שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מחזיקי האג"ח של קמן: "ההצעה של אלרואי משפילה"

הצעת ההסדר של בעל השליטה בקמן כרוכה בתספורת של 98% מהחוב, ובמסגרתה יקבלו מחזיקי האג"ח 12 מיליון שקל תמורת ויתור על חוב של 250 מיליון שקל. בעלי האג"ח סירבו להצעה ואישרו מינויו של חוקר שיבחן את נסיבות קריסתה של קמן

גולן חזני ואמיר ברמן 08:1218.07.13

מחזיקי איגרות החוב של חברת קמן אחזקות שבשליטת רוני אלרואי נערכים למלחמה בבעל השליטה - חתנו של יצחק תשובה. ל"כלכליסט" נודע כי מחזיקי האג"ח הצביעו באופן גורף נגד ההסדר שהציע אלרואי, שבמסגרתו יקבלו כלל נושי החברה, ובכללם הבנקים ומחזיקי האג"ח, סכום של כ־12 מיליון שקל כנגד ויתור על חובות בהיקף של כ250 מיליון שקל, וכן מתן פטור מתביעות.

 

"לא נסכים להצעה"

אחד ממחזיקי האג"ח הגדולים של קמן אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "הצעת ההסדר של אלרואי משפילה, לא נסכים לה בשום אופן ונלך עד הסוף בעניין הזה". במקביל, אישרו מחזיקי האג"ח את מינויו של עו"ד אופיר נאור לתפקיד חוקר, במטרה לחקור את נסיבות קריסת הקבוצה וכן את שרשרת התרגילים שלכאורה ביצעו בה אלרואי ומנהליו.

בין היתר מכוונים בעלי האג"ח אל מהלך הנפקת האג"ח מסדרה ג' - שהונפקו זמן קצר לפני קריסת החברה. לטענת המחזיקים, קיימות להם עילות תביעה רבות בעניין זה.

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: עמית שעל

ניסיון למנוע תביעות?

לדברי המחזיקים, אלרואי הוליך אותם שולל בהסדר שהציע להם, ובמסגרתו היו מחזיקי האג"ח אמורים לקבל כ־15 מיליון שקל (מתוך חוב של 75 מיליון שקל) — סכום ששיקף כ־23 אגורות לכל אג"ח (תספורת של כ־80%). בהסדר החדש המוצע, אמורים מחזיקי האג"ח לקבל 3.5 אגורות בלבד — תספורת של כ־98% .

 

טענות אחרות של מחזיקי האג"ח מופנות אל עו"ד ארז חבר, שמונה לבעל תפקיד בחברה על ידי בית המשפט. לדבריהם, חבר מקדם הסדר שמקפח את המחזיקים. אחת הטענות היא, כי חבר מביא להצבעה את כלל נושי החברה כהצבעה אחת — תוך ניסיון לעקוף את טענותיהם של מחזיקי האג"ח מסדרה ג' — שהונפקה ערב קריסת החברה. פעילות זו עלולה לפגום בטענותיהם של מחזיקי האג"ח, ובכך למנוע את האפשרות להגיש תביעות נגד האחראים לקריסתה של החברה.

 

חרף ההפסדים האדירים שגרם למחזיקי האג"ח ולבנקים, אלרואי עצמו צפוי להרוויח לא מעט מקריסתה של קמן. בשבוע שעבר חשף "כלכליסט", כי בעל השליטה צפוי לגזור קופון שמן מהנפקתה הצפויה של חברת מנדלסון בבורסה, לפי שווי של כ־180 מיליון שקל.

 

אלרואי רכש מקמן לפני כשלושה חודשים 48% ממניות מנדלסון בעסקה ששיקפה לחברת התשתיות שווי של כ־90 מיליון שקל.  בסופו של דבר, אלרואי לא רכש את המניות בעצמו, אלא העביר את העסקה לקבוצת נץ ולרונקו, והוא מחזיק באופציה לרכישת מניות במנדלסון — שמגלמת לו רווח של כ־15 מיליון שקל. על פי ההערכות, אלרואי לא רצה לממש את האופציה ולהפוך לבעל מניות במנדלסון לפני שישלים את מחיקת החובות והסדר הנושים בקמן.

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >> 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x