך יותר ובהתאם ברווחיות נמוכה יותר.

 

העלייה בהיקף תיק האשראי שרשמה חברת אחים נאוי ברבעון השני לא תורגמה לעליה בהכנסות ובשורת הרווח הנקי. בהכנסות נרשמה שחיקה קלה ל-22.5 מיליון שקל לעומת 23.4 מיליון שקל אשתקד והרווח הנקי נותר כמעט ללא שינוי והסתכם ב-13 מיליון שקל.

 

האחים נאוי מסבירים את הסטגנציה ברווח בשלושה גורמים: ראשית, העלייה בהיקף הלקוחות התרחשה לקראת סוף הרבעון השני והגדילה את יתרת הסגירה, אף שבפועל היתרה הממוצעת ברבעון שממנה נגזרות הכנסות המימון הייתה נמוכה יותר. שנית, השינוי בתמהיל הלקוחות הביא לירידה בתשואה על תיק האשראי. ולבסוף, ירידת הריבית שנרשמה במשק ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל אשתקד, משכה גם היא את התשואה ורווחי המימון כלפי מטה.

 

סעיף ההכנסות מראש של אחים נאוי, עלה ל-20.5 מיליון שקל לעומת 17.5 מיליון שקל אשתקד. העלייה בהכנסות מראש משקפת את ההכנסות שנעשו בתקופה וההכנסות בגינן טרם הוכרו. אלו צפויים לבוא ידי ביטוי בדוחות של הרבעון השלישי.

 

הוצאות המימון של האחים נאוי הסתכמו במחצית הראשונה ב-6.7 מיליון שקל, ירידה של כ-0.6 מיליון שקל לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הוצאות אלו כוללות הוצאות ריבית של 770 אלפי שקל בגין ערבות בעלי השליטה. חלק מההלוואות הנלקחות על ידי החברה מבנקים בישראל מגובות בפיקדונות אותם העמידו כבטוחה בעלי השליטה בחברה. החיסכון בריבית ממנו נהנית החברה כתוצאה מכך נרשם כהוצאת ריבית בעל שליטה מול קרן הון.

 

החברה מציינת שלאור הגידול המאסיבי בהון החברה והשיפור בתוצאותיה הכספיות, בכוונת החברה להסיר בהדרגה פיקדונות פרטיים של האחים נאוי שהועמדו על ידי בעלי השליטה לצורך העמדת קווי אשראי לחברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x