$
בורסת ת"א

הבורסה ננעלה בירידות בעקבות העולם; מדד הביטוח צלל ב-4.5%

ת"א 25 ירד ב-1% ות"א 100 השיל 1.4% על רקע הירידות החדות בוול סטריט; אג"ח שחר ל-10 שנים ירדה ב-0.42% לתשואה של 3.93% לקראת החלטת הריבית בערב - האחרונה של הנגיד פישר

גיא בן סימון 17:2824.06.13

בורסת תל אביב ננעלה היום (א') בירידות על רקע מינוי יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל במקומו של סטנלי פישר. עוד ברקע למסחר: סטנלי פישר יכריז הערב על גובה הריבית בפעם האחרונה לפני שיפרוש מתפקידו והירידות בבורסות אסיה בהובלת הבורסה בסין. מחזור המסחר - 1.3 מיליארד שקל.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד נפט וגז תקשורת נדל"ן 15 

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40   תל בונד 60

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הטיל אמש פצצה, כשהחליט כי מחליפו של נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר יהיה הנגיד לשעבר פרופ' יעקב פרנקל. המינוי יובא לאישור ועדת טירקל למינוי בכירים - ולאחר מכן לאישור הממשלה. פרנקל (70), בעל תואר דוקטור לכלכלה מאוניברסיטת שיקגו, יחליף את הנגיד הפורש פישר, שיעזוב את תפקידו בסוף השבוע. פרנקל כיהן בתפקיד נגיד בנק ישראל בין השנים 1991 ל-2000.

 

שמו של פרנקל לא הוזכר כלל במהלך השבועות האחרונים כמועמד להחליף את פישר; המועמדים הבולטים היו המשנה לנגיד ד"ר קרנית פלוג והיועץ הכלכלי הבכיר של בנק הפועלים פרופ' ליאו ליידרמן.

היום צפוי בנק ישראל להודיע על החלטת הריבית האחרונה בכהונתו של הנגיד סטנלי פישר. ממצאי סקר שערך בית ההשקעות פסגות מראים כי 78% מיועצי ההשקעות בבנקים מעריכים כי בנק ישראל יותיר את הריבית במשק ברמה של 1.25%. לעומת זאת, כלכלני מיטב-דש סבורים כי "עלה הסיכוי להורדה נוספת של הריבית ע"י בנק ישראל. מדד המחירים האחרון הפתיע כלפי מטה והאינפלציה במשק נמצאת מתחת לגבול התחתון של יעד המחירים. בנוסף, הנתונים הכלכליים במשק מצביעים על צמיחה חלשה ואולי אף על ירידה נוספת בקצב הצמיחה". אם אכן תהיה הורדת ריבית נוספת, הצפי הוא לעליות שערים בשוק המניות.

 

יעקב פרנקל יעקב פרנקל צילום: בלומברג

 

"מקושר לקהילה הבינלאומית"

"מינוי של פרופ' פרנקל לנגיד הבא של בנק ישראל הוא מינוי ראוי וטוב לכלכלה הישראלית ולשוק ההון הישראלי, וימשיך לשדר יציבות ואחריות בניהול הכלכלי של המשק כלפי פנים וכלפי חוץ", אמר אמיר איל, יו"ר אינפיניטי. "המינוי מצוין הן בהיבט השיווקי והתדמיתי כקברניט כלכלת ישראל בעיני העולם, הן בהיבט הניסיון המקצועי הרב שלו ועובדת היותו כלכלן עולמי מוביל ומוכר. פרנקל יודע לעבוד טוב מול ראש הממשלה נתניהו והוא גם מאוד מקושר לקהילה הבינלאומית ולמערכת הבנקאות העולמית, נתונים משמעותיים שיסייעו להצלחתו בתפקיד".

 

אלדד תמיר מנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן אמר על רקע מינויו המפתיע של פרנקל: "מינוי ראוי לכל הדעות. איש מוכר המייצר סמכות מול הממשלה ומול האזרחים, משלים את חוסר הניסיון של שר האוצר. חזק גם מול גופים בינלאומיים. עבר בהצלחה מבחנים קשים בכלכלה הישראלית".

 

יניב פגוט מאיילון אמר כי "מדובר במינוי מפתיע של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנראה כי עשה כל מאמץ לבצע יבוא של שם כלכלי גדול עם ארומה בינלאומית. כאשר מאמציו העלו חרס, החליט להציע את התפקיד לפרופ' יעקב פרנקל העומד בקריטריון זה", אמר. "פרנקל דור 2 נכנס לתפקידו בעיצומו של קרב מטבעות גלובלי, ולפיכך מעניין יהיה לבחון את התנהלותו בתרחיש של התחזקות חוזרת של הדולר אל מול סל המטבעות".

