$
בורסת ת"א

עודד שריג: "התפקיד המרכזי של המוסדיים הוא לייצר פנסיה - לא להיות השוטרים של שוק ההון"

הממונה על שוק ההון אמר את הדברים בכנס "אקטיביזם בממשל תאגידי בישראל"; המשנה ליועמ"ש אבי ליכט: "בנוגע לשכר במוסדיים עולה השאלה אם יש להם תוקף מוסרי להתנגד לשכר מופרז בחברות ציבוריות"

יניב רחימי 17:3223.07.13

פרופ' עודד שריג יוצא בביקורת על התפקיד שממלאים המוסדיים בשוק: "התפקיד המרכזי של המוסדיים הוא לייצר פנסייה - לא להיות השוטרים של שוק ההון". הממונה על שוק ההון באוצר אמר את הדברים בכנס "אקטיביזם בממשל תאגידי בישראל" של הקתדרה לממשל תאגידי בישראל באוניברסיטת בר אילן.

 

לדברי שריג, למנהלי כספי הציבור יש מומחיות פיננסית ולא ניהולית. שריג טוען שלמוסדיים יש תמריצים להצביע באסיפות לפי המלצת הגורמים המקצועיים המייעצים להם, משום שאם הם מצביעים ההיפך עליהם לנמק מדוע עשו כן.

 

פרופ' עודד שריג פרופ' עודד שריג צילום: מיקי אלון

 

"כל גוף נדרש להשתתף במאות אסיפות ובאלפי הצבעות בשנה ולהתמודד עם מעל עשרת אלפים נושאים. אין להם שום דרך לשלוט ולהבין בכל נושא" אומר שריג.

 

שריג הוסיף כי  "הגופים המוסדיים לא דנים באמת בכל נושא ורוב ההצעות שמעלות החברות עוברות ללא התנגדות". "רצינו שהמוסדיים יהיו שוטרים טובים יותר וקיבלנו יותר הצבעות. המצב הנוכחי לא משרת את המטרה. אנחנו שוקלים לאפשר למוסדיים להשתתף רק בחלק מההצבעות אבל לחייב אותם לקיים דיון מעמיק בהצבעות בהן הם משתתפים".

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, לא אימץ את עמדתו של שריג: "ההשפעה על התשואה היא בעיני לא מבחן נכון. זאת ראייה צרה מדי. יש גם טעם ערכי למעורבות של המוסדיים בשוק ההון" אמר ליכט.

 

"תיקונים 16 ו-20 מקנים למוסדיים כלים להתמודד עם החלטות חשובות בחיי החברות הציבוריות. על המוסדיים לשכנע אותנו שהם מסוגלים להתמודד עם המשימה" אמר ליכט.

 

ליכט הצטרף לביקורת בעניין שכר הבכירים במוסדיים: "כשבודקים את טבלאות השכר של המוסדיים עולה השאלה אם יש להם תוקף מוסרי להתנגד לשכר מופרז בחברות ציבוריות", אמר המנה ליועמ"ש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x