 


 

שוק האג"ח

שוק האג"ח הממשלתיות מקבל את מינויו של הנגיד החדש יעקב פרנקל בפנים צוננות: אגרת החוב הממשלתית ל-10 שנים ירדה ב-0.42% לתשואה לפדיון של 3.93%. "צריך לזכור ששוק האג"ח מושפע בימים אלה יותר מתשואת אגרות החוב האמריקאיות מאשר ממינוי הנגיד החדש-ישן". כך סבור שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בחברת פיוניר תכנון פיננסי. לדבריו, "המשקיעים צפויים לקבל בברכה את מינויו של מי ששיתף בעבר פעולה עם ראש הממשלה ונחשב לבעל זכויות רבות בבניית המערכת המוניטרית. עם זאת, הכתם של היותו בכיר ב-AIG בעת קריסתה צפוי לעלות שוב ושוב".

 

בעלי איגרות החוב של פטרוכימיים הגיעו אתמול לבית ציוני אמריקה בתל אביב על רקע קשיי הנזילות של החברה אך המנכ"ל ערן שוורץ התחמק מלספק פתרונות, ובעל השליטה דיוויד פדרמן כלל לא נכח באסיפה.

 

אי.די.בי פתוח ערערה אתמול לבית המשפט העליון על החלטתו של שופט המחוזי איתן אורנשטיין שהקציב לחברה שבשליטת נוחי דנקנר זמן מוגבל למכירת כלל ביטוח בצל הסדר החוב. אי.די.בי ביקשה לדחות את המועד שניתן למכירה לאוקטובר השנה במקום בסוף אוגוסט. כפי שנחשף בכ"לכליסט", החברה שבשליטת דנקנר תקיים מכרז למכירת השליטה בחברת הביטוח.

 

חברת הנדל"ן המניב אדרי אל הבטיחה למשקיעים להחזיר את חובה בעוד כשבועיים. מדובר בחוב למחזיקי האג"ח שהחברה לא הצליחה לשלם במועד ה-10 ביוני. בעל השליטה גבי אדרי העניק את התחייבות אישית להעמיד לחברה הלוואה אם יהיה צורך.

 

מניות במרכז

מה דעתך על מניית אייסקיור מדיקל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

אקסלנז ביוסיינס, המפתחת ומשווקת מכשור רפואי ייחודי לאבחון וניהול מחלות בדרכי העיכול והכבד, מינתה את תאודור פולטין לתפקיד סמנכ"ל השיווק של החברה. פולטין הגיע לחברת הביומד הישראלית מג'ונסון אנד ג'ונסון האמריקאית, שם כיהן כמנהל בכיר במחלקת השיווק והמכירות במשך כ-24 שנים.

 

קמהדעדיווחה היום על קבלת שני פטנטים עבור המוצר החדשני של החברה, האלפא 1 אנטיטריפסין (AAT), לטיפול במחלות נשימה. קמהדע קיבלה פטנט ברוסיה אלפא 1 אנטיטריפסין לטיפול בתקופות החמרה של מחלות ריאה, ופטנט נוסף באוסטרליה מספר במתן לריאה.

 

כחמישה חודשים לאחר שהחלה במגעים לרכישה מחודשת של השליטה בתאת טכנולוגיות, רכשה אתמול קרן פימי את השליטה בחברה תמורת 125 מיליון שקל. הרכישה באה שש שנים לאחר שפימי מימשה את ההשקעה בתאת ברווח של 500%. פימי רכשה 15.5% ממניות תאת טכנולוגיות (החברה־הבת של תאת תעשיות) באוגוסט 2004 תמורת 6 מיליון דולר. במסגרת עסקה זו קיבלה קרן פימי אופציות לרכישת 500 אלף מניות נוספות, שאותן מימשה בפברואר 2007 תמורת 3.5 מיליון דולר.

 

שנה לאחר שרכש את השליטה בכלל תעשיות בכוונתו של לן בלווטניק להפוך את כלל תעשיות לחברה פרטית כשהציע למזג את החברה ל-Access שבשליטתו בדרך של מיזוג משולש הופכי. בצעת הרכש של בלווטניק עמדה על פרמייה של 24% לעומת מחיר הסגירה אתמול בעוד המניה השלימה כמעט את הפר אתמול לאחר שזינקה ב-18%.

 

עוד מכלל תעשיות: כלל ביוטכנולוגיה, בעלת השליטה במדיוונד, מגדילה את שיעור ההשקעה בחברה הבת, ומשקיעה בה 8.5 מיליון דולר. במקביל הגיעה מדיוונד להסכם עם בעלי מניות נוספים להשקעה מתוכננת בשיעור זהה. מדיוונד עצמה מתכוונת לממש אופציות לרכישת מניות טבע, בהיקף של עד 43 מיליון דולר.

 

אייסקיור המייצרת מכשיר לטיפול בגידולים שפירים בשד, השלימה גיוס של 8.1 מיליון שקל לפי מחיר של 80 אגורות למניה, דיסקאונט של 1% על מחיר השוק בתום המסחר אתמול. הביקושים בהנפקה היו בהיקף של 17 מיליון שקל. לפני כשבוע קיבלה החברה אישור לכיסוי ביטוחי בארצות הברית מה שהוביל לזינוק אדיר במניית החברה.

 

ה-FDA אישר לטבע למכור את גלולת "היום שאחרי" ללא הגבלת גיל לראשונה, ניתן יהיה לרכוש את הגלולה בארה"ב ללא הצגת תעודה מזהה וללא צורך לחכות 12 שעות מאז המגע המיני.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x